Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Cihadda Maslahat ve Mefsedet Neye Göre ve Nasıl Belirlenir?

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum hocam,

Şu hakikat ki, biz müslümanlar sayıca daha az ve silah anlamında daha kısıtlı imkanlara sahibiz, siz güç şartı savunma cihadında geçerli değil, her durumda farzı ayndır dediğinizi hatırlıyorum ki öyledir, bunu inkar etmiyorum ancak bir cephe açmadan ve saldırı başlatmadan önce bunun önce faydası ve zararı hesap edildiğini de biliyorum. Şu muhakkak ki, bugün başlatılan saldırılarda hem faydalar hem zararlar var, hangisinin ağır bastığını kim belirler? Güç bakımından daha üstün olan bir düşmana saldırı başlatmak müslümanlara daha ağır zulümlere sebep olacağı açık, buna rağmen bu zarar göze alınarak saldırı başlatıldı, tipik analizcilerimiz ve uzmanlarımız bunun İsrail'e fayda sağladığını ve saldırının doğru hesap edilmediğini iddia ediyor, İslam açısından bunlara karşı ne söylenebilir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Es selamu aleykum hocam,

Şu hakikat ki, biz müslümanlar sayıca daha az ve silah anlamında daha kısıtlı imkanlara sahibiz, siz güç şartı savunma cihadında geçerli değil, her durumda farzı ayndır dediğinizi hatırlıyorum ki öyledir, bunu inkar etmiyorum ancak bir cephe açmadan ve saldırı başlatmadan önce bunun önce faydası ve zararı hesap edildiğini de biliyorum. Şu muhakkak ki, bugün başlatılan saldırılarda hem faydalar hem zararlar var, hangisinin ağır bastığını kim belirler? Güç bakımından daha üstün olan bir düşmana saldırı başlatmak müslümanlara daha ağır zulümlere sebep olacağı açık, buna rağmen bu zarar göze alınarak saldırı başlatıldı, tipik analizcilerimiz ve uzmanlarımız bunun İsrail'e fayda sağladığını ve saldırının doğru hesap edilmediğini iddia ediyor, İslam açısından bunlara karşı ne söylenebilir?
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim;
Cihad hesab kitab (maslahat - mefseder) işidir. Bunu yapacak olan da emir ve kurmayları olan tecrubeli mucâhid komutanlarının işidir. Bu normal bir cihad için her zaman geçerli olan, müslümanların faydasına olacak, mucâhidlerin kırılmasını veya en az zâiyatla atlatmasına sebeb olacak hikmetle hareket edilerek zarar ve kâr hesabını yaparak ameliyeye çıkılmasını kararlaştırılması gereken bir nevî kâidedir.

Fakat Filistin için bu durum çok hesab zarar yapacak bir durum olduğunu şahsen düşünmüyorum. Kendi yurtlarının % 5'inde yarı açık hapiste olan, dünya ile irtibatı çok büyük ölçüde koparılmış, mescidleri domuzların postallarıyla çiğnenmiş, kilitlenmiş, kurbanlıklarını dâhi 2 milyar dünya müslümanlarının gözleri önünde tüneller açarak komşu ülkelerden vizesiz(!) getirten, her gün 2 - 3 müslümanın zelil şekilde baskınla hapsedilen ya da katledilerek bir nevî tersten zımmi pozisyonuna düşürülmüş bir milletin maslahat mefsedet yapacak hali yoktur. Çünkü Filistin (yurdunun) işgal altındayken ekstradan cihad kararı alacak lüksü yoktur; mustevli kâfirler oradan def (ikinci bir karara kadar) edilinceye kadar (kıyâmete) kadar cihad hâli sürmektedir. Rejimsel bazda kuklalarca zaman zaman yapılan anlaşmalar muslumanları ilgilendiren bir organizasyon değildir.
İşgal altındaki Filistin'e özel olarak bu soruyu soran ile cevablayanın (ummetin) ellerine hesab makinesi alarak kendi namlarına maslahat mefsedet hesabı yapmaları gerektiği inancındayım. Rabb'im (c.c.), Yahudilerin daha da cesaretlenip azgınlaşmasından Garkad ağaçlarının dile geleceği zamanı beklemeden harekete geçmemizi bizlere nâsib eylesin. Allahumme âmiin.

1696767565758.png

1696767638993.png

1696767826900.png

Üst Ana Sayfa Alt