Haber Abd, Rusya Ve Çin Yabancı Askerlerin Afganistan'dan Çekilmesi Konusunda Anlaştı

M.S

İyi Bilinen Üye
Üye
ABD, üç devletin yabancı güçlerin Afganistan'dan çekilmesi konusunda anlaştığını açıkladı.

ABD, üç devletin yabancı güçlerin Afganistan'dan çekilmesi konusunda anlaştığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, devletler arasında yapılan üçlü görüşmenin sonuç beyanatına yer verildi.

Açıklamada, üç ülkenin Afganistan'dan yabancı askerlerin çekilmesi konusunda anlaştığı ifade edildi.

Ayrıntılar gelecek..
 

M.S

İyi Bilinen Üye
Üye
  1. The three sides support the Afghan government efforts to combat international terrorism and extremist organizations in Afghanistan. They take note of the Afghan Taliban’s commitment to: fight ISIS and cut ties with Al-Qaeda, ETIM, and other international terrorist groups; ensure the areas they control will not be used to threaten any other country; and call on them to prevent terrorist recruiting, training, and fundraising, and expel any known terrorists.


Talibanın bunu yerine getireceğini düşünmüyorum..
 

M.S

İyi Bilinen Üye
Üye
Açıklamadan satır başları:

- Üç tarafın Afganistan'ın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü konusunda saygılı olduğu ve kendi gelişim yolunu seçme hakkı bulunduğu belirtildi. Aynı zamanda tarafların Afgan halkının çıkarlarını öncelediği ifade edildi.

- Tarafların Afganlar arası bir barış süreci isteğinde olduğu, bu sürece Afgan Talibanı'nın, bağımsız Afgan heyetinin ve Kabil hükümetinin katılması gerektiği vurgulandı.

- Açıklamada tarafların "uluslararası terörizmle mücadele" konusunda Kabil hükümetini desteklediği ifade edildi. Aynı zamanda Taliban'ın da IŞİD ile savaşacağı, El Kaide ve Doğu Türkistan İslami Hareketi ile bağlarını keseceği konusunda garanti verdiği iddiası da açıklamada yer aldı. Üçlü açıklamada, Taliban'ın ülkede "uluslararası terör faaliyetlerini önleyeceği" öne sürüldü.

- Afganistan çapında bir ateşkes çağrısı yapıldı.

- Taliban'a ve Kabil hükümetine ülkede yasadışı uyuşturucu kaçakçılığını önleme çağrısı yapıldı.

- Açıklamanın dikkat çekici bir kısmı da yabancı askerlerin ülkeden çekilmesine ilişkindi. Bu konuda şu ifade kullanıldı: "Üç taraf, genel barış süreci kapsamında, tüm yabancı güçlerin Afganistan'dan sistemli ve sorumlu bir biçimde çekilmesi çağrısı yapar."

- Taraflar bölge ülkelerine de Afganistan'da barışın sağlanması konusunda destek çağrısında bulundu.
 

Benzer konular

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt