Afganistan Islam Emirliğinden Önemli Açıklama!

MuhacirSelman

Yeni Üye
Üye
Afganistan İslam Emirliği Sözcüsü Zabihullah Mücahid’den yeni açıklama

Birleşmiş Milletlerin yayınladığı raporlara göre; uzun zamandan bu yana İşbirlikçi rejiminin hakim olduğu bölgelerde alıkoyma,tutuklama,yargısız infaz, işkence ve ağır hapishane şartları ülkede hüküm sürmekte ve Karzai hükümeti bunu önleyememektedir.


Afganistan halkını ilglilendiren tüm konuların yakın takipçisi olan Afganistan İslam Emirliği kendi hakim olduğu bölge dışında kalan yerel halkında huzurunu sağlayabilme adına İnsan Hakları kuruluşlarının, Birleşmiş Milletlerin ve diğer Uluslar arası çevrelerin dikkatini bu duruma çekmek için çok ciddi çaba sarf etmiştir. Taliban’ın bu manada bir girişimde bulunması o çevrelerden beklenti içerisine girdiği için değil işgal altındaki bölgelere tekrar hakim olana kadar o bölgelerde yaşayan yerel halkın refahını sağlayabilme adına bir çalışmadır.


Birleşmiş Milletlerin bu durumu dikkate alıp önemsemesi ve rapor hazırlaması gerçekten önemlidir. Fakat bu tarz bir rapor çok önceden hazırlanmalıydı. Çünkü bu tarz zulüm ve hukuksuzluk konusu onların uzmanlık alanı olduğundan sonuçlarının ne kadar tehlikeli olduğunu bilmeleri gerekir.


Emirlik tarafından Uluslar arası çevrelere iletilen raporlarda dikkat çekilen konuların sorumlusu olarak, Rusya bağlantılı kişilerin İç işleri Bakanlığında ve Karzai hükümetinin merkezi İstihbaratına ait gizli özel hapishanelerin başına geçmiş kişiler olduğunu belirtiyoruz. Binlerce Afgan tutuklu günlerce bu şartlarda işkence maruz kaldılar ve kalmaya devam ediyorlar


Birleşmiş Milletlerin raporu; işkencelerin ağırlıklı olarak Kabil’de oluşturulmuş gizli bölgelerde olduğunu bildiriyor. Bir şekilde göz altına alınan mahkumlara sorgu sırasında veya keyfi olarak çivili sopalarla dayak,ailesi ile ilişkisini koparma, tazyikli su ile ıslatıp elektrik şoku, uykusuz bırakma cinsel organlarına elektrik şoku gibi gibi insanlık dışı muameleler ile mahkumların işlemedikleri ve faili meçhul suçları üstlenmeleri sağlanıyor. Daha sonra ise hakim oldukları bölgelerde güvenliğin düzgün bir şekilde sağlandığını ve suçluların cezasız kalmadığını medyada utanmadan dile getiriyorlar.


Bizler bu durumu her fırsatta dile getirip kamuoyu oluşturmaya çalışıyoruz. Pul-e-Charkhi hapishanesi ve onun Guantanamo’yu andıran bölümündeki, yüzlerce mahkumun yürekler acısı hali bu söylenenlere delil olarak yeter.


Geçen bayram,Güneydoğu hapishanesinde mahkumlar sakallarını kesmeye zorlanıyor ayrıca yerel ve islami kıyafetler giymelerine izin verilmiyor özellikle Kandahar ve Helmand ilindeki Hapishanedeki sır ölümlerin hesabının kimden sorulacağıdahi bilinmiyor.


ve son olarak Birleşmiş Milletler ve insan hakları kuruluşları kendi kuruluş amaçları gereği şimdiye kadar birçok önlem almalıydı. Şimdi bile dikkat edilse şartlar değişebilir. Ayrıca şu bilinmelidir ki anlatılanlar yapılan zulümlerin ve akıtılan kanların sadece anlatılabilir olanlarıdır.


Mücahidlerle mücadele söz konusu olduğu zaman her şekilde işgalci ile işbirliği yapan Karzai hükümetine bağlı işkencehaneler en azından denetime açılarak yapılan zulüm gündeme getirilebilir. O hapishanelerde İnsan haklarının asgarisinin uygulanması bir çok hayatı kurtarabilir. Çok geç olmadan gerekenlerin yapılmasını umuyoruz.

Afganistan İslam EmirliğiKaynak : ittihadiislam
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt