Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çeşitli sorular (Selefilik,Taliban,Ehli Sünnet, Suudi şeyhler vs.)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
rus yanlısı kuzey ittifakına

Kuzey ittifakında sadece hazariler ruslara karşı fazla savaşmamışlardır ,, o da şii olmaları sebebi ile İran SSCB ilişkilerinden dolayı olsa gerek,, Yani Burhaneddin Rabbani ruslara karşı savaşmıştı değil mi ? Kuzey İttifakı ihvancı olarak tanınıyor kimilerince yani bu mısırdakilerle bağlantılı ne kadar doğrudur bilemem , yani mısırdakilerde seçimlere falan girdiler bir olası bağ olaraktan ,,,,

B Çevrimdışı

BirMusluman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
taliban bugün savaşıyor ama yarın savaşmayabilir. yani illa savaşmalıyız diye mutlak bir görüşleri, katı bir taassupları yok. amerika bize saldırdı biz de kendimizi savunuyoruz diyorlar. şu an bile ara ara amerikan gizli servisi ile görüştüklerini diplomatik amaçlı temaslarda bulunduklarını biliyoruz.

çok değil 90 larda uzun yıllar boyu savaşmadığı bir dönem de vardı. amerika afganistanda taliban rejimi hem siyasal istikrarı ve güvenliği sağlıyor, hem de rus yanlısı kuzey ittifakına barikat oluyor diye talibanı kolluyor destekliyordu. şeyh ladin talibana sığındı onlar da biz evimize buyur ettiğimiz misafirimizi veremeyiz dediler. iş bu noktaya geldi.

talibanla el kaideyi farklı kılan şey temelde şu. el kaide varlığını amerikan karşıtlığı üzerine oturtmuş durumda. taliban böyle bir şeye gerek duymuyor. amerikadan önce de yüzlerce yıldur o coğrafyada diyobendi medreseleri vardı. el-kaide arap yarımadasında suudi hanedanını kabul etmiyor. bu doğru. ama talibanın böyle bir düşüncesi yok.

senin taliban hakkında yanlış düşündüğünü görüyorum.Taliban artık homojen bir yapıda değil için de bir sürü özbek emirler,türk emirler var ve onlara biatli bir sürü mucahidler afgan,arap,alman,azeri,bulgar ve daha birçok.. şu iyi bilinmelidir ki nato o ülkeye girdiğinden beridir taliban çok değişti ve inanıyor ve biliyoruz ki taliban ve talibana biatli elkaide ve diğer mucahidler gruplar inşallah birgun afganistan da islam devleti kurulursa başka ülkelerede geçecekler ve nitekim hindistanda kıpraşmalar oluyor pakistanda hakeza tehriki taliban var,myanmar olaylarında taliban budistlere intikam alacağını söyledi ve etkinliği giderek artacak taliban eski birçok taasubunu atmış durumda eskiden oraya hicret eden arap mücahidlerle taliban arasında kavgalar olmuştur özellikle namaz kılma mevzuunda dayak atmaya kadar hatalar yapmıştır taliban ama şu anda çok değişti taliban ve arapları çok seviyorlar onlara nasıl hürmet ettiklerini nasihatlerini tuttuklarını birçok mucahid kitaplarında hatıralarında anlatıldığını görmüşümdür.ben inanıyorum ki eğer bir gün el faide mucahidleri derseki suudu yıkacağız arkasnda talibanda olacaktır..

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşler olması gereken şeyler doğru olarak gidiyor gibi Allahu alem.yani türkiyedeki cemaatçi zihniyet gibi "talibancı","el kaideci","hizbut tahrirci" gibi yeni yeni isimlerle ayrılmaya gerek yok diye düşünüyorum.dünyanın çokça yerinde,küfrün bağrında hilafeti dillendirebilen birlikler kurulabiliyorken bizler islam topraklarında yeni ayrışmalar kazandırmamalıyız,veya geçmişte hatalar varsa bile bugün onlardan dönüldüyse tekrar onları deşerek ayrılıklara yer vermemeliyiz.

E Çevrimdışı

Ehli_Kuran

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Cevap veren herkese teşekküre ederim. Allah razı olsun.

