Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2014 Ramazan Hilali Göründü Mü?

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Diyanet sana ne diyeyim bilmiyorum ki şu saçmalığa bakarmısınız adamlar 1 sene önceden takvim çıkarıyor biri bayram edecek biri oruç hala ümmeti burdada bölüyor hayırsızlar

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
yemende görülmüş diyorlar :/

Cikar ahi, mutlaka cikar, ama söylentiden öteye gidecegini sanmiyorum, gecen sene bana, konyadan müslümanlar görmüs diyenler bile cikdi.

Hangi müslümanlar?
bu hilali konyada baska müslümanlar neden görmüyor?

vs vs.

Diyanet bile kendine kilif bulmak icin amerika kitasinin bilmem neresinin neresinde göründü vs diye sacmalamisdi.

mehmet ozturk Çevrimdışı

mehmet ozturk

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bediüzzaman: Diyanet takvimini esas alırım
"Fitneye" dikkat çeken Bediüzzaman Hazretleri, Türkiye'deki takvime göre amel ettiğini belirtiyordu
İbrahim Mert'in haberi:
RİSALEHABER-İlahiyatçı Abdülaziz Bayındır'ın "70 dakika fazla oruç tutuyoruz" iddiasının ardından başlayan tartışmlarda Diyanet son noktayı koydu.
Diyanet İşleri Başkanlığı, imsak vaktinin yanlış hesaplandığıyla ilgili iddialara karşılık yayımladığı basın açıklamasında Başkanlığın takvimlerinde verilen akşam, yatsı ve imsak, sabah vakitleriyle örtüştüğünü açıkladı. Açıklamada “Halkımız, Başkanlığımızın büyük bir hassasiyetle üzerinde durduğu namaz vakitleri konusunda hiçbir tereddüt yaşamadan ibadetlerini gönül huzuru içerisinde yapmaya devam edebilirler” ifadesine yer verildi.
Benzer tartışmalar her Ramazanda yaşandığı gibi Bediüzzaman Said Nursi'nin döneminde de yaşanmıştı. Bu konuda "fitneye" dikkat çeken Bediüzzaman Hazretleri, Türkiye'deki takvime göre amel ettiğini belirtiyordu.
Talebesi Bayram Yüksel ağabeyin anlattığına göre Bediüzzaman Hazretleri "Oruçta ve bayramda takvime göre amel ederdi."
Bayram Yüksel ağabeyin sözleri şöyle:
"Üstadımız Türkiye takvimine göre amel ederdi. Yeni yazı takvimden hatt-ı Kur'âniyeye çevirttirir, onu başucuna astırırdı. Şimdi olduğu gibi o zaman da Ramazan'da bazen bir gün evvel oruç tutanlar, bayram edenler olurdu. Üstadımıza söylerdik. O hiç ehemmiyet vermezdi. Hattâ birgün Tahirî Ağabey, 'Bugün Arabistan'da bayram' dediğinde Üstad, takvimi göstererek; 'Kardeşim ben Türkiye'ye göre amel ediyorum' diye cevap verdi. Bilâhare bir dersinde, 'Ben de öyle yaparsam, fitneye vesile olur' demişti."

http://www.risalehaber.com/bediuzzaman-diyanet-takvimini-esas-alirim-151056h.htm

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bediüzzaman: Diyanet takvimini esas alırım
"Fitneye" dikkat çeken Bediüzzaman Hazretleri, Türkiye'deki takvime göre amel ettiğini belirtiyordu
İbrahim Mert'in haberi:
RİSALEHABER-İlahiyatçı Abdülaziz Bayındır'ın "70 dakika fazla oruç tutuyoruz" iddiasının ardından başlayan tartışmlarda Diyanet son noktayı koydu.
Diyanet İşleri Başkanlığı, imsak vaktinin yanlış hesaplandığıyla ilgili iddialara karşılık yayımladığı basın açıklamasında Başkanlığın takvimlerinde verilen akşam, yatsı ve imsak, sabah vakitleriyle örtüştüğünü açıkladı. Açıklamada “Halkımız, Başkanlığımızın büyük bir hassasiyetle üzerinde durduğu namaz vakitleri konusunda hiçbir tereddüt yaşamadan ibadetlerini gönül huzuru içerisinde yapmaya devam edebilirler” ifadesine yer verildi.
Benzer tartışmalar her Ramazanda yaşandığı gibi Bediüzzaman Said Nursi'nin döneminde de yaşanmıştı. Bu konuda "fitneye" dikkat çeken Bediüzzaman Hazretleri, Türkiye'deki takvime göre amel ettiğini belirtiyordu.
Talebesi Bayram Yüksel ağabeyin anlattığına göre Bediüzzaman Hazretleri "Oruçta ve bayramda takvime göre amel ederdi."
Bayram Yüksel ağabeyin sözleri şöyle:
"Üstadımız Türkiye takvimine göre amel ederdi. Yeni yazı takvimden hatt-ı Kur'âniyeye çevirttirir, onu başucuna astırırdı. Şimdi olduğu gibi o zaman da Ramazan'da bazen bir gün evvel oruç tutanlar, bayram edenler olurdu. Üstadımıza söylerdik. O hiç ehemmiyet vermezdi. Hattâ birgün Tahirî Ağabey, 'Bugün Arabistan'da bayram' dediğinde Üstad, takvimi göstererek; 'Kardeşim ben Türkiye'ye göre amel ediyorum' diye cevap verdi. Bilâhare bir dersinde, 'Ben de öyle yaparsam, fitneye vesile olur' demişti."

http://www.risalehaber.com/bediuzzaman-diyanet-takvimini-esas-alirim-151056h.htm
Bende diyordum bu nurcularin ramazan hilali hakkinda gorusu nedir diye merak ediyordum.Arkadas yazmis.Rasulullah saw sozunun onune ustadlarini yine gecirip,hadiseleri hikmet tevilleriyle batillastirmislar.

https://www.islam-tr.org/konu/ruyet-i-hilal-ramadan-ayina-ve-bayramlara-girisin-tesbiti.11202/

Üst Ana Sayfa Alt