Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Altın Kaplama Saat

U Çevrimdışı

uyelikal

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamualeykum bende bir saat var üzerinde bazı yerleri altın kaplama. Bu saati takmada bir kerahat varmı bilen kardeşler varsa bilgilendirsin inş. İnternette aradım fakat bundan başka birşey bulamadım.

ani bir saatin yüzde 50’ sinden fazlası altın ise kullanmak haram, az ise caizdir.

Kaynaklar:
-Ayni, Hidayet Şerhi
-Yardım Ali, Hz. Peygamberin Şemaili
-Celal Yıldırım, İslam Fıkhı
-Ahmet Şahin, Fetvalar

E Çevrimdışı

ebuhasanelmakdisi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Erkeklerin Altin Taki ve Ipek Kullanmalari Haramdir

Ebu Musa El-Es’ari’den (r.a.) Rasulullah’in sallallahu aleyhi ve sellem soyle buyurdugu rivayet edildi: “Ummetimin kadinlarina ipek ve altin helal kilindi, erkeklerine ise haram kilindi.”(Ahmed Musned: 4/393; Bkz. Sahihu’l-Cami’: 207.)

Gunumuzde, carsilarda erkekler icin tasarlanip cesitli ayarlarda altindan yapilmis veya tamamiyla altinla kaplanmis saatler, gozlukler, dugmeler, kalemler, zincirler ve madalya denilen seyler bulunmaktadir. Ser’an yasak olan esyalardan biri de bazi yarismalarin odulleri arasinda ilan edilen “altin erkek saati”dir.

Ibni Abbas’dan (r.a.) Rasulullah’in sallallahu aleyhi ve sellem bir adamin elinde altin yuzuk gordugu, onu cikarip attigi ve soyle dedigi rivayet edilir: “Sizden biriniz kasitli olarak cehennem atesinden bir parca alir da eline koyar mi?!”

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem gittikten sonra o adama “Yuzugu al ve baska bir seyde kullan” denilir. O ise soyle cevap verir: “Allah’a yemin olsun ki hayir, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem attiktan sonra onu kesinlikle almayacagim.” (Muslim: 3/1655.)

Yeterli sanırım......

U Çevrimdışı

uyelikal

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş doğru böyle hadisler var biliyorum da, "-Ayni, Hidayet Şerhi" diye bir delil getirmiş dikkat edersen. Bu kitabı bulamadığımdan bakamadım. Bu konu hakkında alimlerimizin görüşlerini biliyorsanız yazın inş.

E Çevrimdışı

ebuhasanelmakdisi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş doğru böyle hadisler var biliyorum da, "-Ayni, Hidayet Şerhi" diye bir delil getirmiş dikkat edersen. Bu kitabı bulamadığımdan bakamadım. Bu konu hakkında alimlerimizin görüşlerini biliyorsanız yazın inş.

Ahi bilmiyorum ama aktardığımız nakillerde sıkıntı yok. Hepsi sahihtir. Siz hangi alimin görüşünü istediniz. Yukarıda verilenler icmadır. İttifak vardır. Bkz

“Ummetimin kadinlarina ipek ve altin helal kilindi, erkeklerine ise haram kilindi.”(Ahmed Musned: 4/393; Bkz. Sahihu’l-Cami’: 207.)

U Çevrimdışı

uyelikal

Üye
İslam-TR Üyesi
tmm eyvallah nakillerde sıkıntı yok icma var.Fakat söylediğm mesele biraz farklı genel hüküm dışında bir mesele olabilir. Demek istediğim mesele " bir saatin yüzde 50’ sinden fazlası altın ise kullanmak haram, az ise caizdir." diye delil getirmiş vatandaş "Ayni" den. Bu getirdiği delil sıhhatlimi acaba, yada diğer alimler birşey demişmi demişse ne demiş bu mesele hakkında. Bildiğim kadarıyla da Bedreddin Ayni ümmetin alimlerinden buharinin şerhini falan yapmış. Selametle

E Çevrimdışı

ebuhasanelmakdisi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
tmm eyvallah nakillerde sıkıntı yok icma var.Fakat söylediğm mesele biraz farklı genel hüküm dışında bir mesele olabilir. Demek istediğim mesele " bir saatin yüzde 50’ sinden fazlası altın ise kullanmak haram, az ise caizdir." diye delil getirmiş vatandaş "Ayni" den. Bu getirdiği delil sıhhatlimi acaba, yada diğer alimler birşey demişmi demişse ne demiş bu mesele hakkında. Bildiğim kadarıyla da Bedreddin Ayni ümmetin alimlerinden buharinin şerhini falan yapmış. Selametle

Ahi ısrarını anlayamadım ama istersen bu hükmü veren kaynağı linlk olarak atsan da bir baksak. Ben hiç rastlamadım.

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
{ … Ebu Hureyre r.a şöyle dedi : Rasulullah s.a.v : Kim sevgilisine ateşten bir yüzük takmak hoşuna giderse ona altından bir yüzük taksın. Kim sevgilisine ateşten bir gerdanlık takmak hoşuna giderse ona altından bir gerdanlık taksın. Kim sevgilisine ateşten bir bilezik takmak hoşuna giderse ona altından bir bilezik taksın. Ancak size lazım olan gümüştür onu takınız,buyurdu. }Ahmed : 8919 - Ebu Davud : 4236, Hatib tarih : 8/459 – İbni Munzir : 1/273

