Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

AHLAK ANLAYISI

halit bin velit Çevrimdışı

halit bin velit

Üyeliği İptal Edildi
Banned
AHLAK ANLAYISI

„Allah´in rahmeti sayesinde onlara yumusak tavrandin.Eger sen kaba,kati yürekli olsaydin hic süphesiz etrafindan dagilirlardi.Artik sen onlari bagisla Allah´tan günahlarinin magrifet edilmesini iste! Is hususunda onlarla istisare et Bir kerede azmattinmi artik Allaha güvenip dayan Cünkü Allah kendisine güvenip dayanan (tevekül eden)leri sever Al-i Imran3/159

Bir davanin neticeye ulasmasi,davaya sahip cikacak insanlarin kalplerini kazanmakla mümkündür. Görüyoruz ki müslüman görünen kesimlerin cogu peygamberi bir ahlaka mensüp degil malesef.Bir kesim bir kesime kapa ve katiliklarindan dolayi fayda vermekten dolayi zarar vermekte.
Zira iyiligin yaptigini kötülük yapamaz,akilliliginin yaptigini akilsizligin yapmadigi gibi.
Hz. Aise (r.a)annemiz,Hz peygamber (s.a.s)inahlakini sorana sen kur´ani kerim okuyormusun? Diye sormus ve arkasindan da “Allah´in peygamberi´nin ahlaki kur´an idi” demistir.yani hz.peygamber kur´anin canlisidir demektir. Ku´an´dagecen güzel ahlakin veya emredilen güzel ahlakin bütünü kemaliyle Hz. Peygamber (s.a.s)´de mevcut idi.
Allah resülü (s.a.s) cirkin konusmaz, cirkin seye özenmezdi ve söyle buyurdu:
“Süphesiz sizin ahlaki en güzel olanlariniz,en hayirlilarinizdandir”( müslim , Buhari)
Enes (r.a) ise:”Vallahi ona dokuz sene hizmette bulundum,yaptigim bir sey icin, nicin söyle yaptin,dedigini bilmiyorum.Hic bir seyide ayiplamis da degildir.Vallahi bana hic bir defa “öf” demedi.(Müslim)
Hz.peygamber(s.a.s) Medineye geldigi sene Enes b.Malik(r.a) de gelmis.On seneye yakin hizmette bulunmustur.Süphesiz onu en iyi taniyanlardan birisi de Hz. Enes idi.
Birisinin yaninda on sene kalip ta ahlaki ve beseri iliskiler acisindan hic bir yanlis görmemek cok önemli bir husustur.Elbette bu,ancak Allah tarafinda yetistirilen ,her türlü yanlistan korunan ilahi teplig ile görevli, her sahada en üst seviyede örnek kilinmis olan bir Peygamberde bulunabilir.
“Suphesiz sizin ahlaki en güzel olanlariniz en hayirlilarinizdandir.(Buhari ,Müslim)
“Süphesiz ahlakca en güzel olanlariniz, bana en sevimli olaninizdandir.(Buhari)
“Hakli dahi olsa münakasayi terk eden kimseye cennetin kenarinda bir kösk,saka da olsa yalani terk eden cennetin ortasinda bir kösk, ahlakini güzellestirene de cennetin en yüksek yerinde bir kösk(sefaatci olarak) söz veriyorum” (Ebu Davud)
Allah´im! Beni amellerin en güzeline ve ahlakin da en güzeline hidayet et! Zira bunlarin en güzeline ancak sen ulastirirsin.Beni amellerin kötüsünden ve ahlakin kötü olanindan koru.Bunlarin da kötüsünden koruyacak olan ancak sensin”(Nesai)
“Allah´im! Yaratilisimi güzel yaptigin gibi ahlakimida güzel yap!(Ahmed,I/403)
Selam ve dua ile

E Çevrimdışı

ehl_i sünnet

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah´im! Beni amellerin en güzeline ve ahlakin da en güzeline hidayet et! Zira bunlarin en güzeline ancak sen ulastirirsin.Beni amellerin kötüsünden ve ahlakin kötü olanindan koru.Bunlarin da kötüsünden koruyacak olan ancak sensin”(Nesai)
“Allah´im! Yaratilisimi güzel yaptigin gibi ahlakimida güzel yap!(Ahmed,I/403)
AMİİİN AMİİN ALLAH RAZI OLSUN

halit bin velit Çevrimdışı

halit bin velit

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Allah sen´den de Razi olsun kardesim.Allah ahlaklarin en mükemelini kardesime nasip Buyursun insallah