Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Askerlik Süresi Kısalıyor Mu?

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Askerlik süresi kısalıyor mu?

"Zorunlu askerlik kalkacak mı" sorusuna böyle cevap verdi.

01.Aralık.2011,16:54:43

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Zorunlu askerlik uygulaması devam edecektir, belki askerlik sürelerinin yeniden düzenlenmesiyle ilgili bir yasal çalışma yapılabilir" dedi.

Bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları cevaplayan Arınç, bedelli askerlik konusundaki tartışmalara ilişkin, "Adı üzerinde bedelli askerlik, bedelsiz askerlik değil. CHP'nin çok yersiz eleştirilerine dikkat edilmesini istiyorum. CHP'nin geçmişte verdiği bir teklif bedelli askerliğe yönelik değil, bedelsiz askerliğe yönelikti. Çünkü orada limitler kabul edilmiş ve bu limitleri ödeyenlerin askerlik yapmayacağı öngörülmüştü" dedi.

MHP'nin itirazlarının da temelde elde edilecek miktarın hangi amaçla kullanılacağı ve kamuoyundaki bazı tepkilerle ilgili olduğunu ifade eden Arınç, "Herkesin makul diyebileceği bir düzenlemenin yapılması isteniyordu. Biz buna dikkat ettik. Ancak MHP, 21 günlük askerlik süresinin de bir şekilde yaptırılmasında ısrarlı" dedi.

Bedelli askerlikte herkesi tatmin etmenin mümkün olmadığını, yaş ve tutar konusunda farklı beklentilerin dile getirildiğini anlatan Arınç, bu konu üzerinde uzun süre çalışıldığını, hesapkitapyapıldığını ve ortalamanın esas alındığını söyledi.

Genelkurmay'ın veya TSK'nın asker ihtiyacıyla ilgili de "Bu dikkate alınır ama siyasi kararı hükümet verir. Ona göre bir düzenleme yapar. Sayın Milli Savunma Bakanı genel kuruldaki görüşmelerde bu konuda 'asker ne dedi' diye soranlara, 'ne demesini bekliyorsunuz evet veya hayır demesinin Meclis'te yapacağımız kanunla ne ilgisi var' gibi çok güzel bir cevap verdi. Asker diyeceğini der, ihtiyacını bize bildirir, biz bütün bunları etraflıca dikkate alır ve bir hükümet olarak kararımızı veririz" şeklinde konuştu.

Arınç şöyle devam etti:

"Şunu tespit edebilirim; bir defa Türkiye'de zorunlu askerlik var. Bunu kaldırmayı şu aşamada düşünmüyoruz. Yani zorunlu askerlik uygulaması devam edecektir, belki askerlik sürelerinin yeniden düzenlenmesiyle ilgili bir yasal çalışma yapılabilir. Bedelli askerlik, dövizle askerlik şartlar gerektirdikçe devam edecektir. Belki 3 sene sonra, 5 sene sonra bazı uygulamalar değişebilir ama zorunlu askerlik uygulamasından bu aşamada vazgeçmek durumunda değiliz."

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
5 adağım var ....rabbim bir kolaylık verirde bu sıkıntıdan beni kurtarırsa diye 4 sene önceden bir adağım var...kardeşler iszde dua edin kimin duası kabul olur bilinmez...bu konuda sıkıntısı olan tüm kardeşler için dua edin......

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
5 adağım var ....rabbim bir kolaylık verirde bu sıkıntıdan beni kurtarırsa diye 4 sene önceden bir adağım var...kardeşler iszde dua edin kimin duası kabul olur bilinmez...bu konuda sıkıntısı olan tüm kardeşler için dua edin......

akhım sadakatle Rabbımıza dua edelım wallahı Rabb teala bir kapı açar yeterki biz samimi olalım bir kardeşim vardı okadar nefret edıyorduki engel olacak bir hastalığa bile razıydı Rabbımda hastalıksız onu korudu

Rabbım yardımcın olsun rızıklandırsın inş.

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun akhi...rabbim bir kolaylık nasip etmeyecek olsa bile Ayaklarımı dini üzere sabit kıldığı müddetçe gitmicem inş...şimdi bu aralar bi kız isticem en büyük engel askerlik...ailesi namaz kılan insanlar ancak şuursuz...kız neden gitmediğimi biliyor...ailesine de kısa dönem yapcam dedim...aslında kızda çok şuurlu değil ama Rasulullahın ''kadın kocasının dini üzeredir'' hadisine iman ederek bi yola girdik bakalım...elhamdulillah namazını kılıyor biraz kulaktan dolma tasavvuf var ancak rasavvufun bariz şirkleri yok elhamdulillah...bilgiye aç birisi.......konuyu aldım başka mevzya bağladım ama dert bir değilki kardeşim.....dua etmeye devam inş. Allahın evliyası sizlersiniz...sizden dua istemicemde kimden isticem :)

