Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Alpaslan Kuytulun çarpık cihad anlayışı

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
internette tebliğ yaptığımızı zannetmemeliyiz ve ilmi yönden iyi olmalıyız çevremizdeki insanlara hakkı anlatmak gerek cihaddan konuşurken asla Allah'ın asıl kasteddiği ve selefin anladığı el ile cihadı küçümsememeli ve cihad meydanlarına gitmeyi amaçlayarak mal ile düşmanları korkutmak amacı ile silahlar ilim yolunda büyük uğraş vermeliyiz tabi bundan kastım iki kitap okumak değildir tağutu rezil etmek gerek

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah canımızı şehidler olarak alsın kardeşim aksini konuşmuyoruz zaten :) , sadece cihadcılık(!) ile kendimizi oyalamayalım diyorum yani cihadı dilimizde dolarken yaşantımızda islamın emirlerine uymaktan aciz kalmış insanlara dönüşmeyelim. Allah bizlere yardım etsin.

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
kardeşim ben alparslan kuytulun görüşlerini savunduğumdan dolayı yazmadım, ve belirttim yine silahlı cihadın yerini tutacak bir başka amel yok ki sahih pek çok hadis buna delildir. fakat cihad temennisi taşırken Türkiyede veya Türkiye şartlarını taşıyan başka yerlerde de ortak inanç ve hedefleri taşıyan insanlar olarak birlik olmalıyız ve ne için uğraştığımızı, neyi istediğimizi anlatıp insanları ona davet edebilmeliyiz. tekrarlıyorum bu yapılacak tebliğ faaliyetinin cihadın yerini tutacağı iddiasını savunmuyorum, fakat cihada gidemeyip burada kaldı isek en azından şu dediklerimizi yapabilmeliyiz diyorum.

evet akhim cihada gitmeyenler için ve cihadsız diyarda, zaten bina temeli olmadan inşa edilemez resulullah'ın metodu bizim için en güzelidir tebliğ-hicret-cihad

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Türkiye'de bir babayiğit çıkıpta tayyib'in karşısına artık dur demeli vallahi ashab'ı kehf'in kıssasını hayatımıza geçirsek ne hayırlı olur bu tüm cahil cihad bilmez tasavvufçulara tokat gibi cevaptır... bir elin parmakları kadar insanın hiç bir yardımcısı yokken (Allah'ın dışında), tağutun karşısında dim dik durabildiler internette bayındır,kuytul gibi insanlar hiç bir zaman hoca vasfını haketmemiştir ne tağuttan beri olmuşlardır ne de mücahidlere karşı sevgi beslemiştir eğer bu gibi olunacaksa Allah yolunda parçalanmak benim tercihimdir...

Allah fasıklar Topluluğunu doğru yola iletmez

insanlar kendini değiştirmedikçe Allah onlardakini değiştirecek değildir

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Allah sübhanallahi ve teala insanların tümüne cihad olduğunda topyekün savaşmayı emretmemiş İlmi güzel olan insanlardan bazıları kalıp tebliğe ve Allah için çalışmalarına devam etmelerini emretmiş fakat bu oturmamak kaydıyla olabilir internette tebliğ yaptığımızı zannetmemeliyiz ve ilmi yönden iyi olmalıyız çevremizdeki insanlara hakkı anlatmak gerek cihaddan konuşurken asla Allah'ın asıl kasteddiği ve selefin anladığı el ile cihadı küçümsememeli ve cihad meydanlarına gitmeyi amaçlayarak mal ile düşmanları korkutmak amacı ile silahlar ilim yolunda büyük uğraş vermeliyiz tabi bundan kastım iki kitap okumak değildir tağutu rezil etmek gerek

"Mu’minlerin toptan savaşa çıkmaları gerekmez. Her topluluktan bir grubun dinde derinleşmek ve kavimleri geri döndüklerinde onları uyarmak ve sakındırmak için savaşa gitmeleri gerekmez mi? Umulur ki sakınırlar." (Tevbe 122)

Bu dediklerin farz-ı kifâye cihad için geçerli.
Cihad farz-ı ayn olduğu zaman (Tebuk seferi gibi) geride kalanlar sorumludur!

"Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günden beri geçerli olan evrensel yasasına göre O'nun katında ayların sayısı onikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. Bu dosdoğru dindir. Sakın bu aylarda konmuş yasakları çiğneyerek kendinize zulmetmeyiniz. Allah'a ortak koşanlar nasıl size karşı topyekün savaşıyorlarsa, siz de onlarla topyekün savaşınız ve biliniz ki, Allah kötülüklerden sakınanlarla beraberdir." (Tevbe 36)

"Gerek hafif, gerek ağırlıklı olarak hep birlikte savaşa çıkın! Mallarınız ve canlarınızla Allah yolunda cihad edin! Eğer bilirseniz bu sizin için daha iyidir" (Tevbe 41)

Abdulmuizz Fida

Admin
Bu konuda fazla bilgisi olmayan ve terimleri anlamayanlar için:

Farz-ı Kifaye olan cihad = Saldırı Cihadı.
Farz-ı Ayn olan cihad = Savunma Cihadı.
Bu (her zaman) isabetli değil;

Tebuk seferi savunma cihadı olmamasına rağmen farz-ı ayn idi.

Bir cihadın farz-ı ayn veya farz-ı kifaye olması, musluman ordunun yeterli gelip gelmemesi, düşmanın kuvveti, fetih veya işgal gibi durumlarda Emir'in vereceği cihad fetvasına göre değişiklik arzedebilir.

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
olay çok kapsamlı şimdi buralar darul küfürken siz önce buraları düzeltin diyen çıkabilir yada önce güçlenin emin adımlarla hareket edin diyen de çıkabilir yada önce kendi akrabalarınla ilgilen diyen çıkabilir bakın bu saydıklarımın hepsi cihada gidilmemesini destekleyen görüşler hadi gidelim burada bişey yapamıyoruz ( halbusi buralar bişey yapmak için daha rahat ) oralarda bişeyler yapabiliriz diyenler olabilir ...................... bu yazılanları çoğalta biliriz hepsininde haklı tarafları da olabilir benim şahsi görüşüm ise bir yerde birileri müslümanlara yaşam hakkı tanımıyorsa yukarıda yazılan görüşlerin hepsi boşa çıkar bu feryadı duyan herkese yardım etmek farzolur

Abdulmuizz Fida

Admin
O bahsettiğim iki çeşidi Abdullah Azzam'ın الدفاع عن أراضي المسلمين أهم فروض الأعيان eserinde gördüm. (Bu eserin Türkçeye tercümesi var mı bilmiyorum)

Burdan ilgili Arapça metnine bakabilirsiniz: ???? ??????? ? ?????? - ????? ????: ?????? ?? ????? ???????? ??? ???? ???????
Sizin bahsettiğiniz olay daha cok Savunma Cihadı kapsamında ele alınması gerekiliyor nitekim Abdullah Azzam'da öyle diyor.

Savunma cihadı yani, mustevli kafirlerin İslam beldelerini işgal etmesi durumunda Cihadın farz-ı ayn olması durumunda zaten ummetin ihtilafı yoktur. Fakat demek istediğim, farz-ı ayn sadece savaunma cihadı ya da işgal durumundadır diye bir kayıt yoktur. Buna da meşhur 3 sahabenin katılmadığı rum diyarına yapılan Tebuk seferinin farz-ı ayn olmasını ve katılmayanların hükmü hakkında ayet ve hadisler mevzuuyu açıklamaktadır.

Şehid şeyh Abdullah Azzam'ın naaşı Omuzlarda

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yorumları okuyorum ve şöyle diyorum; İnsaf be kardeşim, Bir şeriat devletimiz yok, müslümanlar eziliyor kimliklerinden dolayı ve hala Cihad Farz-ı Kifayedir, Cihad sadece savunmadır gibi rahatlıkları bozulmasın diye, sırtıma yük binmesin diye kendi Nefslerine dayanan yorumlar yazılıyor. İnsaf kardeş İNSAF !

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Türkiyede ki büyüklerden birisine demişlerki dua edinde şeriat gelsin,o mübarekte demişki bana şeriati isteyen öyle ümmeti gösterinde bende dua edeyimde kabul olsun..bakınca ülkemize vallahi kafir memleketlerden beteriz,her türlü rezillik var,hırsızlık,tefecilik,zinakarlık,alkol,uyuşturucu v.s. ne ararsan var...al sana cihad beldesi,neden cihad yok çünkü öyle ümmet burada mevcut değilde ondan...

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş şakamı yapiyorsun sen bu ne biçim yorum. Bu söylediklerin benim için geçerli dimi. Eğer benim için geçerli ise yazdıklarımdan hiç bişey anlamamışsın ve benim hakkımda sui-zan ettin demektir. Sana kısa özet: yazdıklarım teorik terimler idi bununla pratikte nasıl uygulanır detayını o yazımda vermedim ama şimdi verdim.

HA bide unutmadan şunuda eklemek istiyorum: müslümanlar kardeş olduğuna göre herşeyi açıkça ve güzelce konuşmalıdır ve müslümanları zan altında bırakmamaya bakmalıdır. Gizli kapaklı veya alttan alta mesaj vererek OLMAZ BU İŞ!!!!
Seni kastedmedim...

Üst Ana Sayfa Alt