Yalnız Usame ve El Kaide Selefi ise, bu durumda ülkemizdeki "tasavvufçu radikal islamcı bir grup" niye sempati duyuyordu onlara? Onlar Usameyi ve el kaideyi destekliyorlardı diye biliyorum. İlginç olan şu ki katı tasavvufçu bir grup nasıl Usameyi ve el kaideye sempati duyar? Eğer mücadeleden dolayı vs. derseniz de neden aynı grup Şia ve Humeyni devrimini desteklemiyor, hatta çok ağır eleştiriyorlar diye sorarım. Sonuçta iranda da bir mücadele ve inkılap dedikleri olay oldu.

K Çevrimdışı

Khaled21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
O bahsettiğiniz grup ibdacılar onlar saddam ve kaddafiyide şehit ilan ettiler onları ciddiye almıyorum ben

A Çevrimdışı

aliçocu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Taliban Komuyanlarından Mevlevi Sengin Bir Videosunda Afganistana Şeriatı Getirdikten Sonra Diğer Ülkelere de Şeriatı Getirmek İçin Savaşacaklarını ve Hiç Durmayacaklarını Söylüyordu. Kişinin Bilgi Sahibi Olmadığı Bir Konuda Konuşmaması Ne Kadar da Güzeldir. Taliban ve El Kaide Artık Bir Sakız Gibi Her İnançta İnsan Gidiyor. Bu Nedenle Onlar Hakkında Birşey Söylemek En Fazla Zan Olacak. Ayrıca El Kaide ve Talibandan Beri Olup Mücadele Eden Kişilerinde Olduğu Duyumlar Arasında. Gidip te Pişman Olanlar da Var İmiş. Komutanın Arkasında Namaz Kılmayanlarda Var İmiş.

En Doğrusunu Allah Bilir.

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Velhasil-i kelam butun kardeslerimiz buyuk kafire karsi cihad ediykr.nuans farklari bizi birbirimizi tekfire kadar goturmesin :)

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alico var imis mahalle dedikodusuna benziyor.musluman olu eti yemez biliyorsun.bide mantigini calistir;o ulkede taliban ve kafirler haricinde baska taraf kaldigina inaniyormusun? Sanki tbmm keyfe gore siyast

A Çevrimdışı

aliçocu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ben Demedim Mi En Doğrusunu Allah Bilir? Ben Demedim Mi En Fazla Zan Olur? Sen Talibanı Medyadan ve Forumlardan Takip Edip Öğrenmedin mi? Ben de Bunları Sitelerden Öğrendim ve En Doğrusunu Allah Bİlir Dedim. Sen Afganistana Gittin mi? Sen Videolardan Başka Afganistan Hakkınd Ne Biliyorsun.

En Basit Örnek Polen Yayınlarından İslam Akidesi Kitabı Var Yazarı Yasir Burhami Orada Bir Yerde Akidenin Çok Önemli Olduğunu Vurguladıktan Sonra Dipnotta Diyor ki Talibanda Şeriat İlan Edildiğinde İçlerinde Şirk Akidesi Olanlar Vardı Bu Nedenle Yıkıldırlar. Bu Kitap Mısırda Yasaklanmıştı. İsteyen Kitap Yurdundan Bakabilir.

Yine Diyorum En Doğrusunu Allah Bilir.

A Çevrimdışı

aliçocu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Okuduğum Kitabın Dipnotunun Fotoğrafını Çekip Vereyim Mi?

Sayfa 27
19.Dipnot

A Çevrimdışı

aliçocu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

Bak Dipnotta Diyor ki Afgan Mücahidlerde Şirk ve Tasavvuf Akidesi Olduğu İçin Devletlerini Kuramadılar. En Doğrusunu Allah Bilir. Duam Onadır. Birazdan Banlarlar Ama Ne İse.

A Çevrimdışı

aliçocu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Tekfirci Kelimesi Sonradan Ğulatı Mürcielerin Çıkarmış Olduğu Terimdir Ondan Sakın. Eğer İlle Bİrşey Diyecek İsen Tekfirde Aşırı Söyle.

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bumudur yani?iclerinde tasavvufcu vs var diye devlet kuramadilar lafi ne kadar afaki,peygamberimiz zamaninda da munafik yokmuydu? E mekkeyi nasil fethetti? Devlet kurdu ?

A Çevrimdışı

aliçocu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bumudur yani?iclerinde tasavvufcu vs var diye devlet kuramadilar lafi ne kadar afaki,peygamberimiz zamaninda da munafik yokmuydu? E mekkeyi nasil fethetti? Devlet kurdu ?

