Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Camilerde Çan Sesi Çalan Saatler

ser-a Çevrimdışı

ser-a

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamü Aleyküm,
Muhterem Kardeşlerim,Camilerde duvar saatleri oluyor büyük ve orta boyda.
Bu saatlerin bazıları kıbleye karşı bazıları yanlarda 5-6 adet saat.Bu saatlerin ne anlama geldiğini anlayamadım.Bir tane her camide vakitleri gösteren saat var.Tamam onu anladık.Bu hem vakti hem de saatini gösteriyor.Diğer sallamalı saatler ise farklı farklı zamanı gösteren saatler.Bu saatlerin bir süs olmasından başka bir fonksiyonu yok.
Ama esas meseleye gelelim.Bu saatlerin hepsi 3-5-7 defa belirli saatlerde kilise çanı gibi dan dan..... ses çıkarıyor.Bir de 5 tane saat arka arkaya.Kilise çanından bir farklı ses değil.2 tane caminin imamına bu sesleri namazda duymasak olmazmı diye uyardım,ama bunu bu şekilde anlaman yanlış dediler.Oysa hadisi şerifte peygamberimiz (S.A.V)"Rahmet melekleri, ceres, [çan, zil, çıngırak] bulunan yere girmez) [Nesai] buyurmaktadır.Bu konuda sizlerin de düşüncelerini öğrenmek isteriz.Camilerde dikkat edelim,bu sesleri duyuyor olabiliriz.Allaha emanet olun.

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
we aleykum selam we rahmetullah
bu seslerden bende çok rahatsız oluyorum kardeşim ayrıca renkli camlar işlemeler vs. geçen de bir afiş vardı insan resmi falan vardı kiliseden farkı kalmıyor camilerin ALLAH korusun ... bu birden fazla saat olması olayı bizim mahallede camideki fazla olan saat sabah namazının kılındığı vakti gösteriyor diye biliyorum belki o tarz bir şeydir bu da. ALLAH bizlere sünnete uygun bir mescid nasip etsin