Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2016 Ramadan Bayramı - Şevval Hilali Gözüktü Mü?

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
04 Temmuz 2016 Pazartesi günü Greenwich saatiyle 11:01’de İÇTİMÂ, aynı gün Greenwich saatiyle 23:35’de RU’YET olacak ve hilal ilk defa Güney Amerika Kıtasının doğusundan itibaren görülmeye başlayacaktır.

İçtima ve Ru’yet günü olan 04 Temmuz 2016 Pazartesi günü Ankara’da ay güneşten 13 dakika, Mekke’de ise 3 dakika önce batacaktır. Güneş battığı anda hilal Mekke’de 58′, Ankara’da ise 02° 01′ ufkun altında bulunacağından hilal Ankara ve Mekke’den görülemeyecektir.

Şevval ayının ilk günü olan 05 Temmuz 2016 Salı günü ay güneşten; Ankara’da 37 dakika, Mekke’de 50 dakika sonra batacak ve güneş battığı anda hilal, Ankara’da 5° 52′, Mekke’de ise 10° 02′ ufkun üstünde bulunacaktır. 05 Temmuz 2016 Salı günü (akşamı) aynı zamanda Ramazan Bayramının 1. günü olacaktır.

İSTANBUL:

04 TEMMUZ :A =-02° 01′ T =-00 saat 13 dk HİLAL GÖRÜLEMEZ

05 TEMMUZ :A = 05° 38′ T = 00 saat 37 dk 1 ŞEVVAL(İTİBARİ)

http://www.hicritakvim.org/sevval-1437/

Hocam yani yarın mi olmuş oluyor bayram? Kafam karıştı :kötü:

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللّهِ الإِسْلاَمُ
İslam-TR Üyesi
Bunlar Nureddin Yildiz'in sloganlari ...
Tabiki Halife olmali da koca Ümmet Halife olmadan dogru günde Bayram yapabiliyor ama bizim sivri zeka Türkler .. pardon laik kekolar hep kafalarina göre takiliyorlar ...
Yani konuyla alakasi yok bence ...
bunlar Nureddin hocanın sloganları değil Müslümanların kalbinde yatan bir gercektir

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hehehe :) sizi seviyom yaw gittim faceden paylaştım bilgiyi gece gece sevaba girdik :) allah razı olsun amin .

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
04 Temmuz 2016 Pazartesi günü Greenwich saatiyle 11:01’de İÇTİMÂ, aynı gün Greenwich saatiyle 23:35’de RU’YET olacak ve hilal ilk defa Güney Amerika Kıtasının doğusundan itibaren görülmeye başlayacaktır.

İçtima ve Ru’yet günü olan 04 Temmuz 2016 Pazartesi günü Ankara’da ay güneşten 13 dakika, Mekke’de ise 3 dakika önce batacaktır. Güneş battığı anda hilal Mekke’de 58′, Ankara’da ise 02° 01′ ufkun altında bulunacağından hilal Ankara ve Mekke’den görülemeyecektir.

Şevval ayının ilk günü olan 05 Temmuz 2016 Salı günü ay güneşten; Ankara’da 37 dakika, Mekke’de 50 dakika sonra batacak ve güneş battığı anda hilal, Ankara’da 5° 52′, Mekke’de ise 10° 02′ ufkun üstünde bulunacaktır. 05 Temmuz 2016 Salı günü (akşamı) aynı zamanda Ramazan Bayramının 1. günü olacaktır.

İSTANBUL:

04 TEMMUZ :A =-02° 01′ T =-00 saat 13 dk HİLAL GÖRÜLEMEZ

05 TEMMUZ :A = 05° 38′ T = 00 saat 37 dk 1 ŞEVVAL(İTİBARİ)

http://www.hicritakvim.org/sevval-1437/

Hocam anlamadım yani bayram mı yarın?

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Yaw akhiler niye anlamiyonuz orucuz yarın diyoruz ya illa sopa mi atalım:)

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Yaw akhiler niye anlamiyonuz orucuz yarın diyoruz ya illa sopa mi atalım:)

