Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

BU DİZİLER YAŞAM TARZIMIZMIŞ

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muhafazakar-Demokrat AKP hükümetinden "Binbir Gece", "Aşk-ı Memnu" ve "Gümüş" gibi dizilere teşvik geliyor

Salim Yavaşaoğlu'nun haberi

Türk televizyon tarihinin kara listesine geçecek diyaloglar içeren, Türk örf ve âdetlerine ters düşen, toplumun hassasiyetleriyle çelişen “Binbir Gece”, “Aşk-ı Memnu” ve “Gümüş” gibi yurt dışında gösterilen dizilere teşvik geliyor

BU DİZİLER YAŞAM TARZIMIZ MIŞ!

Bakan Zafer Çağlayan, “izlemediğini” belirttiği, ancak özellikle Arap ülkelerinde “büyük ilgi gördüğünü öne sürdüğü” televizyon dizileriyle “Türk yaşam tarzını tanıtmak” istediklerini kaydetti.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Arap ülkelerinde gösterilen ve büyük ilgi gören Türk dizileri aracılığıyla Türkiye’nin imajını ve Türk malı kullanımını ciddi oranda artırabileceklerini belirterek, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın (DTM) ihracat destekleri kapsamında bu dizilere tanıtım teşviki vermeyi düşündüklerini bildirdi. Çağlayan, Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretine ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Arap ülkelerinde gösterilen Türk dizilerinin çok ciddi izleyicisi olduğunu ifade ederek, Arap ülkelerinde insanların randevularını Türk dizilerine göre ayarladığını söyledi. Çağlayan şunları kaydetti: “Madem böyle bir pazar yakalamışız, Türkiye’yi çok ciddi bir şekilde tanıtabiliriz. Türk imajını ve Türk malı kullanımını çok ciddi bir şekilde artırabiliriz. Çok kısa bir süre içinde dizi ve film yönetmenlerini Ankara’ya davet edeceğim veya biz İstanbul’a gideceğiz. Diyeceğiz ki; örneğin, bu film ve dizilerde bir arabaya binilecekse yerli arabaya binilecek, bir kıyafet giyilecekse yerli kıyafet giyilecek. Türk ürünleri ve markaları bu dizilerde vurgulanacak. DTM’nin ihracat destekleri kapsamında Türkiye’nin imajına ve Türk malı kullanımına katkı sağlayacak dizilere tanıtım teşviki vermeyi düşünüyoruz. Bu film ve dizilerde sadece Türk malının kullanımını sağlamak değil, aynı zamanda Türk yaşam tarzını da tanıtmak istiyoruz.”

‘Su akar Türk bakar’

Bakan Çağlayan, DTM’nin ihracat destekleri verdiğini hatırlatarak, bu konuyu da bir tanıtım grubu konsepti içine sokmayı düşündüklerini bildirdi. Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Balkanlar’da Türk ürünleri ve Türk yaşam tarzının yansıtılması için arayışta olduklarını ifade eden Çağlayan, nelerin ve nasıl yapılması konusunda çalışma içinde olduklarını dile getirdi. Bir diğer konunun da, bu ülkelerde tanınan Türk oyuncularının yapacağı yemek programı ve benzeri programlarda, Türk kültürünün ve Türk ürünlerinin tanıtımı yapmak olduğunu belirten Çağlayan, bu konuda tüm taraflarla bir toplantı yapacaklarını ve toplantıda nelerin yapılabileceğini masaya yatıracaklarını söyledi. Çağlayan, “(Su akar Türk bakar) yapmayalım. Burada böylesine bir imkan yakalamışken, ben bu imkandan Türkiye’nin tanıtımı, Türk imajı ve bununla beraber mutlak surette ticari anlamda bir fayda elde etmenin yolunu arıyorum” şeklinde konuştu. Çağlayan, yoğun iş temposundan dolayı dizi izlemeye vakti olmadığını da sözlerine ekledi.

Çirkinliğe Ak Parti desteği! - Marmara Haber [Nokta] Net - Bu kadar net!

Üst Ana Sayfa Alt