Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Abdullah Bin Revaha'nın Adaleti

A Çevrimdışı

anaksunamum

Üye
İslam-TR Üyesi
Cenâb-ı Hak buyurdu ki meâlen: Ey îmân edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar, adâletle şahitlik edenler olun. Bir kavme olan kininiz sizi adâletsizliğe sevk etmesin. Adâlet yapın ki o, takvâya çok yakın olandır. Allahtan korkun. Şüphesiz ki Allah ne yaparsanız hakkıyla haberdardır. (Sûre-i Mâide

Abdullah bin Revâha her sene Haybere gider, Yahûdilerin hurmalarını ve üzümlerini hesaplar buna göre de verecekleri vergileri kendilerine tebliğ ederdi.

Yahûdiler, bir taraftan Peygamberimize, vergilerini fazla fazla hesapladığından dert yanarlarken, bir taraftan da Hz. Abdullaha rüşvet vermeye kalkıştılar. Bunun üzerine Abdullah bin Revâha şöyle dedi:

Ey Allah düşmanları! Bana haram mı yedireceksiniz? Allaha kasem ederim ki sizlerin benim gözümdeki kıymeti bir sinek kadar bile değildir. Bu kadar sizden nefret etmeme rağmen, en sevdiğim insan bana vazife verdiği için size geldim. Ama size olan kînim, beni aranızda adâlet yapmamaya sevketmez dedi.

(Hayatüs-Sahâbe 2/164)

Üst Ana Sayfa Alt