Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Adalet Nedir? Fitnecilerin Ithamlarina Dair...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
"Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel bir biçimde mücadele et…" (Nahl Suresi, 125)
Es selamu aleykum verahmetullah,
Hayirli cumalar sevgili kardeslerim...

Öncelikle sunu belirtmek istiyorum ki, cok zor sartlar altinda (maddiyati kastetmiyorum) sizlerleyiz, suan sitemizin teknik ve ilmi yükünü ceken yöneticilerimizin ciddi sekilde SIKINTILARI olmalarina ragmen cok dar bir vakitte sizlere yardimci olmaya calismaktadir ve bu vakit onlarin ailesi ile ilgilenmesinden alinan dakikalar , bu vakit onlarin sagligini bozmasina ragmen sirf Allah icin acaba biraz daha ne yapabiliriz, diyerek burada bulunmaktalar.

Ciddi sekilde SIKINTILARIMIZ varken, üzerimize bu kadar gelinmesine sasiyorum.

Google girip arayin lütfen, islam, tevhid, sirk, tagut... ilk 10 sayfaya bakin bu sekilde canli, acik acik tevhidi zemin üzerine bu kadar cok kisinin bulusup dertlerini paylasabilecegi bir yer kaldi mi piyasada.. Eger kaldiysa hemen sitemizi kapatalim, siz de bizden kurtulun biz de sizden...

Piyasada sadece sapik ve sirk akidesinde siteler kalmisken, bu kardeslerin yüreklerimizi tüketircesine bizlere saldirmasi sadece seytani sevindirir.

Son zamanlarda olan bazi olaylar ve dün cikan fitnenin detaylari ve gercekleri hakkinda fazla zamanizi almadan deginmek istiyorum.

Forumdaki bazi genc kardeslerimiz malum adelet anlayisi ile beraber bizi adelete davet etmisler, halbuki bunu yaparken, nefislerini ön plana cikarip adeleti ayaklar altina almislardir, Rabbim bu genc tercübesiz, toy kardeslerimizi affetsin.

Ancak Abdulmuiz Fidanın Din anlayışı ile farklı bir din anlayışları vardı ki kendileri banlandı.Anlayamadığım Noktada bu oldu.Aynı dine Ait olduklarını iddia eden kimselerle Münazara Yapmaya, hiç olmadı karşılıklı yazışmaya tahammül edilmiyor anlaşılan.

Bu durumdan sikayetci tek bu kardesimiz degil, bir cok kisi gerek özelden gerekse de site mailinden bize ulasip, yöneticimiz ve sitemizin ilmi yükünü ceken kardesimiz hakkinda icinde bulunan tüm pisligi kusarlar.

Ancak Allah biliyor ki, Abdulmizz Allah icin cok seviyor olmama ragmen bu kardeslerin ona hakaret etmelerini yüzlerine vurup kapiyi suratlarina kapatmadan önce onlari yüreklendirircesine, buyur kardesim varsa, konu altlarindan yaz, eger gerek Abdulmizz gerekse de baska yöneticiler yazilarini silip konuyu kitlerse buyur acik acik reddiyeni yeni konu acarak forumda duyur, bu konuda asla yaptirim almayacagina dair emani vermekteyim dememe ragmen daha 1 kisi cikip su adam surada hakkin üzerini örttü diyememekte.

Sunuda iyi biliyorum ki (hepsini kastetmiyorum) bu zihniyet ayni sekilde beni bile baska yöneticilere kirdirmaya calismakta.

Hic kimseyi böyle bir cikisindan dolayi ne özelimde ne de farkli sekilde susturmadim, buna ragmen gelen hicbisey yok ve bunun adi da islamda iftira atmak oluyor. Iftiranin islamdaki degerini yazmayacagim zira bircoklari kendilerini müctehid sanmakta, umarim bu iftiranin bedelini de din gününde ödemeye hazirlardir.

Yine forumda bir hafta kadar önce Belki Siz bunu temizlik olarak Görüyorsunuz.Radikalleri , Aşırıcıları , Marjinalleri , Rijitleri ... Forumunuzdan Banlayarak Soğuttunuz.

Kendi agizinla diyorsun, asirici, marjinal ve rijiteri (ne demekse artik)...

Bir hafta önceki olaylar, malum osmanli tartismalari idi.

Elinize bir ayet alip, önünüze geleni bicip gecebileceginizi mi zannediyorsunuz? Haricilerinin eline ayeti alarak Hz.Ali r.a i tekfir edip onunla savasmasi tarihte meshurdur. Daha fatihayi dogru okuyamadan, onun icindeki ince meseleleri anlamadan saldirmak adalet mi acaba?

Biri ciksin desin ki, biz osmanliyi tekfir ettik diye sen tuttun bizi banladin?

Aciktan küfür edeni, fitne cikarici mesaj vereni bi kac gün dinlendirmek mi adaletsizlik.

Bakin osmanli hakkinda bizim gibi düsünmeyenler forumda. Hic bir yaptirim da almadilar ve onlara özelden de dedim burada genelden de demistim, kimse herhangibi kisi tekfir etti diye tekfir edecek degildir, osmanliyi sevende var sevmeyen de var, üstüne basa basa diyorum, varsa bir durum tam delilleri ile dipnotlari ile yazar cekilirsin, ama simdiye kadar olan cikislarin tümü muhammed bin abdulvahabin torunlari tekfir etmis,

Bana ne muhammed bin abdulvahabdan, bana ne torunlarindan, vallahi onlarin kurana ve sünnete olan isabetli görüsleri olmayacaksa benim icin bir hicler, bizler yahudi ve hristiyanlar gibi alimlerimizi rab edinmiyoruz, biz bugün ibn teymiyyeyi, muhammed bin abdulvahabi seviyorsak onlarin kara kasina kara gözüne sevmedik, onlarin eserlerindeki isabetlerinden dolayi sevdik,(TEVBE - 31 ) ve kimseye ben seviyorum teymiyyeyi, sen de seveceksin demiyoruz, bizler onlarin dinde isabet ettikleri delilleri insanlara aktariyoruz, sizin bu sekilde cikisinizin tek sonucu insanlari alimlerden sogutmak olur.

Varsa isimler kesin hakmis gibi sunmak yerine buyrun delilleri yazalim, ama sunu da unutmayin, dünyada sadece ne teymiyye ne de muhammed bin abdulvahab ne de torunlari yok. Meseleye bakacaksak o zamanda yasayan diger alimlerinizin de delillerini aktaralim.

Bakin genc asirici toy kardeslerim, mesele nereye gitmekte,

Sizin dediginiz gibi osmanliyi tekfir edelim ve diyelim ki, her kim osmanliyi destekler ona askerlik yaparsa o kafirdir bakin devam edecegim, gelelim günümüze, dünyaya islami son ceyrek asirda en güzel sekilde teblig eden (cihad ile telig) seyh usame r,a kafirdir, ve suan mucahidlerin genel komutani seyh eymen kafirdir, onlari seven ve onlari (maddi manevi her türlü destekleme) destekleyen de kafirdir.

Bu demek oluyor ki, suan yeryüzünde cihad eden ve etmeye niyetlenen rakamlari Allah bilir ama bu düsüncede ve fiilde olanlarin yüzde 95 i seyhi ve komutan eymeni severler, hepsi birden bir kafiri destekligi ve arkasinda emri altinda cihad ettigi ve etmek istedigi icin hepten kafirler.

Bakin sizin kit aklini ve tercübeniz bunlari düsünemez, bu laflar buraya kadar gider, Abdullah Azzamin dedigi gibi, birakalim ölüleri konusmayi kabirlerden konusmayi aynen birakalim osmanliyi, birakalim ölmüs padisahlari ve sultanlari.

Gelelin son dönemde insaAllah sehid olan Seyh usame ile Komutan Eymenin durumunu konusalim, bunlarin küfrünü ve bu kafirlerin pesinde Allah icin mucadele eden mucahid denen kafirleri konusalim. ( Allaha siginirim böyle sözlerden) (Seyh ve komutan eymen osmanliyi sever acikalamalarda bulunmuslardi)

Allaha siginirim, bakin lafi cekersem buraya kadar gelir.

Kimse simdi cikip, onlar takiyye yapti, onlar maslahat icabi öyle konustular demesin zira ayni akideye göre bu caiz degildir ve zahire bakilir hüküm konur.

Peki biz ne yaptik, bu kardeslere varsa böyle bir durumun eserin türkcesini ulastirmalarini forumda da konu acacaklarsa alimlerin getirdigi delilleri aktarmalarini söyledim.

Simdi kim kimi banlamis ve susturmus.

Bana gelen eser yok, ortada delilde yok, google cevirmesi ile gecmis hakkinda konusacak da degiliz.

Biz sitemizde elle tutulur, osmanli döneminde islenmis küfürleri,bidatleri tek tek sitemizde isliyoruz, ancak bunu islemek yürek ister,bunu islemek özveri ister, bunu islemek insanin sevdiklerine verecegi zamandan alip emek vermek gerektirir.

Aksi halde, osmanli bidatci, osmanli da bir cok küfür vardi demek bayatladi.

Sahabaler ( Allah ondan razi olsun ) Allah Rasulu sav e bile sormuslar bu sizden mi yoksa Allah dan mi diye...

Yahu siz kimsiniz?
Muhammed bin abdulvahab kim?
Torunlari kim?
Alayi kim?

Allah Rasulu sav e bile solurken siz kimsiniz saydiginiz isimlerin alayi kim?

