Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

"21. Yüzyılın Kadın Kutsal Savaşçısı"

ا Çevrimdışı

التوحيد

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İstihbarat servislerinin deyimiyle "radikal, zeki, kurnaz ve çok tehlikeli" bir kadın... El Kaide'nin globalleşen yüzü... Şimdi tüm dünya onu konuşuyor...

terror_425.jpg

Bayan El Around, 48 yaşlarında Belçikalı bir hanımefendi...
İlk bakışta O'nu diğerlerinden ayıran sadece bütün vücudunu örtecek şekilde baştan aşağı uzanan isyan kokan siyah elbisesi ve de sadece gözlerini ortada bırakan peçesi...

Fakat internet maceralarını da hayatına dahil ettiğimizde o zarif Belçikalı hanımefendi, Fransızca cihada teşvik yazıları yazan "Ümmü Ubeyde" isimli önemli bir Avrupalı "internet mücahidesine (kadın savaşçı)" dönüşüyor...

İstihbarat servislerine göre; "çok tehlikeli bir terörist"...

İslamcı kadınlara göre; "önemli bir ilham kaynağı"...

Batılı kadınlara göre; "kendini tanıyan, özgürlüğünün peşinde koşan bir kutsal savaşçı"...

İslamcı bir erkeğe göre; "hayatını davaya adamış faziletli bir bacı"...

İlk kocası Şah Mesud'a suikast düzenlemekle, ikinci kocası Avrupa'daki patlamalarla bağlantılı olmakla suçlanıyor...

Ona göre "analar ve eşler erkeklere tabutu emretmeli"...

O yeni yüzyılda küreselleşen "cihad" faaliyetlerinin değişen yüzü...

Amerika-El Kaide savaşında "açık sözlü bir direnişçi"...

Dünyanın değişen yüzü hakkında ilginç bir fenomene vurgu yapan önemli gördüğümüz bu haberi ilginize sunuyoruz.

Bayan El Aroud kimdir?

28terrorinline1500bw2.jpg

O, kendisini "El Kaide'nin kadın kutsal savaşçısı" olarak tanımlıyor. Asla bomba-yapım talimatları yaymadığı ve de kendisi için silah almadığı konusunu ısrarla vurguluyor. Buna rağmen O, Müslüman erkeklere cihad bölgelerine gitmeleri ve savaşmaları için baskı yaparken, Müslüman kadınları da "davaya katılmaları" için topluyor.

"Bombalar patlatmak benim işim değil, bu çok komik" diyor nadir röportajlarından birinde... ve ekliyor; "Benim bir silahım var. O da yazılarım. O da konuşmalarım. Bu benim cihadım. Siz kelimelerle birçok şey yapabilirsiniz. Yazılar da bir bomba etkisi yapabilir."

Bayan El Aroud, sadece Batı'ya nefret mesajlarını yayınladığı radikal forumlardaki hayranlarının arasında bir isim yapmış değil. O aynı zamanda Avrupa'nın her tarafındaki istihbarat memurları tarafından da -erkek egemen global cihadi akım içinde geniş bir rol alan kadın hareketinin ön saflarındaki İslamcı bir kadın olarak- kısaca "Melike" ismiyle de oldukça iyi tanınıyor.

Kadın Eylemciler

Yetkililer kadın direnişçiler tarafından düzenlenen canlı bomba eylemlerinin sayısında gözle görülür bir artış olduğunu söylüyorlar. Öyle ki Amerikan askeri raporları Irak'da bu yıl başından beri 18 kadın canlı bombanın eylem düzenlediğini bildiriyor, geçen yıl ise bu sayı sadece 8'di. Fakat bunun yanında yetkililer bu sayının kocalarıyla savaşa katılan, öldürülen veya tutuklanan, kanunları ihlal eden kadın örgütçülerin, (İslamcı) misyonerlerin, şeyhlerin (öğretmenlerin), tercümanların ve finans temin edicilerin ordusunun potansiyelinin yanında oldukça az olduğunu da ifade ediyorlar.

"Kadınlar ergenlik yaşına geliyor ve bir kere erkekler için ayrılmış bu dünyaya gözlerini açıyorlar" diyen Brüksel-Merkezli Stratejik İstihbarat ve Güvenlik Merkezi başkadı Claude Moniquet ekliyor; "Melike bir örnek model, kendisini yeterince iyi tanıyan bir ikon. O, birçok kadın için ilham kaynağı olarak oldukça önemli bir stratejik rol oynuyor. O, çok zeki ve olabildiğince tehlikeli."
Bayan El Around'un yükselişi hayatına giren bir adam sebebiyle başladı. 11 Eylül 2001 saldırılarından 2 gün önce eşi, Usame bin Laden'in emiriyle Taliban karşıtı direnişçi lider Ahmed Şah Mesud'un ölümüne sebep olan bir bombalı eylem gerçekleştirdi. Onun kocası öldü ve O, bir şehidin dul eşi olarak internetteki yerini aldı.

Daha sonra tekrar evlendi ve 2007 yılında onun yeni eşi İsviçre'de El Kaide web sitelerinin hazırlayıcısı olduğu için suçlu bulunarak yakalandı. Şimdi ise O, Belçikalı yetkililere göre Belçika'da saldırı planları yapan bir şüpheli.

Batılıla takipçilerine hitaben yazdığı tahmin edilen bir yazısında Bayan El Around Irak ve Afganistan'daki savaşla ilgili olarak; "Vietnam bizim topraklarımızda sizi bekleyen şeylere kıyasla hiçbirşeydir!" diyor düşmanlarına, takipçilerine ise "Analarınız, eşleriniz size tabutu emretsin!" ve ekliyor : "Zafer ufukta gözüküyor kardeşlerim ve bacılarım. Haydi, dualarımızı şiddetlendirelim."

Onun chat odalarındaki verimli yazıları ve varlığı, arka planıyla da birleşince ona sevgi ve sempati için bir mıknatıs etkisi yapıyor. Juba nickli bir internet kullanıcısı geçtiğimiz yıl Onun hakkında şunları yazıyordu; "Ümmü Ubeyde bacımız faziletlilerden bir faziletlidir ve Onun hayatı dünyada hayrı tesis etmek için adanmıştır."

1207474127wt9.gif

biraz uzun olduğundan kısa kestim merak edenler için yarın devam ederim inş.

kskaya Çevrimdışı

kskaya

Üye
İslam-TR Üyesi
"Bombalar patlatmak benim işim değil, bu çok komik" diyor nadir röportajlarından birinde... ve ekliyor; "Benim bir silahım var. O da yazılarım. O da konuşmalarım. Bu benim cihadım. Siz kelimelerle birçok şey yapabilirsiniz. Yazılar da bir bomba etkisi yapabilircok derin ve mesajlar olan bir yorum hıııımmm ?