Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Afganistan'da Aşura Patlaması ! Ölü sayısı 54'e çıktı

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Afganistan'da Aşura Patlaması ! Ölü sayısı 54'e çıktı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Şii türbesini hedef alan intihar saldırısında ölenlerin sayısı 54'e çıktı.

KABİL (A.A) - Aşure Günü'nü anma etkinliklerine katılanların türbeye geldiği sırada düzenlenen saldırıda 150 kişinin yaralandığı bildirildi.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Afganistan'da Aşura saldırısı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Aşura törenine katılan Şiileri hedef alan intihar saldırısında ölü sayısının 54'e yükseldiği bildirildi.
resim213882_2.jpg

54486612934.jpg

Ölenler arasında kadın ve çocukların da olduğu saldırıda 160 kişinin de yaralandığı kaybedildi.

Kabil şehri, Taliban hükümetinin devrildiği 2001 yılından bu yana en kanlı saldırılardan birinin hedefi oldu. Aşura törenleri için bir Şii türbesinde toplananları hedef alan intihar saldırısında 54 kişi öldü. Yetkililer, olay sonucu 160'a yakın da yaralının olduğunu ifade etti. Yaralılar çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Komşu Pakistan'da zaman zaman görülen mezhep temelli saldırılar, Afganistan'da sık düzenlenmiyordu. Saldırıyı henüz üstlenen olmazken, Taliban saldırıyı kınayarak "zalim düşmanın" işi olduğunu açıkladı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Kuzeydeki Mezar-ı Şerif'te ise bir cami yakınında bisiklete yerleştirilen bombanın patlaması sonucu da 4 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi yaralandı. Saldırının Aşura törenleriyle ilgili olup olmadığı netleşmedi.

Güneydeki Kandahar'da bir motosiklete yerleştirilen bombanı patlaması sonucu ise 3 sivil yaralandı.

Ebukutub Çevrimdışı

Ebukutub

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Abi bu sunniler ile şiiler neden bu kavgayı sürdürüyorlar anlamak mümkün değil.

Ebukutub Çevrimdışı

Ebukutub

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tamam ahki allah razı olsun.Kitaba bakacağım inşeAllah. Yalnız ben kavganın nedenini anlamıyorum.

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kitabı oku anlarsın akhi....Biri senin annene söfse ve iftira etse Sen onunla kavga edermisin etmezmisin....

"Peygamberin hanımları, sizin annelerinizdir..."(
Ahzâb, 6)

MuhacirSelman Çevrimdışı

MuhacirSelman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
asuragunu.jpg

Afganistan'da Aşure gününde başkent Kabil ve Mezar-ı Şerif'te iki Şii türbesine eş zamanlı yapılan bombalı saldırılarda 58 kişi öldü, 171 kişi de yaralandı.
Kabil'deki saldırı yüzlerce Afgan Şii'nin Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitlerini anmak için Ebu Fazıl Türbesi etrafında toplanıp dualar eşliğinde sırtlarını zincirlerle dövmeye başladığı sırada meydana geldi.
Buradaki patlamada 54 kişi öldü, en az 150 kişi ağır yaralandı. Patlamanın ardından çıkan panikte çocuk ve kadınlar ezilme tehlikesi geçirdi. Mezar-ı Şerif'te ise Şiilerin Aşura kortejine bombalı bisikletle dalan kişi, 4 kişinin ölümüne 21 kişinin de ağır yaralanmasına yol açtı.
Taliban üstlenmedi
Patlamaların ardından saldırıyı kimse üslenmedi. Aşura etkinliklerine katılan Şiiler, Taliban'ı lanetleyen sloganlar atsa da Taliban sözcüsü yaptığı açıklamada saldırıları kınadı.
Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, yayınladığı mesajda Aşure saldırılarının kendilerinin düzenlediği iddialarını reddettiği gibi "İnsanlık dışı" diye niteledi.
Taliban sözcüsü, saldırganların Afganistan'ı işgal eden düşmanlar olduğunu belirtti

pressmedya

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
akhi taliban bu tarz eylemler yapmaz.onların hedefi belli kafir nato askerleri ve üsleridir.

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
evet aynen akhi...zaten taliban kabul etmiyor saldırılar....tama onların çoğu sapık zümre ancak öncelik diye birşey var baş kafir aabd ile uğraşmaktan her gün onlarca şehit kazanmaktan bunlara sıra geleceğini sanmıyorum

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
yani

Ebukutub Çevrimdışı

Ebukutub

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
elfadl kardeşim.Kitabı okudum.Allah razı olsun.Bu konu hakkında biraz daha bilgi edinmeye çalışacağım inşeAllah. :)

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
allah senden razı olsun kardeş....ancak şunu unutma ....Biri senin annene söfse ve iftira etse Sen onunla kavga edermisin etmezmisin....
hz aişe annemize ettikleri iftira ki Allah c.c kuranda bir sure indirerek onu paklamışdır...zaten ayeti inkar ediyorlar....bizler biliyoruzki kuranın bir ayetini inkar eden bütün hepsini inkar etmiştir.....buradan yola çıkarak bütün şia kafirdir diye cürretkar bir kelime kullanamam ama şia alimleri ve bu bilinen şia akidesini ben,msemiş cennetle müjdelenen sahabeleri tekfir etmiş nur suresini yalanlamış ise hüküm bellidir...onlara dinde kardeşlerimizdir diyemeyiz...

"Peygamberin hanımları, sizin annelerinizdir..."(Ahzâb, 6)

T Çevrimdışı

turgay06

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kitabtaki bilgilerin dellilleri cok zayıf bide arada ki itilaflarda gadir hun olayı eksik.bide caferilerin sünni kardeslerinin kanını helal bilmeleri iftiradan baska bırsey degil ben ank caferilerin yogun yasadıgı bir yerde oturuyorum vatana millete dine bir zaralarını görmedim.namaz kılıyorlar ramazanda oruc tutuyorlar zekat verib hacca gidiyorlar artı mesedi diye birsey var ırak iran suriye gibi yerde ki türbelere gidiyorlar.biz ehli sunni kardeslerimizi cumaya zor getiriyoz bayramdan bayrama geliyorlar.bide ben bu gadir hun olayını araştırdım caminin hocasına sordum böyle birsey yoktur diyemedi.benim kafama takılan gadir hun olayı dogru ise hz .Ebubekir(r.a.) hz.Ömer(r.a.) tutumunu nasıl degerlendirmek lazım peygamber efendimizin hanımları bizim annelerimizdir şüphesiz ama onlara emir olunan sekilde evlerinde oturmaları kuralına hz. Aişe annemiz uydugunu söylüye bilirmiyiz
Bide biz şia kafirdir diyoruz kafirlerle savaşan hep onlar hizbullah lübnanda israili perişanetti amarikaya kafa tutan iran ne iş anlamadım S.arabistanın türkiyenin mısırın hali ortada hebsi amerika yalakası bu hal benim icimi daraltıyo Allahu Tala bizi bu gavur icadı sistemlerden kurtarıb dogruyola sevk etsin İnşallah
Sözün özü bence biz amerikaya siyonist köpeklere odaklanmalı kendi bahcemizi temizlemeliyiz Allah bizi muzaffer eylesin

Üst Ana Sayfa Alt