Din delildir, bu da yürek ister....

Sistemin Müslümanları El Kaideli diye etiketlediği gibi sizde Müslümanları Tekfirci diye Etiketliyorsunuz....

Tagut yönetimle bir tutup böyle bir ithamla saldirdigin icin hakkimi helal etmiyorum...

İlmi olarak Cevap Yazanları Banlamanız Sonucu Takip ediyorum da Bir Haftadır Forumda Yazı Yazan da yok Konu Açanda Yok.Sadece bir iki arkdaş arada sırada haber paylaşıyor o kadar

Hangi ilmi yazan banlanmis,

Forumdaki bir kişiye it dedğim için sorgulanmadan Banlandım.Ancak Hamas Nickli Kişi bahsedilen kişiye onun bunun çocuğu dedi (kabaca ve daha da abarttı kırmızı yazdığım yerde) uyarıldı ve düzeltilmesi istendi.
Aynı cevabı ben Alıntı Yaptım Forever Benim cevabımı da düzelterek kişiye ettiği küfrü sansürlemiş.

Senin daha asil isledigin cürüme girmeyecegim, forumun yönetimi özeldir, bir cok mesajda baska yöneticilerimize edilen küfürleri baz alip kimi banladik, sizin gibiler özelden küfürden kimse banlanmadigi gibi, Abdullah Yusuf yöneticimiz de kendisine deyyuz diye cikisan birine serefsiz diyerek az bile demistir, zira deyyuz istilahati anlamda direk cehennemlikdir, serefsiz ise görecelidir, toy kardesim siz yine bunu anlamazsiniz, eger anlamak istersen yoldan ayri ayri iki kisi cevir birine deki sen serefsizsin, o sensin len serefsiz deyip ya gecer ya da güzel bir döver, digerine sen deyyuzsun de, ikiden biri azalmayana kadar seni birakmaz, birinin ölmesi gerek.

Adam cikmis insanlara deyyuz diyor ve ona bunu düzeltmesi icin yönetimiz nazikce uyariyor, bak bu sözünü geri al, o ise hic bir nasihat dinlemeden alayina deyyuz demekte ve akabinde bir misafir ömere bel alti küfür etmekte, cünkü mesele cok derinlere gidiyor, ve yöneticide haliyle banlamistir.

Yani Senin aldigin kisa süreli ceza, yine ayni keza ibn abdilberr ve ömer getirdigi delillerden dolayi degil ettikleri küfürden dolayi atildi.

Ve kisi ettigi küfrün boyutuna göre ceza almistir.

Sonra gelip burada, ahkam keser gibi, ilmi yazanlar banlandi demesin, kimseyi ilim yazmis diye banladigimiz yok.

Son 2 senedir sirf düzelirler mi diye banlamalari mimumum düzeye indir, bircok tercübeli kardes özelden beni uyarmalarina ragmen banlamalarin önünü kesiyordum ama görüyorum ki ben hata etmisim, hem de büyük bir hata, bu kadar musammahar olmamak gerekmis.

Kisi küfür ediyor diye banlanmis gelip forumda adeletli olun diye bagirmak adelet mi acaba?

Sadece icinizde ömer ettigi küfürden dolayi süresiz yasak aldi ancak ne özelim ne de genelden bize ulasmasi kendisine yasak degildi, kendisinden delil istemistim getirecegini söyledi ancak suana kadar kimse bana delil getirmedi, özel mesajlasma ve site maili kapali degil. Simdi biz mi yasakci zihniyetiz?

Allahdan korkun...

Hamasa gelince hamas isledigi hatalardan dolayi bi kac kez bizzat tarafimdan banlandi, en son ona 3 ya da 6 ay forumda yazma yasagi vermistik.

Hata etmek baska, birine kafir ya da baska birine deyyuz demek baska...

Neyse Daha Bir çok şey yazabilirdim ancak yazmayayım.Özetle İyisiyle kötüsüyle 4-5 ay geçirdim forumda Allaha Emanet olun Böyle bir yapı içerisinde artık yazmayacağım...

Isledigin cürüm boyundan büyük, attigin fitne boyundan büyük, sen haddindan fazla cok konustun, musade et ben daha konusmadim, senin gibi biri icin konusacakda degilim.

Zaman SIKINTISINDAN dolayi her an müdahale edemiyoruz, sizin gibiler bunu firsat bilip forumu karistirmakda üstlerine yok.

Forumda yönetimimi birbirine kirdiracak, birbirini dagitacak bir cürüm isledin, ama isledigin pislik cok uzun sürmedi aninda olay cözüldü...

Yönetimden yaziyi alip, maslahat düsünmeden bunu forumda alanen konu acarak duyurmak, benim site teknik isleri ile ugrastigimdan dolayi kardesler arasinda güvensizlige yol acabilecekdi ve güvenilir olmayan bir yerde durmanin da bir anlami kalmayacakti.

Senin yönetimden yaziyi almani da buldum,

Evet sevgili kardeslerim, adaletten söz eden bu kardesimizin adelet anlayisi...

ENES BİN MÂLİK' Alıntı:
Selamun aleykum abi;
Yürüyen nickli arkadaşın bugün yazdığı mesajlara benim profilimden bakmış olması muhtemel. Kendisinde benim kullanıcı adım ve şifrem vardı. Hakkınızı helal edin karışıklıktan dolayı. Kendisini yakından tanıyorum. Böyle birşey yapacağını tahmin etmemiştim. Diğer arkadaşlar üzerinde şüphe olsun istemem.

Sizin adeletinizi yesinler.

Bu konuda yüzde bir bile hakli degilsin, yüzde 100 hakli olsan bile böyle birsey yaparak ne kadar karektersiz oldugunu gösterdin.

Sonra gecin adaletten bahsedin.

Yesinler sizin adaletinizi.

Asrinsirri nickine gelince, genc, toy ve tercübesiz kardesimiz defalarca gözümüze sokarcasina beni süresiz banlayin, ben daha bu siteye bir daha girmeyecegim demisti, halbuki kendi kendini yalanladi.

Geleceksin kardesim, sen de yürüyen de Allahin izniyle tipki sizin gibi olupda sonra gelip benden özür ve helallik dileyen kardeslerim gibi eninde sonunda insaAllah geleceksiniz.

Hem ben bir daha girmeyecegim, beni süresiz banlayin deyip gelip adaletten bahsetmek ne kadar dogru?...

Diger meselelere de girerdim ancak yazik ki gecen zaman yazik.

Sizin gibilerin yüzünden ne site ile tam ilgilenebiliyoruz, ne de yeni calismalar yapabiliyoruz.

Ama banlamak neymis, adam uzaklastirmak neymis, forumda delilsiz sekilde üstü kapali da olsa konusmak neymis artik göreceksiniz.

Bunu adaleti isteyerek siz istediniz.

Selametle...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ayrica sakalli ve hamas nickleri ayni kisiler degildir velevki olsalar bile sakalli nicki sizleri SIKISTIRIYOR diye ona da baska sekilde saldirmanin anlami yok, farzedin ki o hamas, bu neyi degistirir ki? Zan yapip, olaylari kendinize göre yorumlayip hüküm cikarmakta üstünüze yok tabi..

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
3 ya da 6 ay mı ben bu siteden 2 yıl ban yedim ve hemde ip ban.Yazıları bile okuyamadım.Evden,cepten takip ettim 2 yıl ve ağzımı bile açmadım.Hemde sitede adminlik yapmış olmama rağmen hem de en üstünden en altına kadar bütün yöneticileri (bir kısmını bizzat reelde) tanıyor olmama rağmen gelip şöyle böyle demedim.

birilerinden adalet bekliyorsak,birilerini hakem tayin ettiysek; bi zahmet verilen hükme de razı olmak lazım.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Aşağıda söylediklerimi bulunduğum birçok oturumda ve mecliste dile getirdim.

Hiçbir tekfirci veya harici zihniyetli birisi kendisini bu isimle adlandırmaz ve bu isimleri kabul etmez.İyi de adama sormazlar mı ; insanlar durup dururken neden aşırı,marjinal,uç,köktenci vs. demiyor da tekfirci diyor.Biraz empati yapmak lazım.Şöyle aynanın karşısına geçip biraz kendimizle dertleşelim bakalım neler dökülüyor ağızımdan.

Bakın bu forumu takip eden kişiler sadece yorum yazan 30-40 kişi veya üye olup takip eden 100-150 kişi de değil.Bu forumu günlük binlerce kişi takip ediyor.Herkes ilim ehli ve tevhid ehli değil.Zaten insanlar birşeyleri öğrenmek için geliyor.Herkes ilk anda tevhidi kavrayıp kabul edemiyor.Bakın etmiyor demiyorum edemiyor diyorum.Ya idrak edemiyor,ya anlamıyor ya da ağır geliyor.Hangi birimiz sahabeler gibi din bize ulaştığında hemen kabul edip hayatımıza aktardık.Bizde bazı sahabiler gibi iman ettikten sonra hatalar yaptık.Tıpkı sahabi olmasına rağmen içki içen ve zina edenler gib.

Bu günahları yapmayı ne övüyor ne de hafife alıyorum.Gerçekler her zaman acı ve ağırdır.Ben her zaman olması gereken ile birlikte uygulamada ki nasıl olduğunu da anlatırım.Askere gitmeyelim diyorsak gidenleri de konuşalım.Oy vermiyorsak oy verenleri ve nedelerini de konuşmak lazım.

6 yıldır bu forumdayım.Ama ben buradaki yöneticilerin evlerine de misafir oldum,misafir de ettim,Sırf ziyaret etmek için binlerce km yolda gittim.Ama bu samimiyetimi hiç bir zaman kullanmadım.Eğer bunu kullanmış olsam adaletsizlik etmiş olurdum.Ki bunun örneğini yukarıda !sLaM4eVeR'de verdi.Ben de 2 yıl uzak kaldığımı söyledim.Siteden ban'lı iken reelde görüşmeye devam da ettik.Bazen dinlenmek iyidir.Kafirlere,bidat ehline gösterdiğimiz müsamahanın onda birini birbirimize göstermeyecek isek cihad'dan ve şehadetten bahseden bizler geri bıraktıklarımızı kime emanet edeceğiz.Daha şurda 2 mesajda birbirimizi yiyiyoruz.O zaman kimseye kimseyi emanet edemeyeceksek,imanımızı bir kontrol etmekte fayda var.O yüzden biraz daha tahammül sınırlarımızı genişletelim diyorum.

Benim yıllardır bu forum ve genel islami çalışmalar için serzenişim şu idi : Genç olanlar ve yeni islami bilinç ile tanışanlar çok çabuk etkilenirler.Bu tıpkı bir sel'in önüne her geleni içine kattığı gibi önüne geleni içine alır.Tekfirci ile oturan tekfirci olmasa bile tekfirciye adaydır.Bu aynı şekilde mutezile,mürciye,şia,bidatçiler ve sofiler vs. içinde geçerlidir.

Kalp meyyaldir ve meyl eder.Bakın isim vereceğim açık açık.O zaman daha iyi anlayacaksınız : Yuruyen,muvahhid talebe,Yusuf Hanzala,DjKarakurt,asrinsirri gibi "kardeşlerimiz" in foruma geldikleri ilk günler ile şimdiki halleri arasında ki farkları sizde,bende ve kendileride fark etmişlerdir.Artık ne gibi farklar ve ne halde olduklarının hesabını siz yapın ve tahribatı siz görün.Bu gençler bizim evlatlarımıza abilik ablalık edecekler.Ben bindiği dalı kesen başka bir milllet bilmiyorum şu yer yüzünde.

Allah'a emanet olun.

Not : Sanalda herşey gelip geçidir,önemli olan birbirimizi kırmadan kardeşçe sarılabilmek ve gecenin bir yarısı bile olsa sıkıntımız için birbirimizi arayacak samimiyette olabilmektir.

Mercan Çevrimdışı

Mercan

Eski nick : Salih Kul
İslam-TR Üyesi
Eyvallah, konuyu çözüme ulaştıracak cevap son yazı olan Hamas'ın yazısıdır. "Tahammül sınırlarımızı genişletelim" fikrine katılıyorum. Dünkü atışmayı merakla takip ettim, konu bugün silinmiş (sonunu göremedim), herhalde veda ediyorum diyen arkadaşları bir daha aramızda göremeyeceğiz, kalan sağlar bizim deyip sebeplenmeye devam edelim bakalım.

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
öyle bir şey demem tabiki abi haklısın daha fazla bu konuyu uzatmanın bir yararı olmaz herhalde ben yukarıda saydığın konuda kimin ne söylediğini bilmeden yorum yaptım hala da bilmiyorum bir şey söylemem ama genel olarak bu tür söylemlere elbette ben de sert çıkarım ben bildiklerime göre yazdım

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bir süredir şu gergin ortamdan şikayetçiydim. banlanmaların olması hoş gözükmüyor başta, fakat yöneticileri de bazen anlıyorum. yapıcı işler yapılsa forumda ilmi münazaraların olmasından güzel bir şey yok. ancak ilmi, bilgisi olmadan fikri olan bizler(evet işin sebebi biraz da henüz ehli olmadığımız konularda aceleci olmak) çok çabuk gaza gelip itikadımızda ufak bir ayrılığın olmadığı kardeşlerimizle ayrıntı sayılabilecek şeyler yüzünden ayrı düşüyoruz. bu halde ne islama davet diye bir şey yapılabilir, ne de cihad. evvela aynı itikadı paylaşan insanlar birlik olmalı ki google dan bir keyword vesilesiyle bu forumu bulan birisi "aman bu tevhidi gözüken adamlar da birbirini yiyor" demesin. hiçbirimiz belki zorluk çekmediğimizden birbirimize karşı nasıl tavır göstermemiz gerektiğini bilmiyoruz. hızlı gidip duvara toslamak derler ya, o tip bir sorunla karşı karşıyayız malesef pek çoğumuz. şu tip müslümanların birbirlerine saydırdıkları ortamları, garip facebook sayfalarını vs gördükten sonra emin olun umudum kalmadı, internete girdikçe rahatsız oluyordum ve zaten islami sitelerde bulunduğum sürenin azalmasına vesile oldu bu. velhasıl birbirimizi yerken hakkın yolunda bir şey yapmış olmuyoruz, bununla birlikte her birimizin hataları olabilir düzgün üslupla delilleriyle uyarılar yapıldığında kimse için sorun olmaması lazım. internet dışında daha doğru dürüst hiç tevhid ehli bir cemaat ile ilişkim olmadı, benim gibi pek çok kişi var erkek ya da kadın farketmez internet böyle bir ortamda insanın islama yönelmesinde gerçekten faydalı bir şey ki Allah razı olsun bu siteden faydalanmamızda emeği geçenlerden. fakat bu site ortamı faydadan çok zarar vermeye başlayacaksa eğer bize, bizde bir şeylerin değişmesi lazım. Allah hepimize yardım etsin.

