Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Anne-babanın Faizli Borcunu Ödemek Caiz midir?

K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum,

babamın üzerine bir cep tel. hattı vardı. birkaç ay faturası birikmiş ve faiz binmiş. tel. firması uzun süre para ödenmeyince mahkemeye başvurup icra ile parasını almaya kalkmış. 500 liraya yakın ödenecek paranın içinde 200 lira kadar mahkeme-avukat masrafı ve faiz gibi masraflar var. babam şu an yurt dışında olduğundan para ödeme işini ben yapmayı düşünüyorum.

benim sormak istediğim şu, avukat ya da mahkeme masraflarını ödemek caiz midir?
babamdan talep edilen faizi ve faturanın ana borcu dışındaki masrafları (babam şu an burada olmadığı için) benim ödememde bir mahsur var mıdır?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İslama göre Kimse kimsenin borcunu ödemek zorunda değildir, fakat 1. dereceden akrabanın (anne, baba, evlatlar) herhangibir sebeble borcunu ödeyememesi durumunda aile içinden birinin ödemesi hem edeben, hem örfen caizdir.
Borçlu olarak ölen kişinin varisleri, Mirası paylaşmadan önce ölen kişinin borcunu öder, daha sonra kendi aralarında miras taksimi olur. Hatta Rasulullah (s.a.v.) bir hadis-i şerifte, Ölen kişinin borcunu ödeyen kişiye; "işte şimdi derisine serinlik verdin" buyurmuştur.

Buhari ve Müslim’de şu rivayet geçmektedir:
Ebu Katade radiyallahu anh bir kişinin iki dinarlık borcuna kefil oldu. Daha sonra kefil olduğu bu adam öldüğünde Ebu Katade ona ait borcu ödeyince Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ona: "İşte şimdi onun derisine serinlik verdin" dedi.

Babanızın şu an burada olması arasında bir fark yoktur.

İslam'devleti olması durumunda farklı uygulamalara gidilebilirdi, fakat Babanızın borcu ödemeye zaman, mekan ve maddi durumu musait değilse, sizden ödemenizi istemesi durumunda ödemenizde bir sakınca yoktur. Ayrıca siz bilerek, isteyerek faizli gecikmeye asli sorumlu değilsiniz. Daha büyük zararın def-i için "babanızın yerine" borcunu ödemenizde sakınca yoktur.

Üst Ana Sayfa Alt