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
estağfirullah kardeşim bacı'da sende bızde her şey Rabbulaleminin değilmi vermesine engel olabilecek varmıdır yeterki biz istemeyi bilelim yeterki "bana dua edenin duasına icabet ederim " e iman edelim Allah c.c. sana o bacıyı nasib edecekse kimse engel olamaz sen inş dua bolca samimim ol ısrarla hayırlısını iste haramlardan sakınmak için iste ve bunu Allah c.c. bilmesine rağmen ona ısrarla yalvar ......

akhım konu onemsız zaten kımse çıkıp 30.000 tl vermez bu sıteden askerlık ıcın gıtmeyen başka sebeplerden gıtmıyor zaten bırak konu dağınık kalsın : )

Allah'a emanet ol

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
amenne...işiten ve gören Allah subhanehu we teal biz bir yola giriyoruz neticesinde ne gibi süprüzlerle karşılaşacağız bilemeyebiliyoruz...o yüzden Allaha tevekkül ediyorum hem ask. konusunda hem evlilik konusunda... şuana kadar geldiğimiz aşama gayet olumlu elhamdulillah...rabbim günaha düşürmesin...bu konuda da dua talep ediyorum inş. rabim bizi nefsimizle ve şeytanla başbaşa bırakmasın inş.

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
sitedeki bütün Allahın evliyalarından dua istiyorum her konuda inş.

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
:bash_1_:tabiki zorunlu askerlik devam edecek çünkü savaşlarda ölecek parası olmayan askerlerede ihtiyaç varki,zenginler rahat etsin diye...:bash_1_:

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
girmez çünkü ğer iyi okursanız ailesine kısa dönem gitcem dedim....şeklinde yazdım yani kızı alabilmek için ....biraz fehim lütfen...Küfür kelimesini müminlerden bahsederken ne kadar da kolay söylüyorsunuz...subhanallah

ebuzerr_01 Çevrimdışı

ebuzerr_01

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Selam mü'minlere inşaAllah,

Küfür kelimesini söylemek için itikad farketmez. Küfür, küfürdür. Varsa kaçacaksındır. Şimdi sen bana fehim dedin ya, bak dinle inşaAllah... Sen Allahualem te'vil yaptın, ancak küfre azmetmek küfürdür, eğer dinin aslında ise ikrah şartının olması gerekir. Fakat "kızı alabilmek" te ne gibi bir şer'i mazaret var buyur sen söyle. Bu olsa olsa zaruret olur ki, "zaruretler ancak haramları mübah kılar" kaidesini işletebilesin... Ancak askerlik mevzu geçerli bir mazaretin yoksa (tekfirin muteber engelleri) küfürdür. Dolayısı ile böyle bir te'vil kaldırmaz Allahualem. Çünkü bu şekilde maslahatvari bir söz, sizin bu durumunuza uygun düşmez. Maslahatı sen yada ben belirleyemeyiz.
Bazı kimseler Necaşinin kalbinin üstüne Kelime-i Tevhidi koymasını ve te'vil etmesini örnek gösterirler ama, dikkat inşaAllah usül kaideleri gereğince olaylar arasında benzerlik yok.
Ve siz hemen celallenmeyin de inşaAllah siz fehmedip, tefekkür ediniz.

Şu iki ayette altı çizili yerlere dikkat et inşaAllah...
Allah (cc) şöyle buyuruyor:
"Kendilerine doğru yol açıkça belli olduktan sonra tekrar eski inkarlarına dönenlerin yaptıklarını şeytan kendilerine hoş göstermiştir. Ve hayallerle aldatmıştır. Çünkü onlar, Allah'ın indirdiklerini beğenmeyenlere: "Biz, ileride bazı hususlarda size itaat edeceğiz" dediler. Halbuki Allah onların gizlediklerini biliyor. Ya melekler yüzlerine ve arkalarına vura vura canlarını alırken halleri nice olacak? Çünkü onlar Allah'ı gazablandıracak şeylere uydular ve onun rızasını hoş karşılamadılar. Bunun üzerine Allah da onların amellerini boşa çıkarıverdi."(Muhammed: 25-28)
"Kalbi imanla dolu olduğu halde, inkara zorlanan hariç kim iman ettikten sonra Allah'ı inkar eder, kalbini inkara açık tutarsa Allah'ın gazabı onların üzerinedir. Bunlara büyük bir azab vardır. Bunun sebebi dünya hayatını ahirete tercih etmeleri ve Allah'ın kafirleri doğru yola sevk etmemesidir."(Nahl: 106-107)
Allah en iyi bilendir.

Üst Ana Sayfa Alt