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Sual: Tartışmanın zararları nelerdir?
CEVAP
Hakkı açıklamak niyetiyle de olsa, başkalarını mağlup etmek için yapılan tartışmalar zararlıdır. Bir kimsede tartışmada galip gelme sevgisi, hakkı karşısındakinin ağzından duymaktan daha sevimli gelirse, her kötülüğün içine girmiş demektir. Tartışmayı kazanma arzusu, diğer kötülüklere sebebiyet verir.

Münakaşanın zararları
İtiraz etmeyi âdet haline getirmek, “Hayır öyle değildir” demek, çok çirkindir. Mesela, biri, (Havanın sıcaklığı 25 derece) dese, buna, (Hayır 30 dan aşağı değil) demek, onun sözüne itirazdır. Çünkü böyle söylemek, (Sen bilmiyorsun, bu işten sen anlamazsın, sen ahmaksın, ben akıllı ve bilgiliyim) demektir. Bu ise, kendini büyük görüp, başkalarına hücum etmektir. Lüzum yokken, karşımızdaki şahsın kusurlarını bulup kendisine göstermek günahtır. Çünkü onun hatasını söylemekle üzmüş ve kalbini kırmış oluruz. Zaruretsiz incitmek haramdır. Böyle hususlarda başkasının hatasını söylemek gerekmez. Susmak ise imanın kemalini gösterir. Malik bin Enes hazretleri, (Tartışmanın dinde yeri yoktur. Tartışma kalbleri katılaştırır, kin ve nefret doğurur) buyurdu. (Çok sevdiğin sadık bir dostunu, tartışarak bir defacık kızdır, ondan sonra başına gelecek felaketi gör) demişlerdir.

Bir insanın hiç günahı olmasa, insanları doğru yola davet ediyorum diye tartışmaya girse, bu hareketi günah olarak ona yeter. İtirazı, tartışmayı huy edinen kimse mürüvvetsiz olur.

İmam-ı Gazali hazretleri, (Ancak şöhret için uğraşan, tartışmayı sever. Şöhret ise afettir) buyurdu. Münakaşa, dostun dostluğunu azaltır, düşmanın düşmanlığını artırır. Salih mümin kibirli olmaz, vakar sahibidir, dünya işlerinde kolaylık gösterir. Din işlerinde sağlam olur. Hiç münakaşa etmez!
Kötü ile münakaşa etme, seni üzer.
Halim ile münakaşa etme, sana küser.

Enes bin Malik hazretleri bildiriyor: Biz bir gün dini bir konuda tartışırken, Resulullah efendimiz yanımıza geldi. Bize öyle öfkelenmişti ki, hiç böylesini görmemiştik. Buyurdu ki:
(Bırakın tartışmayı! Sizden öncekiler sırf bunun yüzünden helak oldu. Tartışmanın faydası yoktur, tartışma zararlıdır. Mümin münakaşa etmez. Münakaşa edene şefaat etmem.) [Taberani]

Haklı olduğu halde tartışmayı terk etmek, haksız olduğu halde, tartışmayı terk etmekten daha zordur. Bu bakımdan haklı olduğu halde münakaşayı terk etmek daha çok sevaptır.

Dostlar arasındaki kin ateşini körükleyen münakaşadır. Münakaşa, karşıdaki insanı cahil yerine koymak, sen bilmezsin, ben bilirim demektir. Cahillikle suçlanan herkes az veya çok kızar. Hadis-i şerifte, (Allahü teâlânın en çok buğzettiği kul, tartışmada ileri gidendir) buyurulmaktadır. Münakaşa, dostların azalmasına, hasımların çoğalmasına sebep olur. Hasan-ı Basri hazretleri buyurdu ki:
(Bin kişinin dostluğuna, bir kişinin düşmanlığını satın alma!)

Münakaşa, kendisinin akıl, fazilet ve ilimde üstünlüğünü ispata çalışmaktır. Bu ise karşıdakini cehalet ve ahmaklıkla itham etmektir. Bu da düpedüz düşmanlıktır. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Münakaşa etmeyen, kimseyi incitmeyen kimse Cennete girer.) [Tirmizi]

(Konuşurken itiraz etmeyene veya haklı olduğu halde, münakaşayı terk edene, Cennette bir köşk verilir.) [Taberani]

(Haklı da olsa, münakaşayı terk etmeyen, hakiki imana kavuşamaz.) [İbni Ebiddünya]

(Mücadelede ısrar edeni Allahü teâlâ sevmez.) [Buhari]

(Fitnesinden emin olunmayan mücadeleyi terk ediniz.) [Taberani]

Dört grup insan vardır
Bilgi yönünden insanlar dört gruba ayrılır:
1- Bildiğini bilen,
2- Bildiğini bilmeyen,
3- Bilmediğini bilen,
4- Bilmediğini bilmeyen.

Bildiğini bilen: Böyle kimseler makbuldür. Kendinden emindir. Cesurdur, bir çok işi başarır. Bir arkadaş var. Bilgisayar dahil, “Her aleti çalıştırabilirim, çünkü bunu da benim gibi bir insan yapmıştır” diyor ve kendinden emin olduğu için de başarabiliyor.

Bildiğini bilmeyen: Böyle kimseler ikaza muhtaçtır. Çekingendir. Ben bu işi başaramam diye korkar. Gerekli ikaz yapıldığında o işi rahat başarır. Mesela yine bir arkadaşım var. Bilgisayardan anlamam, o bana konuşmaz dedi. Yanına bir otur dedim, patlar, çatlar diye cesaret edemedi. Israr ettim, “Bunun bilgi ile, kültür ile ilgisi yok. Azıcık cesaret yeter” dedim. Şimdi bilgisayarı rahat kullanıyor.

Bilmediğini bilen: Böyle kimseler haddini bilir. Her şeye burnunu sokmaz. Kendi işi ile meşgul olur. Böyle kimseler her zaman takdir görür.

Bilmediğini bilmeyen: Böyle kimseler hem kendine, hem topluma zarar verir. Hem bilmez, hem de bilmediğini bilmez. Yani hem kel, hem foduldur. Her şeye burnunu sokar. Burnu da pislikten kurtulmaz.

Kendileri ile ilişki kurmak yönünden insanlar dörde ayrılır:
1- Tavşan pisliği gibi olanlar.
2- Gıda [besin] gibi olanlar.
3- İlaç gibi olanlar
4- Hastalık gibi olanlar.

Tavşan pisliği gibi olanlar: Ne kokar, ne bulaşır. Hiç kimseye yararı ve zararı dokunmaz. Varlıkları ile yoklukları arasında fark olmayan kimselerdir.

Gıda gibi olanlar: Herkesin her zaman ihtiyaç duyduğu kimselerdir. Böyle kimseleri arayıp bulmalı, bulunca da, kaybetmemek için gerekli tedbirleri almalıdır.

İlaç gibi olanlar: Ancak ihtiyaç zamanında işe yararlar. Böyle kimseleri de ihmal etmemelidir.

Hastalık gibi olanlar: Bu tip insanlara hiç ihtiyaç olmaz. Fakat, kendileri insanlara musallat olurlar, bulaşırlar. Bunlardan kurtulmak için, müdara etmek gerekir.

Hakkı kabul etmekte inat etmemeli
Sual: Münakaşa ettiğim arkadaşın haklı olduğunu anlıyorum. Fakat yenilgiyi kabul etmemek için, hayır öyle değildir diyorum. Bunun mahzuru nedir?
CEVAP
Doğru olan bir şeyi kabul etmemeye inat denir. İnat, karşımızdakini aşağı görmek, ondan nefret etmek, ona düşmanlık beslemek, haset etmek gibi sebeplerden meydana gelir. Hakkı, düşmanımız da söylese kabul etmeliyiz. Hakkı kabul edememek kibirdendir. Kibir ise büyük günahtır. Hadis-i şerifde buyuruldu ki:
(Hakkı küçük görmek kibirdendir.) [İ.Gazali]

Mümin kibirli olmaz; fakat vakar sahibi olur. Vakarlı kimse, dünya işlerinde kolaylık gösterir. Din işlerinde sağlam olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Mümin vakarlı ve yumuşak olur.) [Beyheki]

Hiç kimse ile münakaşa etmemeliyiz!
(Allahü teâlâ, mücadelede ısrar edeni sevmez.) [Buhari]

(Haklı iken, münakaşayı terk edene, Cennetin ortasında bir köşk verilir.) [Taberani]

(Mücadelede ısrar edenler hariç, hiç kimse, hidayete kavuştuktan sonra sapıtmaz.) [Beyheki]

Münakaşa, dostların azalmasına, hasımların çoğalmasına sebep olur. Hasan-ı Basri hazretleri buyurdu ki:
(Bin kişinin dostluğuna, bir kişinin düşmanlığını satın alma!)

Münakaşa, kendisinin akıl, fazilet ve ilimde üstünlüğünü ispata çalışmaktır. Bu ise karşıdakini cehalet ve ahmaklıkla itham etmek demektir. Bu düpedüz düşmanlıktır. Kendini karşısındakinden üstün görmek ise kibirdir. Mahzurludur. Münakaşa her yönden mahzurludur. Münakaşa güzel ahlakın zıddıdır. Halbuki müslüman güzel ahlaklı olmalıdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Mallarınızla herkesi memnun edemezsiniz. Güler yüz ve tatlı dil ile, güzel ahlakla memnun etmeye çalışınız!) [Hakim]

İyi insanın vasıfları
İyi insan, kimseyle münakaşaya girmeyen, herkesle iyi geçinen kimsedir. İyi insan, yani müslüman, her işinde Allah’tan korkar, titrer. Allahü teâlânın sevgisine kavuşturacak işleri yapmak için çırpınır. Sabreder, affeder. Her geçimsizlikte, her sıkıntıda, kusuru kendisinde görür. Her nefeste Rabbini düşünür. Gaflet ile yaşamaz. Bir kalbi incitmekten korkar. Kalbleri Allahü teâlânın evi bilir. Hâfız-ı Şirazinin, (Dostlara doğru söylemeli, düşmanları güler yüzle ve tatlı dil ile idare etmelidir) sözüne uyar. Dinlerine ve dünyalarına zarar gelecek şeylerden sakınır. Herkese karşı, güler yüzlü, tatlı dilli olur. Af dileyeni affeder. Hiç kimse ile münakaşa etmez. Bilir ki, münakaşa etmek, dostluğu giderir, düşmanların çoğalmasına sebep olur. Fitne çıkarmaz, dost ile de, düşman ile de tatlı konuşur, herkesle iyi geçinir. Kimsenin sözüne karşı gelmez. Herkese yumuşak söyler, sert konuşmaz. Hadis-i şerifte, (Mümin vakarlı ve yumuşak olur) buyuruldu. Münakaşa edenlerin yanında oturmaz!

İyi huylu olmak için ve iyi ahlakını muhafaza edebilmek için, salih kimselerle, iyi huylularla arkadaşlık etmelidir. Hadis-i şerifte, (Kişinin dini, arkadaşının dini gibi olur) buyuruldu. Ahlakı bozan kitap, gazete, radyo ve TV’den sakınmalıdır.

Malı, mevkii hayır için arayan ve hayır işlerde kullanan, rahata, huzura kavuşmuştur. Hadis-i şerifte, (Dünyada, yolcu gibi yaşa, öleceğini unutma) buyuruldu. Vaktin kıymetini bilip gece-gündüz ilim öğrenmelidir! İlim, ibadet içindir. Kıyamette işten, ibadetten sorulur, çok ilim öğrendin mi diye sorulmaz. İş ve ibadet de ihlas elde etmek içindir. Evliyadan bir zat, (Bir kimsenin veli olduğu; tatlı dili, güzel ahlakı, güler yüzü, cömertliği, münakaşa etmemesi, özürleri kabul etmesi ve herkese merhamet etmesi ile anlaşılır) buyurmuştur.

İbni Abbas hazretleri buyurdu ki:
(Aklın başı, kendisine zulmedeni affetmek, kendinden aşağıda görünene tevazu göstermek, düşündükten sonra konuşmaktır. Akılsızlığın başı ise, kendini beğenmek, lüzumsuz yere konuşmak ve kendisinin yaptığı şeylerde insanları ayıplamaktır. Hadis-i şerifte, (Akıllı şu kimsedir ki, açıkta yapınca utanacağı işi gizli yerde de yapmaz) buyuruldu. Hikmet ehli, ibadetlerini ihlasla yapan, insanlarla iyi geçinen, onlara iyilik eden ve belalara sabredenin akıllı olduğunu bildirmiştir.

Hakkı kabul etmek
Sual: Bazen bir hususta çocuğumla konuşurken, yanıldığımı anladığımda hatamı kabul edemiyorum. Uygun mu?
CEVAP
Hakkı söyleyen kim olursa olsun kabul etmelidir.! Çocuğumuz da söylese, cahil biri de söylese, itiraz etmeden kabul etmelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Hakkı söyleyen kimse, küçük-büyük ve hoşlanılmayan bir kimse de olsa kabul et, bâtılı da reddet!) [Deylemi]

Bir hususta körü körüne inat etmek çok kötüdür. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Bilmediği bir hususta inat edene, inadından vazgeçene kadar Allahü teâlâ gadap eder.) [İ.Ebiddünya]

Üst Ana Sayfa Alt