Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ahiret Hesabi

V Çevrimdışı

veysi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Zamanın birinde çok zengin bir kişi varmış ve bu şahsın tek bir çocuğu varmış ve bu çocuk babasını çok seviyormuş.
Ecel vakti gelince zengin adam ölmüş ve defin işleri yapılacağı esnada, adamın oğlu, kim bir gece babamla birlikte mezarda kalırsa ona 1000 altın vereceğim ve babamın hesabını nasıl verdiğini öğrenmek istiyorum demiş Köylülerden kimse bu olaya sıcak bakmamış,fakat köyün en fakiri ve sadece bir eşeği olan bir şahıs elini kaldırmış ve ben babanızla l gece mezarda yatarım demiş.
Hemen hazırlıklar yapılmış ve fakir adamı, zengin adamla birlikte mezara koymuşlar ve fakir adamın ölmemesi için de mezarın içinden dışarıya bir boru yerleştirmişler.Cenaze defin edildikten sonra ve herkes evine gittikten sonra, Müker ve Nekir gelmişler ve bakmışlar ki mezarda iki iki kişi birlikte yatıyor ve l'si ise sağdır.
Münker ve Nekir kendi aralarında şöyle demişler.
-Nasıl olsa bu adam ölmüş, bunun hesabını daha sonra sorarız.Önce şu dirinin hesabını soralım ve başlamışlar soru sormaya.
- Söyle bakalım, falanca günü eşeği neden aç bıraktın diye vurmuşlar sopayı,
-Söyle bakalım, falanca günü eşeği neden susuz bıraktın diye vurmuşlar sopayı,
-Söyle bakalım,neden eşeğin sırtına çok yük bindirdin diye vurmuşlar sopayı ve bu durum sabah olunc aya kadar devam etmiş
Sabah zengin adamın oğlu ve köylüler mezarın başına gelmişler ve mezarı açarak köylüyü dışarı çıkartmışlar.Bir de bakmışlar ki,köylü perişan bir halde ve her tarafı morarmış.
Zengin adamın oğlu, adama:Söyle bakalım, babam hesabını nasıl verdi.
Fakir adam, önce bana vaad ettiğin altınlarımı ver sonra söylerim demiş ve adam altınları fakire vermiş ve fakir şöyle demiş
Ulan arkadaş,geceden beri anam ağladı,beni sopalarla döve, döve perişan ettiler, ben bir eşşeğin hesabını veremedim.Senin baban onca malın hesabını nasıl verecek orasını artık sen düşün demiş.

Mehmet Veysi CANŞİ

Üst Ana Sayfa Alt