Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Zındık: Ali Şeriati

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Kaide Çevrimdışı

Kaide

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Saçma!...Maslahat icabı bedahet halindeki hakikatleri örtbas etmeye çalışmak aptalca!...Yıllarca Ali Şeriatiyi adeta taklid mercii olarak gören ve kayda değer bütün eserlerine vakıf biri olarak söylüyorum ki Ali Şeriati'nin fikirlerinin itikadi açıdan tahlili yapılacak olsa İslam'dan pak az şey bulunur!...Her ne kadar sömürüye,emperyalizme,haksızlığa,adaletsizliğe,eşekleştirilmeye,köleliğe,kula kulluğa ve vahşi kapitalizme sorumlu bir aydın olarak saygın bir karşı duruşu olduysa da bu onu İslam nazarında temize çıkarmaya yetmez!...Bütün fikirlerini teferruatlı bir şekilde ihtiva eden BilgeAdam'dan çıkan toplama eserinde hatırladığım kadarıyla şöyle demektedir:fikirlerimin üç sac ayağı vardır bunlar;İslam-sosyalizm-egzistansiyalizm(varoluşçuluk)dir.Ve hayli teferruatlı olan fikirlerini okuyan biri Ali Şeriati'nin kendi zihin dünyasında çağdaş fikir akımlarının bilhassa marksizmin devrimci karakteri doğrultusunda yepyeni,bambaşka bir islam ideolojisi icad ettiğini çok açık bir şekilde görecektir...Ayrıca biri İmam Humeyni mi dedi?İslam'da devlet fıkhı kitabından:Bu imamlarımızın makamına meleki mukarrebler, nebiyyi mürseller dahi erişemezler!...ifade aynen bu.selam ile...

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Saçma!...Maslahat icabı bedahet halindeki hakikatleri örtbas etmeye çalışmak aptalca!...Yıllarca Ali Şeriatiyi adeta taklid mercii olarak gören ve kayda değer bütün eserlerine vakıf biri olarak söylüyorum ki Ali Şeriati'nin fikirlerinin itikadi açıdan tahlili yapılacak olsa İslam'dan pak az şey bulunur!...Her ne kadar sömürüye,emperyalizme,haksızlığa,adaletsizliğe,eşekleştirilmeye,köleliğe,kula kulluğa ve vahşi kapitalizme sorumlu bir aydın olarak saygın bir karşı duruşu olduysa da bu onu İslam nazarında temize çıkarmaya yetmez!...Bütün fikirlerini teferruatlı bir şekilde ihtiva eden BilgeAdam'dan çıkan toplama eserinde hatırladığım kadarıyla şöyle demektedir:fikirlerimin üç sac ayağı vardır bunlar;İslam-sosyalizm-egzistansiyalizm(varoluşçuluk)dir.Ve hayli teferruatlı olan fikirlerini okuyan biri Ali Şeriati'nin kendi zihin dünyasında çağdaş fikir akımlarının bilhassa marksizmin devrimci karakteri doğrultusunda yepyeni,bambaşka bir islam ideolojisi icad ettiğini çok açık bir şekilde görecektir...Ayrıca biri İmam Humeyni mi dedi?İslam'da devlet fıkhı kitabından:Bu imamlarımızın makamına meleki mukarrebler, nebiyyi mürseller dahi erişemezler!...ifade aynen bu.selam ile...

evet,itikadi açıdan incelenecek olsa şeriati'yi islami açıdan zor temize çıkarırız.ki bu da şaşırtmıyo beni,kızdırmıyo.çünkü kendisi bi islam alimi değil.saygıdeğer bi fikir adamı.bunu göz önünde bulundurup okuyorum.belki dinler tarihi uzmanı falan diyebiliriz.onun dinlere olan radikal yaklaşımı etkiliyo belki okurunu.o devrimci ruhu çekiyo.hem itikadını inceleyecek olsak şianın sapkınlılarından tamamen uzak olduğunu söyleyemeyiz.okudukça hz.osman'a olan negatif duygularını seziyorum.ki muhammed kimdir'de açıkça kinini belirttiğini söylüyolar.henüz okumadım...velhasıl ben keyif ve merakla okuyorum.itikadı az buçuk sağlam olanların olumsuzluklarından etkileneceğini sanmıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt