Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çok Güzel Hareketler

AbdussametTuna1 Çevrimdışı

AbdussametTuna1

Şirke rızam yoktur
İslam-TR Üyesi
Kardeşler cümleten selamun aleyküm. Akşam evde yemek yiyorum TV'de ÇGH 2 oynuyor. İzlemiyorum ama kulağıma dinle alay eden bir replik geldi. Ulan yanlış mı anladım acaba yoksa hakikaten bu kadar ileri gitmiş olabilirler mi falan diye düşünüyorum. Özel bölüm yazıyordu. Dolayısıyla youtube'dan baksam hangi bölüme bakacağımı bilmiyorum. RTÜK'e veya CİMER'e şikayet edeceğim inşallah

*"Velhasıl tv'nin yayın tekrarını nerden izleyebilirim,bi fikri olan var mı?"*

Son düzenleme:
Abdullah4 Çevrimdışı

Abdullah4

My leader is the Prophet, my Lord is Allah,
İslam-TR Üyesi
Kardeşler cümleten selamun aleyküm. Akşam evde yemek yiyorum TV'de ÇGH 2 oynuyor. İzlemiyorum ama kulağıma dinle alay eden bir replik geldi. Ulan yanlış mı anladım acaba yoksa hakikaten bu kadar ileri gitmiş olabilirler mi falan diye düşünüyorum. Özel bölüm yazıyordu. Dolayısıyla youtube'dan baksam hangi bölüme bakacağımı bilmiyorum. RTÜK'e veya CİMER'e şikayet edeceğim inşallah

*"Velhasıl tv'nin yayın tekrarını nerden izleyebilirim,bi fikri olan var mı?"*
Kanalde de var tekrari

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sana indirilene ve senden önce indirilene gerçekten inandıklarını öne sürenleri görmedin mi? Bunlar, tağut'un önünde muhakeme olmayı istemektedirler; oysa onu reddetmekle emrolunmuşlardır. Şeytan onları uzak bir sapıklıkla sapıtmak ister.

(Nisâ - 60 - Ali Bulaç - kuranmeali.com)

Tâğuta "Bunlar dinle dalga geçtiler. Bunları cezâlandır." demek tâğutla muhâkeme mânasına geleceğini düşünüyorum.

Abdullah4 Çevrimdışı

Abdullah4

İslam-TR Üyesi
Sana indirilene ve senden önce indirilene gerçekten inandıklarını öne sürenleri görmedin mi? Bunlar, tağut'un önünde muhakeme olmayı istemektedirler; oysa onu reddetmekle emrolunmuşlardır. Şeytan onları uzak bir sapıklıkla sapıtmak ister.

Bide tefsirini yazsaydın güzel olurmuş

AbdussametTuna1

Şirke rızam yoktur
İslam-TR Üyesi

Tâğuta "Bunlar dinle dalga geçtiler. Bunları cezâlandır." demek tâğutla muhâkeme mânasına geleceğini düşünüyorum.
Ebû Saîd el-Hudrî radıyallahu anh, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’ i şöyle buyururken işittim dedi:

“Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki bu imanın en zayıf derecesidir.” (Müslim, Îmân 78. Ayrıca bk. Tirmizî, Fiten 11; Nesâî, Îmân 17
Elimle değiştirme imkanım yok bari dilimle, şikayetimle müdahale edeyim dedim.

AbdussametTuna1

Şirke rızam yoktur
İslam-TR Üyesi
Ulan Star TV bu sefer de sana çok felaket kafayı taktım. Beni haklı çıkardın. Çgh'den hemen sonra oynattığın filmde lgbt sahnesi verdin. Ulan ülkede kaç milyon müslüman var, bir tane -sadece dini sohbetler içeren kanalları saymazsak- adam akıllı izlenecek bir kanalımız yok be.. Kendime not: düşmanlarım listesine çgh eklendi.

Abdullah4 Çevrimdışı

Abdullah4

İslam-TR Üyesi
Ulan Star TV bu sefer de sana çok felaket kafayı taktım. Beni haklı çıkardın. Çgh'den hemen sonra oynattığın filmde lgbt sahnesi verdin. Ulan ülkede kaç milyon müslüman var, bir tane -sadece dini sohbetler içeren kanalları saymazsak- adam akıllı izlenecek bir kanalımız yok be.. Kendime not: düşmanlarım listesine çgh eklendi.
Çok güzel hareketler baş harfleri çok Ç harfi Güzel g harfi hareketler H harfi Güzel kisaltma yapmışsın

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

"Tâğuta "Bunlar dinle dalga geçtiler. Bunları cezâlandır." demek"
Evvela Rtük veya Cimer , yanlış yapanların yanlıştan döndürülmesi için bir şikâyet masasıdır, Tağut değildir, Tağutun bir iletişim kurumudur.
Buraya başvuran bir müslüman, tağuta muhakeme olmaz, Yapılan yanlışlığı bildirerek, yanlış yapana mudahale et, yanlıştan vazgeçsin, yapmasın diye görevini yapmaya davet etmektir.

T Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

3-5 yıl önce ben de bir doktoru şikayet etmiştim sonra vesveseye Kapıldım tağuta mahkeme oldum diye Seni çok iyi anlıyorum kardeşim ama tağuta muhakeme olmak için evvela o meclisin ortamın Allah'ın hükmü değil de beşeri hükümlerle hüküm vermesi lazım yani orada bir hüküm verilmesi gerekir ki buna muhakeme ortamı denirsin sizin bahsetmiş olduğunuz mesele cimer ya da herhangi bir bir doktoru şikayet etmek ya da diyanete imamı şikayet etmek gibi Bunlar muhakeme değildir Yani tıpkı Yusuf Aleyhisselam'ın hapishanedeki arkadaşına git benden firavuna bahset demesi gibidir yani dinde biraz aşırıya gidersek o zaman Yusuf Aleyhisselam da tağut'a muhakeme olmuş deriz bu da biraz abes kaçar.

Mesela şöyle düşün şeriatta Bir sebep vardır bir de illet vardır Örneğin Allah bizi sebepten dolayı sorumlu tutmaz ama bazı sebepler vardır ki istisna da Kaideyi bozar o ayrı bir şeydir.

Allah bizi genel olarak illet ile sorumlu tutar illet ise haramın kendisidir Yani şöyle düşünün bir mahalleden geçiyorsunuz o mahallede domuz eti satılıyor bu bir sebeptir illet değildir ama gidip domuzu yerseniz bu bir illettir yani illet ile Sebebi karıştırıyorsunuz güzel kardeşim mesela içki satılan bir tekel bayide kuruyemiş almak gibi Bu bir sebeptir ama tekel bayide alışveriş etmemek gerekir O da ayrı bir şey fakat tekel bayide kabak çekirdeği normal çekirdek alsan bu sebep olsa bile illet olmaz orada içki satıldığı halde ilet olmaz Ama sen gidip içkiyi alıp içersen İşte bu illet olur yani bu sefer haramın kullandığından dolayı günaha girmiş olursun mesela okula gitmek bir sebeptir Ama putun önünde eğilirsen Bu da bir illettir günaha girersin Hatta küfre dahi girersin yine aynı şekilde put var diye o okulda önünden geçersen bir sebeptir ama eğilirsen bir illettir yine muhakeme de öyledir adliyenin önünden geçersen bir sebeptir Hatta diyelim ki içine girmen gerekir Ama elektrikçisin tamir etmen gerekir vesaire Tabii gitmemek gerekir gerekmez o ayrı bir şey Bu bir sebeptir ama muhakeme ortamına girip hakimin önünde muhakeme olman da domuz eti yemek gibi içki içmek gibi bir illettir işte bu sefer günaha girmiş küfüre girmiş olursun yani günah illet ile olur sebep ile olmaz Siz sebep ile illeti ayırt ederseniz Allah'ın izniyle çözersiniz meseleyi

Yani güzel kardeşim sadede gelelim herhangi bir doktoru herhangi bir televizyon dizisini rütüğe ya da cimer'e şikayet etmek bir sebeptir illet değildir.

Illet olması için cimer'e şikayet ettiğin zaman orada bir hüküm vermesidir ki cimer böyle bir şey yapmıyor aynı şekilde diğer şikayet mecralarında da böyle bir şey yoktur yani polise İfade vermek bir sebeptir ama ifade verdikten sonra şikayetçi olursan Bu da bir illettir şikayetçi olduğun zaman Çünkü verilen ifadeyi davayı tağut'a götürüyorlar yani verilen ifade hakimin elinde oluyor bu da savunmanın razı olduğundan dolayı küfür oluyor tabii Ben savunmayı küfür olarak gördüğüm için bunu söylüyorum savunmayı küfür olarak görmeyen varsa ona da saygı duyarım O da onun ictihadidir.

Selametle

Son düzenleme:
U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Kardeş böyle her olaya ben böyle düşünüyorum diye hüküm vermeye çalışma sana önerim günah işlersin delilini getir kuran ve sünnetten,alimlerin fetvasını getir öyle söyle.Ayrıca yazdıgın ayettede bu konuya delil olacak birşey yok.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt