Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Benim sorularım???

K Çevrimdışı

Kübra-22

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
S.a
Kardeşlerim bazı sorular soracağım ve cevaplarını taklite karşı çıkanlardan istiyorum. Yani sadece kuran ve hadisle cvp istiyorum.

Ebû Mesleme radıyallâhu anh’dan rivayete göre, o şöyle demiştir: Ben Enes b. Malik’e: Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem ayakkabıları aya*ğında iken namaz kılar mıydı? Diye sordum. Enes: “Evet”, cevabını ver*di. (Buhari, Salât, 24; Tirmizi, Salât, 181)

Bu hadisi şerifte efendimizin ayakkabıyla namaz kıldığını görüyoruz. Şimdi soru şudur: Ayakkabıyla namaz kılmak sünnet midir? Yani ayakkabıyla namaz kılan kimse sünnet işlediği için sevap mı kazanmıştır? Eğer bu uygulama sünnetse neden namazın sünnetleri olarak kitaplarda geçmemiştir?

Bakınız başka bir hadiste nasıl geçiyor:

Şeddâd b. Evs babasından (Evs’ten) rivayetle; demiştir ki: Resulullah sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Yahudilere muhalefet ediniz. Çünkü onlar ayakkabılarıyla ve mestleriyle namaz kılmıyorlar (siz kı*lınız)!” (Ebu Davud, Salât, 88)

Evet kuran ve hadisçi kardeşlerim. Sorularıma kuran ve hadisin dışına çıkmadan, ne kendi nede başkalarının görüşlerine yer vermeden cvp veriniz!

Abu_ibrahim Çevrimdışı

Abu_ibrahim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
S.a
Kardeşlerim bazı sorular soracağım ve cevaplarını taklite karşı çıkanlardan istiyorum. Yani sadece kuran ve hadisle cvp istiyorum.

Ebû Mesleme radıyallâhu anh�dan rivayete göre, o şöyle demiştir: Ben Enes b. Malik�e: Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem ayakkabıları aya*ğında iken namaz kılar mıydı? Diye sordum. Enes: �Evet�, cevabını ver*di. (Buhari, Salât, 24; Tirmizi, Salât, 181)

Bu hadisi şerifte efendimizin ayakkabıyla namaz kıldığını görüyoruz. Şimdi soru şudur: Ayakkabıyla namaz kılmak sünnet midir? Yani ayakkabıyla namaz kılan kimse sünnet işlediği için sevap mı kazanmıştır? Eğer bu uygulama sünnetse neden namazın sünnetleri olarak kitaplarda geçmemiştir?

Bakınız başka bir hadiste nasıl geçiyor:

Şeddâd b. Evs babasından (Evs�ten) rivayetle; demiştir ki: Resulullah sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: �Yahudilere muhalefet ediniz. Çünkü onlar ayakkabılarıyla ve mestleriyle namaz kılmıyorlar (siz kı*lınız)!� (Ebu Davud, Salât, 88)

Evet kuran ve hadisçi kardeşlerim. Sorularıma kuran ve hadisin dışına çıkmadan, ne kendi nede başkalarının görüşlerine yer vermeden cvp veriniz!
بسم الله الرحمن الرحيم

Ve Aleykum Selam
Evet, ayakkabı ile namaz kılmak sünnettir. Namaz kılınacak yer ayakkabı ile namaz kılmaya müsait olduğu zaman ayakkabı ile namaz kılmak sevaptır. Namaz kılan kimseye, çıplak ayakla namaz kılması caiz olduğu gibi, ayakkabı ile namaza durması da caizdir. Efdal olan kolayına geldiği gibi bazen ayakkabılı bazen ayakkabısız olarak namaz kılmasıdır.

Namaz için ayakkabıları giyerek veya çıkararak külfete girilmez. Aksine eğer ayağı çıplak ise, çıplak ayakla namaz kılar, eğer ayağında ayakkabı varsa ayakkabı ile namaz kılar. Ancak namaz kılınacak mekan halı, kilim vb. şeylerle döşenmiş ise oralarda ayakkabıyla namaz kılmak caiz değildir. Ayakkabıyla namaz kılınacak yerler sahra ve açık arazi gibi yerler olursa bu gibi yerlerde ayakkabıyı çıkarma külfetine girilmez ve ayakkabıyla namaz kılınır.

Bu konunun neden kitaplarda geçmediğini soruyorsunuz! Her halde kitap diye kast ettiğiniz namaz hocaları! Çünkü bu konu hadis kitaplarında geçiyor.