{ … Sevban r.a şöyle dedi : Hubeyre’nin kızı Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve SeIIem in yanına elinde büyük yüzükler olduğu halde girdi. Rasulullah Sallaitahu Aleyhi ve Sellem elindeki çubukla onun eline vurmaya başladı ve : Allah ‘ın eline ateşten yüzük takması seni sevindirir mi ? , buyurdu. Hubeyre’nin kızı durumu şikayet için Fatıma Radiyallahu Anha’nın yanına girdi. Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem de Fatıma’nın yanına girdi. Sevban dedi ki : Ben de Rasulullah s.a.v ile beraberdim. Fatıma boynundaki zinciri çıkararak : Bunu bana - kocasını kasdederek - Hasanın babası hediye etti. dedi. Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve SelIem : Ya Fatıma ! İnsanların Mu hammed‘in kızı Fatıma‘nın elinde ateşten bir zincir var, demeleri seni sevindirir mi ? , buyurdu. Sonra kızını şiddetle kınadı ve oturmadan çıktı. Fatıma r.anha o zinciri sattı, yerine bir köle aldı ve onu azad etti. Bu haber Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve SeIleme ulaştığın da : Fatıma‘yı ateşten kurtaran Allah‘a hamd olsun, buyurdu. }Nesei : 5107 – Ahmed : 5/278 – Hakim : 3/1 521 53 - Taberani M. Kebir : 1448, Tayalisi : 990 - İshak bin Rahavey Müsned : 4/237

{ … Aişe Radiyallahu Anha dan şöyle rivayet edilmiştir : Nebi s.a.v Aişe’nin elinde altından iki bilezik gördü ve ona : Onları at, onun yerine gümüş iki bilezik edin, sonra onları zaferanla sarart , buyurdu. }Nesei : 5110 – Kasım es-Sarkasti Garibul Hadis : 2/76 – Hatib Tarih : 8/459 - Bezzar : 3007 – Taberani : 23/641

{ … Ummü Seleme Radiyallahu Anha şöyle dedi : Boynumda arpa taneleri şeklinde altın bir kolye vardı. Nebi Sallallahu Aleyhi ve Sellem içeri girdi. Onu istemediğini göstererek ondan yüzünü çevirdi. Şunun süsüne bakmayacakmısın ?, dedim. Rasulullah Sallaliahu Aİeyhi ve selem : Onun süsünden yüzümü çeviriyorum, buyurdu. Onu kopardım, Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Selem bana yüzünü çevirdi ve şöyle buyurdu : Biriniz gümüşten bir takı edinse onu zaferanla sarartsa ve o şekilde kullansa ne zararı olur ! . }Ahmed : 26744 – Heysemi M.Zevaid : 5/148 - Taberani M.Kebir : 23/968, Abdurrezzak : 11/71 - Harbi Garibul Hadis : 5/30

{ … Muhammed bin Sirin r.h dan : Ben, Ebu Hureyre Radiyallahu Anhu yu kızına şöyle derken işittim : Altın takma ! Senin aleyhine alevli ateşten korkarım. }Abdurrezzak : 19938

Şeyh el-Albani r.h şöyle dedimştir : İbni Asakir şu haberi tahric etmiştir : Ebu Hureyre r.a ya kızı şöyle dedi : Genç kızlar beni ayıplıyorlar ve bana : Baban seni altınla süslemiyor,diyorlar. Ebu Hureyre r.a : Sen onlara ; Babam benim aleyhime alevli ateşten korktuğu için beni altınla süslemiyor,diye cevap ver, dedi. }İbni Asakir Tarihi Dımeşki : 19/1,24/2 – Abdurrezzak : 19935 - Albani Zifaf : 244

{ … İbni Abdil hakem r.h şöyle zikretti : Ömer bin Abdülaziz r.h ın kızı ona bir inci tanesi gönderdi ve : Eğer onun eşini bana gönderirsen kulağıma takacağım, dedi. Ömer bin Abdülaziz r.h ona iki tane kor ateş gönderdi,sonra : Bu iki koru kulağına takmaya dayanabilirsen sana onun eşini gönderiyorum,dedi. }Albani Zifaf : 245 - Siyretu Ömer bin Abdulaziz : 163

Hangi Sekilde Olursa Olsun Erkeklerin Altın Takı Kullanmaları

Muhammed Salih el-Müneccid

Ebu Musa El-Es’ari’den (r.a.) Rasûlullah’ın (s.a.v.) söyle buyurdugu rivayet edildi: “Ümmetimin kadınlarına ipek ve altın helal kılındı, erkeklerine ise haram kılındı. Ahmed Müsned: 4/393; Bkz. Sahihu’l-Cami’: 207.

Günümüzde, çarsılarda erkekler için tasarlanıp çesitli ayarlarda altından yapılmıs veya tamamıyla altınla kaplanmıs saatler, gözlükler, dügmeler, kalemler, zincirler ve madalya denilen seyler bulunmaktadır. Ser’an yasak olan esyalardan biri de bazı yarısmaların ödülleri arasında ilan edilen “altın erkek saati”dir. İbni Abbas’dan (r.a.) Rasûlullah’ın (s.a.v.) bir adamın elinde altın yüzük gördügü, onu çıkarıp attıgı ve söyle dedigi rivayet edilir: “Sizden biriniz kasıtlı olarak cehennem atesinden bir parça alır da eline koyar mı?!” Rasûlullah (s.a.v.) gittikten sonra o adama “Yüzügü al ve baska bir seyde kullan” denilir. O ise söyle cevap verir: “Allah’a yemin olsun ki hayır, Rasûlullah (s.a.v.) attıktan sonra onu kesinlikle almayacagım. Müslim: 3/1655.İnsanların Önemsemediği sakınılması gereken haramlar Muhammed Salih el-Müneccid bab: Hangi Şekilde Olursa Olsun Erkeklerin Altın Takı Kullanmaları.

Üst Ana Sayfa Alt