Bu Mudur? Sen Okuma Biliyor Musun? Sen Talibanda Munafıklar Mı Var Diyorsun? Munafık ve Tasavvufçular Aynı Mı? Munafık Akidesini Mi Saavunur? Mutasavvıf Akidesini Mi Gİzliyor? En Doğrusunu Allah Bilir.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
taliban bugün savaşıyor ama yarın savaşmayabilir. yani illa savaşmalıyız diye mutlak bir görüşleri, katı bir taassupları yok. amerika bize saldırdı biz de kendimizi savunuyoruz diyorlar. şu an bile ara ara amerikan gizli servisi ile görüştüklerini diplomatik amaçlı temaslarda bulunduklarını biliyoruz.

çok değil 90 larda uzun yıllar boyu savaşmadığı bir dönem de vardı. amerika afganistanda taliban rejimi hem siyasal istikrarı ve güvenliği sağlıyor, hem de rus yanlısı kuzey ittifakına barikat oluyor diye talibanı kolluyor destekliyordu. şeyh ladin talibana sığındı onlar da biz evimize buyur ettiğimiz misafirimizi veremeyiz dediler. iş bu noktaya geldi.

Bazı meseleleri birbirine karıştırıp, kendi zanni yorumlarını bir topluluğa yüklüyorsun ki bu da vebale giriyor.
Taliban (Molla Ömer), Amerika'nın Usame Bin laden'i teslim etmesi önerisni reddetmesine : "Usame'yi değil, onun köpeğini bile sana teslim etmeyiz" demesindeki sebeb aşağıdaki hadis-i şeriftir :

اَلْمُسْلِمُ أخُو الْمُسْلِمِ لاَ يَظْلِمُهُ وَلاَ يُسْلِمُهُ مَنْ كَانَ فِي حَاجَةِ أخِيهِ كَانَ اللَّهُ فِي حَاجَتِهِ وَمَنْ فَرَّجَ عَنْ مُسْلِمٍ كُرْبَةً فَرَّجَ اللَّهُ عَنْهُ بِهَا كُرْبَةً مِنْ كُرَبِ يَوْمِ الْقِيَامَةِ وَمَنْ سَتَرَ مُسْلِمًا سَتَرَهُ اللَّهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ

Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (düşmanına) teslim etmez. Kim, (mu'min) kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir müslümanı(n kusurunu) örterse, Allah da Kıyamet günü onu(n kusurunu) örter.
(Buhârî, Mezâlim, 3; Muslim, Birr, 58)

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Taliban Komuyanlarından Mevlevi Sengin Bir Videosunda Afganistana Şeriatı Getirdikten Sonra Diğer Ülkelere de Şeriatı Getirmek İçin Savaşacaklarını ve Hiç Durmayacaklarını Söylüyordu. Kişinin Bilgi Sahibi Olmadığı Bir Konuda Konuşmaması Ne Kadar da Güzeldir. Taliban ve El Kaide Artık Bir Sakız Gibi Her İnançta İnsan Gidiyor. Bu Nedenle Onlar Hakkında Birşey Söylemek En Fazla Zan Olacak. Ayrıca El Kaide ve Talibandan Beri Olup Mücadele Eden Kişilerinde Olduğu Duyumlar Arasında. Gidip te Pişman Olanlar da Var İmiş. Komutanın Arkasında Namaz Kılmayanlarda Var İmiş.

En Doğrusunu Allah Bilir.

Gerçekten kişinin bilgisi olmadan konuşması çok kötü bir durum.
Talibandan izinsiz sen Afganistanda adım atamazsın, barınacak ev bulamazsın, operasyon bölgesine gidemezsin. El Kaide dahi tüm guruplar Taliban'ı Cihad emiri kabul eder ve onun izni ve yardımlarıyla cihad ederler.
Diğer cemaatlerden kovulan, tutunamayan, cihad topraklarında cihaddan çok fitne çıkaran 3-5 aşırı tekfir hastasının bir araya gelerek Taliban veya el Kaide kötülenemez!
Bu tür aşırı tekfir hastaları, 89 yılında şehid olan Abdullah Azzam'ın Cihad dersleri kitabında da bahsetmektedir!

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
alın bakın suriye hakkında twitter'da yapılan bir yorum;
70 düvel, dünyanın bir çok ülkesinden devşirilen modern Muaviye-Yezit katil sürülerini Suriye’ye musallat etmeye çalışıyorlar.

bunları bırakalım birbirimize saldırarak nefret tohumları ekelim aramıza,arap türkü sevmesin,afgan arabı sevmesin,diğerleri de arada malı götürsün

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt