Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber 5 Taliban Lideri Guantanamo'dan Kurtuldu

sirati mustakim Çevrimdışı

sirati mustakim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yaklaşık beş yıldır Afganistan'da Taliban'ın elinde esir olan ABD askeri Çavuş Bowe Bergdahl Katar devletinin arabuluculuğuyla Guantanamo hapishanesinde esir olan beş Taliban lideri karşılığında serbest kaldı. Böylelikle Taliban'ın elinde bulunan son ABD askeride serbest kalmış oldu. Cumartesi günü Pakistan sınırındaki boş bir arazide ABD'li yetkililere teslim edilen Bergdahl karşılığında yine cumartesi gecesi Küba'dan kalkan bir uçakla beş taliban lideri 13 yıllık esaretin ardından Katar'a götürüldü. Yetkililerden edinilen bilgiye göre teslimat sırasında herhangi bir sorunla karşılaşılmadı. 28 yaşında olan ve 30 Haziran 2009'dan beri Taliban'ın elinde olan Çavuş Bergdahl'ın sağlık durumunun gayet iyi olduğu bildirilirken, Katar'a geçen beş Taliban liderinin sağlık durumu ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.
incanews-haber-sitesi-afganistan-taliban-abd-america-esir-takas-2_1.jpg

5 yıl önce Afganistan'ın doğusundaki bir ABD üssünden bir şişe su ve pusula ile ayrıldıktan kısa bir süre sonra Paktika denilen bölgede Taliban tarafından yakalanan Çavuş Bergdahl'in üsten neden ayrıldığı hala bilinmiyor.

Uzun süredir askerini kurtarmaya çalışan ABD Katar emiri Tamim b. Hamad El Tani'nin arabuluculuğuyla ikisi üst düzey beş Taliban liderini serbest bıraktığını açıkladı.

New York Times gazetesine göre takasta kullanılan liderlerin hepsi önemli kişiler.

Wikileaks belgelerinde de adları geçenlerin olduğu liderler şunlar;

Molla Muhammed Nebi Ömeri: ABD'nin elindeki en önemli Taliban Lideri.

Molla Nurullah Nuri: Taliban'ın bölge yöneticilerindendi.

Molla Muhammed Fazlı: Taliban'ın eski Savunma Bakan Yardımcısı.

Molla Abdulhak Vasık: Talibanı'ın İstihbarat Yöneticisi.

Molla Hayrullah Said Veli: Eski İçişleri Bakanı ve Eski Herat Valisi.

Takasla ilgili ABD Kongre'sine haber vermeyen Obama ve yönetimi anayasayı ihlal etmekle suçlanıyor. Obama yönetimi ise Obama'nın başkomutan olarak yetkilerini kullandığı görüşünde. Cumhuriyetçiler ise çok önemli Taliban esirlerinin bırakılmasının Amerikan yasalarına aykırı olduğunu belirtiyorlar.

incanews

sirati mustakim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdi TV de izledim
Bowe Bergdahl Obamanın yanında canlı yayındaki konuşmasına BESMELE çekerek başlıyor. ALLAHUEKBER. inşallah müslüman olmuştur .

subhanallah
bende gormek isterdim o kareleri.:( obananim yuzunu gormek isterdim besmeleden sonra :D (obama sasirdimi akhi o anda?)
insallah yazisina bakariz net te

İkrime Çevrimdışı

İkrime

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
subhanallah
bende gormek isterdim o kareleri.:( obananim yuzunu gormek isterdim besmeleden sonra :D (obama sasirdimi akhi o anda?)
insallah yazisina bakariz net te
videosunu bulamadım. Haber çok yeni sanırım. Ntv de haberlerde verdi.

BpEas06CMAAo4-D.jpg

besmele çeken sanırım babasıymış
Bowe Bergdahl's dad @bobbergdahl is an actual terrorist supporter. This is not political rhetoric. It is not spin. It is fact.

sirati mustakim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
metin yok. tam çeviri olmuycak.
Ama anladığım kadarıyla çok önemli bişey söylememiş. Oğlu ingilizce konuşmakta zorlanıyormuş. Teşekkür, vs geçiştirmiş.

edit/02/06/2014
Dün haberi buraya ekledikten sonra , sözkonusu ABD çavuşun babasının twiterını biraz inceledim. Müslüman olduğunu söyleyebileceğim bişeye rastlamadım. Ancak , en az bizler kadar suriye , afganistan vs yerlerde olan cihad konularını takip ediyormuş. twiterdan bazı kişilerden ayetlerle oğlu için yardım istemiş. Müslüman olmasa bile , müslümanların ne için cihad ettiğini anlamış ve sanki bunu haklı görüyormuş gibi bir hisse kapıldım.
O konuşmadaki Besmele ile Talibana samimi bir teşekkür ettiğini , afgan halkının derdini anladığını ve onlara manevi destek verdiğini bu şekilde göstermek istediğini düşünüyorum. Kalbindekiler ALLAH bilir.
Bu kadarını yapması bile bana İslama meylettiğini düşündürüyor. Oğlunun esir olduğu dönemde bir videosu yayınlanmıştı. Talibanın ona çok iyi davrandığını, iyi insan olduklarını, ona eziyet etmediklerini vs anlatıyordu. sanırım esir edilişiden sonraki 1 veya 2 yıl içinde çıkmıştı bu videosu. İnşallah oğlu ile birlikte müslüman olduğu haberini alırız.

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hidayet Allahin elinde olan bir seydir aklima 2001 yilinda taliban tarafindan kacirilip sonra serbest birakildiktan sonra musluman olan Yvonne Ridley isimli eski muhabir geldi. insallah bu askere de iman etmek nasip olur.

S Çevrimdışı

seyfuAllah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
canlar bu adam ve eşi serbest kalan bireyin velileridir kendisi değil düzeltme yapaLIm. kendisi yolda daha amerikaya ayak basmadı ordu kendisinden sorgulama, istihbarat toplamaktalar ve yanı sıra tedavi veriyorlar

Üst Ana Sayfa Alt