Bir şey soracağım hilalin diğer arap ülkelerinde görülmeyip de Türkiye'de görülme ihtimali var mı? Yani yarın bizde bayram olup onlarda olmama ihtimali? Her ülke kendi konumuna göre mi hilali görüp görmediğine bakarak bayram veya bayram değil diyor?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bir şey daha soracağım hilalin diğer arap ülkelerinde görülmeyip de Türkiye'de görülme ihtimali var mı? Yani her ülke kendi konumuna göre mi hilali görüp görmediğine bakarak bayram veya bayram değil diyor?
Görülseydi bu saate kalmazdı.
Kendi ülkene uyabilmen için , ülkenin gözetlemesi gerekir hesablaması değil. Görülse zaten ummeti bağlar dunya bayram ilan ederdi. Dünyada görülseydi, sen de buradan gözetleme yaptığın halde göremeseydin, o zaman 'ben kendi dar'ıma (ülkeme) bakıyorum, ben gözetledim , göremedim otuza tamamlıyorum diyebilirdin. Bu da şafii mezhebine göredir. Cumhura göre aslen ummete uyarak bayramı ortak yapmalısın.
Günümüze uyarlarsak, türkiyenin durumu buna uymaz; birincisi Türkiye gözetlemiyor, ikincisi bu erken bayram yapmak için değil, geç yapmak içindir bu. Yani sen zaten hilali gördüysen Cumhur sana tabi olur ve erken bayram yapardı. Fakat bu durum tam tersi; yani siz hilali görüb Ramadana veya bayrama başlıyorsunuz ama ben uymuyorum, çünkü ben ülkemde gözetledim göremedim, o sebeble otuza tamamlıyacağım. Yani ihtiaf-ı metali erken başlamaya değil, 30 a tamamlamaya delil olurdu.

Farklı Ülkelerdeki Hilalin Durumu ve Müslümanın Tavrı !
Ayın Doğuş Yerlerinin Farklı Olması: (İhtilâf-ı Metali)

images

https://www.islam-tr.org/konu/ruyet-i-hilal-ramadan-ayina-ve-bayramlara-girisin-tesbiti.11202/

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Görülseydi bu saate kalmazdı.
Kendi ülkene uyabilmen için , ülkenin gözetlemesi gerekir hesablaması değil. Görülse zaten ummeti bağlar dunya bayram ilan ederdi. Dünyada görülseydi, sen de buradan gözetleme yaptığın halde göremeseydin, o zaman 'ben kendi dar'ıma (ülkeme) bakıyorum, ben gözetledim , göremedim otuza tamamlıyorum diyebilirdin. Bu da şafii mezhebine göredir. Cumhura göre aslen ummete uyarak bayramı ortak yapmalısın.
Günümüze uyarlarsak, türkiyenin durumu buna uymaz; birincisi Türkiye gözetlemiyor, ikincisi bu erken bayram yapmak için değil, geç yapmak içindir bu. Yani sen zaten hilali gördüysen Cumhur sana tabi olur ve erken bayram yapardı. Fakat bu durum tam tersi; yani siz hilali görüb Ramadana veya bayrama başlıyorsunuz ama ben uymuyorum, çünkü ben ülkemde gözetledim göremedim, o sebeble otuza tamamlıyacağım. Yani ihtiaf-ı metali erken başlamaya değil, 30 a tamamlamaya delil olurdu.

Farklı Ülkelerdeki Hilalin Durumu ve Müslümanın Tavrı !
Ayın Doğuş Yerlerinin Farklı Olması: (İhtilâf-ı Metali)

images

https://www.islam-tr.org/konu/ruyet-i-hilal-ramadan-ayina-ve-bayramlara-girisin-tesbiti.11202/

Yani her şeyin kilit noktası hilalin gözlemlenmesi değil mi abi?

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
insanları imkanlar dahilinde uyarayımmı diye düşünürken hiç beklemediğim kişilerden bile telefon geldi ve yarın oruç tutuyoruz dediler.
Allaha hamd olsun insanlarda büyük gelişme var.
yarın oruçluyuz.önce kendiniz anlayın, sonrada insanları uyarın inşAllah

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Hocam anlamadım yani bayram mı yarın?
Hilal salı günü (akşam) görükecek diyor, Çarşamba bayram.

Yani akşam ezanıyla İslam'da yeni gün başlar ve Şevval 1 olur. Sabahı da bayram olacak.
Yazının olduğu verdiğim sitenin linkinde tarih olarak : Gün Akşamla Başlar: 30 Ramazan 1437 yazıyor )

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Hilal salı günü (akşam) görükecek diyor, Çarşamba bayram.

Yani akşam ezanıyla İslam'da yeni gün başlar ve Şevval 1 olur. Sabahı da bayram olacak.
Yazının olduğu verdiğim sitenin linkinde tarih olarak Gün Akşamla Başlar: 30 Ramazan 1437 yazıyor )

Cezakallahuhayr hocam.

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi