Haber Afganistan'da 'ateşkes' Gölgesinde Bayram Hazırlığı

eL_Muhacir

İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur.
Yönetici
Frm. Yöneticisi


14 Haziran 2018 Perşembe

Her yıl çatışmaları gölgesinde bayramı karşılayan Afgan halkı, bu yıl Taliban ile hükümet arasında alınan ateşkes kararıyla bayramı huzurla geçirmek umuduyla çarşı pazarlara akın ediyor.

Savaşın 35 yıldır sürdüğü Afganistan'da, halk zor koşullar altında geçimini sağlarken, her türlü olumsuzluğa karşı yaşama tutunmaya çalışıyor.

Her gün ölüm ve çatışmalarla dünya gündeminden düşmeyen Afganistan topraklarında, halk bayram günlerini biraz olsun coşkulu geçirmek için sokaklara dökülürken, bayram alışverişlerini yapıyor.

Çatışma olayları gölgesinde her yıl bayramı karşılayan Afgan halkı bu sene Taliban ile hükümet arasında alınan ateşkes kararıyla bayramı huzur içinde geçirmek umuduyla çarşı pazarları doldurdu.

Bayramı öncesi alışveriş için sokaklara çıkan Afganistan halkı, imkanları ölçüsünde misafirlerine ikram etmek üzere meyve, kurabiye ve kuru yemiş satın alıyor.Pazarlar canlandıMezar-ı Şerif'in en kalabalık caddelerinden Muttehid'teki satıcılarından Abdul Kerim, geçen yıla göre bu yıl satışlarının arttığını belirterek, müşterilerinin en çok kadınlardan oluştuğunu kaydetti.

Bayram arefesinde gece saatlerine kadar dükkanlarının açık olduğunu aktaran Kerim, barış ve huzur olursa herkesin pazara çıkarak ihtiyaçlarını alabileceğinin altını çizdi.

Kerim, bu sene en çok Türk ve Çin elbiselerinin rağbet gördüğünü söyledi.

Ateşkes kararı
Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, 20 Haziran'a kadar Taliban'a yönelik geçici ateşkes ilan edildiğini bildirmişti.

Gani, ateşkesin 12 Haziran'da başlayıp, 19 Haziran'da sona ereceğini söylemişti.

Taliban da Ramazan Bayramı'nda üç günlük ateşkes kararı aldıklarını açıklamıştı. Bu, Taliban'ın 2001'deki ABD işgalinin ardından ilan ettiği ilk ateşkes.
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt