Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Azavad Media ve Doğu Türkistan hakkında

A Çevrimdışı

abdulmuktedir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum Kardeşler şimdi ben geçen Ebu bekr turki diye güzel bir kardeşin azavad media diye bir gruptan videosunu izledim şimdi bu azavad media türkistan cemaatine ait falan diye geçiyor benim merak ettiğim acaba bu doğu türkistanla o media aynı şey mi aynı yerimi çekiyorlar bu türkistan nasıl bir yer acaba.Allahu alem afganistandaki talibanlada bir alakası var türkistan mucahidlerinin ben bilmiyorum bilen kardeş varsa çok merak ediyorum.Şimdi bu afganistanla türkistanın bağlantısı nedir.Doğu türkistan nedir ordaki mucahidlerde talibanmıdır yoksa bilmiyorum kardeşler sadece merak ediyorum inşallah yardımcı olursanız.

A Çevrimdışı

abdulmuktedir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
he anladım akhi özbek mucahidler talibana biatli mesela cundullah studio var bunlarda azavad media var aynı o şekil.Yalnız şunu merak ediyorum normalde doğu türkistan afganistana yakın değilmi acaba bu çinlilere karşı cihad edenlerin bir alakası varmı bu kardeşlerle çine karşı hala cihad ediyor mu muslumanlar bu konudada kardeşini aydınlat inşallah Rabbim senden razı olsun.

K Çevrimdışı

karabatak

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
özbek mücahidlerin bir kısmı talibana biatlı bir kısmı da biatlı değil.Fakat biatlı olmayan grupla herhangi bir problemleri yok.Doğu Türkistan cemaati "islam awazi" ile videolarını yayınlar.

genelde doğu türkistanın afganistana yakın olan bölgesinde cihad ediyor türkistanlılar.çinliler ile aralarında silahlı bir mücadele yok.Sialhlı mücadelelerini sadece afganistan bölgesinde abd'ye karşı yürütüyorlar.

A Çevrimdışı

abdulmuktedir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben yıllarca doğu türkistanda da cihad olduğunu sanıyordum ordakinin daha farklı bir etnik savaş olduğunu az önceki araştırmamda öğrendim.Anlaşılan odur ki çine karşı mucahid diyebileceğimiz bir grup şu an için cihad etmiyor.Asıl cihad meselesi doğu türkistana yakın olan afganistan sınırındaki afganistanın içindeki bölgedir yani.