Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Cennette Yedi Köşk Gördüm. Dürr’ü Yakuttan Idi. Her Birisinin Arası Doğu Ile Batı Kadardı. Rivayeti?

EhliSünnetVelCemaat Çevrimdışı

EhliSünnetVelCemaat

Üye
İslam-TR Üyesi
Cennette yedi köşk gördüm. Dürr’ü yakuttan idi. Her birisinin arası doğu ile batı kadardı. Cebrâil (Aleyhis-selâm)’e sordum: – Bu köşkler kimindir? – Bir amâyı elinden tutup yedi adım yol miktarı yürüten kimse içindir. – Müjde edeyim mi? – Bundan daha büyük bir müjde var. Bir mü’min sabahleyin kalkıp yedi kere “Lâ ilahe illallah” dese sonra abdest alıp namaz kılsa Hakk Teâlâ ona cennette arası doğu ile batı arası olan yirmi tane dünya büyüklüğünde mekân verir. [Delâil-i Hayrat Şerhi s.344.]

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Cennette yedi köşk gördüm. Dürr’ü yakuttan idi. Her birisinin arası doğu ile batı kadardı. Cebrâil (Aleyhis-selâm)’e sordum: – Bu köşkler kimindir? – Bir amâyı elinden tutup yedi adım yol miktarı yürüten kimse içindir. – Müjde edeyim mi? – Bundan daha büyük bir müjde var. Bir mü’min sabahleyin kalkıp yedi kere “Lâ ilahe illallah” dese sonra abdest alıp namaz kılsa Hakk Teâlâ ona cennette arası doğu ile batı arası olan yirmi tane dünya büyüklüğünde mekân verir. [Delâil-i Hayrat Şerhi s.344.]

On üçüncü Nesne:
Cennette yedi köşk gördüm. Dürr’ü yakuttan idi. Her birisinin arası doğu ile batı kadardı. Cebrâil (Aleyhis-selâm)’e sordum:
– Bu köşkler kimindir?
– Bir amâyı elinden tutup yedi adım yol miktarı yürüten kimse içindir.
– Müjde edeyim mi?
– Bundan daha büyük bir müjde var. Bir mu’min sabahleyin kalkıp yedi kere “Lâ ilahe illallah” dese sonra abdest alıp namaz kılsa Hakk Teâlâ ona cennette arası doğu ile batı arası olan yirmi tane dünya büyüklüğünde mekân verir.[Delâil-i Hayrat Şerhi «Kara Davut», s.344]

Böyle bir rivâyet sahih hadis kitablarında geçmemektedir.
Delâ'il Hayrat ve şerhi olan Kara Davud'da yer alan rivâyetlerin çok büyük bir bölümü sahih olmadığı için muteber hadis eserlerimizde geçmez. 'Ehl-i hikâye ve'l menkıbe' eserlerinde tâkibcilerine vaaz-u nasihat olsun diye, çok zayıf, hatta mevdu - uydurma olan hikâyeler bulunabimektedir.

Üst Ana Sayfa Alt