Makale Bugün Ölecek Olduğunuzu Bilseniz

Bir Müslümanın Günlüğü

Üye
İslam-TR Üyesi
Üye


Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla


Es selamu aleykum.

Günümüzün tek ve yegane gündemi: Corona Virüs. Bir Çinli'nin yarasa yemesiyle mi, yoksa laboratuvarda art niyetli kişilerce geliştirilmiş ve böyle yayılmış bir virüs mü diye insanlar tartışadursun, sonuçta böyle bir salgın var. Var olan hiç bir şey Allah'ın izni dışında gelişmiş değildir; Allah dilemiş ve o yüzden gerçekleşmiştir. Bu yüzden sebebi nedir konusunu meraklılarına bırakıp, biz sonuca bakalım.

Sonuçta Allah (c.c), tüm dünyaya gözle görülemeyecek bir virüsle kimin Melik olduğunu gösterdi mi?

Rahat koltuklarımızdan izlediğimiz ve çoğu kez gördüklerimizden hoşlanmayıp kanal değiştirdiğimiz mazlumların konumuna tüm dünya olarak düştük mü?

Ölüme ne kadar yakınmışız, daha iyi anladık mı?


Öyleyse, bu bildiklerimize göre kalan hayatımızı şekillendirmeli ve geri kalan ne kadar ömrümüz varsa bu şuurda yaşamalıyız.

Peki bunun için ne mi yapmalıyız? Çok uzun yazıp zaten bildiğimiz şeyleri anlatmak yerine, bizler için önemli olan şeyleri anlamamız adına şu soruları sormak istiyorum:


1. Bugün ölecek olduğunuzu bilseniz, hangi ameli mutlaka yapmak isterdiniz?

2. Bugün ölecek olduğunuzu bilseniz, hangi duanın/sözün amel defterinize mutlaka eklenmiş olmasını dilerdiniz?

3. Bugün ölecek olduğunuzu bilseniz, hangi yanlışınızdan vazgeçmiş olmayı arzu ederdiniz?İşte size kalan hayatınızın rehberi...


Bu üç soruyu her gün kendinize sorun, uygulayın ve bunların dışında kalan her hayali hayatınızdan çıkarın. İşte huzur, işte doğru yaşam, işte yaşanmaya değer bir hayat.

Yazımı bitirmeden önce şunları da eklemem yerinde olacaktır:

Geçmişte de dünya çeşitli salgınlar görmüş, Allah'ın takdir ettiği kişiler bu salgınlarda ölmüş, kalanlar da dünyada ebedi kalmayıp, başka sebeplerden ölmüştür. Kısaca milyonların ölümü veya yaşaması, bizim ölümümüzü ve yaşamamızı belirlemiyor; bize biçilen ecel kadar ömrümüz var...Kalan ömrümüzün evvelinden hayırlı olması duası ile...

Bir Müslümanın Günlüğü
 

Benzer konular

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt