Haber Abd'de Pyd'nin Dezenformasyonuna Uydu

farkındayız

Yeni Üye
Üye
Son güncelleme: 12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:42

Geçtiğimiz günlerde Esed güçlerince yapılan katliamların görüntülerini kürt halkına yönelik muhalifler katliam yapıyor diye asılsız haber yayınlayan PKK ve Suriye kolu PYD'nin Dezonformasyonlarına ABD'den destek geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de ki grupların Halep'in Til Eran ile Til Hasıl beldelerinde Kürt sivillere yönelik gerçekleştirildiği iddia edilen katliamı kınadı. Bakanlık, "Bu açık mezhep provokasyonu haklı gösterilemez ve biz sivillere yönelik bu saldırıları kınıyoruz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşler Bürosu Yabancı Medya Sözcüsü Yardımcısı Dina Badawy, Kürt sivillere yönelik katliam ve saldırıları kınadı.
ANF'nin haberine göre Badawy, yaptığı yazılı açıklamada, Halep'e bağlı Til Eran ile Til Hasıl'deki saldırıları "mezhep provokasyonu" olarak nitelendirdi. Kürt sivillere yönelik devam eden saldırı haberleri aldıklarını belirterek, "Bu açık mezhep provokasyonu haklı gösterilemez ve biz sivillere yönelik bu saldırıları kınıyoruz" dedi.

ABD'nin Suriye'deki krizin başından beri mezhep savaşları konusunda uyarılarda bulunduğunu kaydeden Badawy, çatışma sırasında sivillerin korunmasının büyük önem taşıdığını, sivillerin çatışan tarafların hedefi ya da piyonu haline gelmemesi gerektiğini belirtti.

Tüm tarafları sivillerin haklarını koruma ve saygı göstermeye çağıran Dina Badawy, "Biz kesinlikle ciddi uluslararası insan hakları hukuku ile insan hakları ihlallerinde bulunanların sorumlu tutulmaları gerektiği konusunda netiz" dedi.

Geçtiğimiz hafta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaşanan katliama dikkat çekerek, BM'yi Kürt sivillere yönelik katliamı kınamaya çağırmıştı.

Bunun üzerine Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri sözcüsü Martin Nesirky, Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay'ın açıklamasını hatırlatarak, sorumluların yargılanmasını istedi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay daha önce yapmış olduğu bir açıklamada, Suriye'de hangi taraf olursa olsun sivillere yönelik saldırılar gerçekleştirenleri adalet önüne çıkarma çağrısında bulunmuştu.

 
Moderatör tarafında düzenlendi:

farkındayız

Yeni Üye
Üye
Kürt gazeteci Haco: Rojava'da katliam yok
Güncelleme: 12 Ağustos 2013 14:16
http://www.islahhaber.net/es-sebabin-eline-gecmis.html

Suriyeli Kürt gazeteci Siyamend Haco, Kürt bölgesinde (Rojava) Özgür Suriye Ordusu ve dini gruplar tarafından Kürt katliamı yapıldığı yönündeki haberlerin gerçeği
yansıtmadığını söyledi.Yöneticisi olduğu haber kurumuna bağlı her yerde çalışanları olduğunu belirten Haco, “Suriye'nin Kürt bölgesinde (Rojava) katliam yok. Bu, PYD'nin bir propagandası. Burada PYD ile rejimle savaşmak için bölgeye gelen Müslüman gruplar arasında çatışmalar var.” dedi.
Suriye'de iç savaş çıktığından beri bölgedeki gelişmeleri yazan gazeteci Siyamend Haco, aynı zamanda Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi'nde görev yapıyor. CİHAN Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan Haco, Suriye'nin Kürt şehirlerinin tamamında birlikte çalıştığı arkadaşları olduğunu, gelişmeleri olay yerinden takip ederek en doğru şekilde yazdıklarını dile getirdi. Kürt bölgesinde herhangi bir katliamın olmadığını anlatan Haco, PYD ile rejime karşı savaşan Müslüman gruplar arasında çatışmalar olduğunu belirtti. Haco, “PYD, uzun zamandır Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birliklerin sivil Kürtleri katlettiğini söylüyor. Bölgedeki hiçbir arkadaşımız bunu doğrulamıyor.” diye konuştu.
PYD ile İslami gruplar arasında yaşanan çatışmalarda bazı sivillerin hayatını kaybettiğini anlatan Haco, bu saldırıları daha çok PYD'ye bağlı YPG birliklerinin yaptığını dile getirdi. Haco, şöyle dedi: “Bölgedeki bağımsız gözlemciler de PYD'nin, ölen bu sivillerinin sayısını oldukça abartılı gördüğünü belirtiyor. PYD ile İslami birliklerin çatışmaları da tesadüf değil. Haziran ayının sonunda PYD, gözaltına aldığı gençlerin serbest bırakılması için gösteri yapan sivilleri taradı. Bu saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı. PYD, onlarca göstericiyi gözaltına aldı, işkence yaptı. Kürt partilerinin bürolarını, gençlik merkezlerini ateşe verdi. PYD, böylece sempati kaybetti. PYD, bu imajı düzeltmek ve kendisini tek güç haline getirmek için hem Kürtler nezdinde İslami gruplara saldırıyor.”
“PYD, bugüne kadar Beşşar Esed rejimiyle bağlantısını kesmediği bir gerçek.” diyen Kürt gazeteci Haco, aynı zaman Rusya'nın Dışişleri Bakanlığı'yla da ortak çalışmalar yürüttüğünü iddia etti. PYD'nin, Baas rejiminin Kürt bölgesindeki kurumlarını koruduğunu herkesin bildiğini dile getiren Haco, “Dün Kobani'de arkadaşlarımızın geçtiği bir bilgi var. PYD ve milisleri, Suriye ordusunun helikopter sahasını koruyor. Bu sahadan kalkan helikopterler, rejim karşıtı halka saldırıyor. PYD ile Beşşar Esed'in ordusu arasında hatırı sayılır ortak bir çalışma var. Bu ortak çalışmayla, işbirliğiyle Özgür Suriye Ordusu'na destek veren İslami gruplara düşmanlık yapılıyor ve yok edilmeleri hedefleniyor. PYD, böylece rejime karşı direnen güçleri zayıflatmaya çalışıyor." şeklinde konuştu.
Haco, bazı İslami grupların, ‘Kürtlerin namusu ve malı size helaldir' şeklinde çağrı yaptığına yönelik iddiaların da gerçekle bir ilgisi olmadığını söyledi. Haco, “Bu bir propagandadır, böyle bir şey duymadık. İslami gruplar, ‘Kürtler bizim kardeşlerimiz, rejimle savaşmaya geldik.' diyorlar. Camilerden, Kürtlerin malı ve canı için çağrı yapıldığı iddialarını sadece PYD basınından duyduk.” ifadelerini kullandı.


Kaynak: CİHAN
 

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
Üye
Aslında başlık yanlış olmuş. Doğru başlık "halka son zincirini tamamladı" olacaktı. Kim bilir belki de bu olayın arkasından ameirka çıkar. Ama gerçek şu ki amerika bu durumdan çok çok memnundur.
 

eL_Muhacir

İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur.
Yönetici
Frm. Yöneticisi
Aslında başlık yanlış olmuş. Doğru başlık "halka son zincirini tamamladı" olacaktı. Kim bilir belki de bu olayın arkasından ameirka çıkar. Ama gerçek şu ki amerika bu durumdan çok çok memnundur.
Dediğin çıktı akhi
 
Üst Alt