Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Başkası Aracılığıyla Getirilip Söylenen Selama Nasıl Karşılık Verilir?

Mercan Çevrimdışı

Mercan

Eski nick : Salih Kul
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum,
kimlere selam verilip verilmeyeceği, selamın kimlerden alınıp ne şekilde iade edeceğini siteden okudum elhamdulillah.
sorum şu:
başınıza gelmiştir, gayri masumane gibi ama ben kendimce cevap bulamadım. bu güne kadar da avamca süregeldi.
yolda, telefonda konuşma-görüşmeler yapıldıktan sonra ona selam söyle, şuna selam söyle deniyor.
selamı açmıyor, ameller niyetlere göre ama adam ağız alışkanlığı gibi hadi kapatıyorum görüşürüz babında ağızının ucuyla selam söyle deyip gidiyor.
kişi de bu selamı bize getirdiğinde falancanın sana selamı var.
ben bu selamın nesini alacağım, almalımıyım.
gelen selama selam desem elim dilim varmıyor.
cevaplarınızı bekliyorum.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah ;

Üçüncü şahıslar aracılığıyla, başkasına selam gönderilebilir ki bu mustehabdır. Bu durumda aracı kişinin, gönderilen (söylenen) selamı ilgili kimseye ulaştırması gerekir.
Selam yollanan (alacak) kişi de, selamı 'Aleykum selam! ,' «We aleyke's-Selâm» yahut -We aleykumu's-Selâm» demek mustehabdır. Maamafih vavsız olarak sadece «Aleykumu's-Selâm» demek de kâfidir. Fakat en güzeli aşağıda hadis'te geçtiği üzere olan ifade şeklidir.
Bazı âlimler, selamı getiren kimseye de bu selamdan bir pay verilerek 'Aleyke ve aleyhi's-selam' denilebileceğini söylemektedirler.
Selâm göndermek mustehabdır. Selâmı götüren kimsenin onu yerine iletmesi ise vâcibdir.

Aişe (Radıyallahu Anha) şöyle rivayet etti: "Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
-
Ey Aişe! Bu Cibril'dir. Sana selam söylüyor! dedi.
Ben de:
-Aleyhi's-selam ve rahmetullah ve berakâtuhu (Selam, Allah'ın rahmeti ve bereketi O'nun da üzerine olsun) diyerek cevab verdim…"
(Tirmizi, Edeb, Bab 5, 2693, 4130-4131; Buhari, İsti'zan, 17, 6253; Muslim, Fedailu's Sahabe, Bab 13, Hadis no: 90 / 2447; İbni Mâce, 3696)

Üst Ana Sayfa Alt