Corona Virüsten Öğrendiklerimiz

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Üye
Selamun aleykum kardeşlerim.

Sürekli açıklanan yüzdelerle ölümün "geliyorum" diyen hali olan Corona virüs hakkında tefekkür ediyoruz..

Aslında düşünürsek ölüm oranı çok yüksek sayılmaz ama o yüzde 1'in içinde olma endişesi, her insan için "yüzde 50" ihtimal korkusu yaşatıyor )

Neyse, her an ölebilecek olmanın bilincini iliklerimize kadar işlettirdiği için Rabbimize hamd olsun diyorum ve bu "Allah'ın emrine amade" virüsün bana kattığı şey:

Bu bilinç sebebiyle günlük işlerim düzene girdi elhamdülillah. Çünkü: Hesaplamalarıma göre ne yaparsam yapayım, muhakkak bazı işlerim yarım kalacak. Öyleyse "ölmeden önce bu/şu/o işi muhakkak yapmalıyım" gibi bir "bitirme takıntısına" pek de gerek yok, çünkü dediğim gibi mutlaka bi aşamada yarım kalacak işlerimiz var ) Ve bırakın yarım kalsınlar, hayat bu..

Ahirette arzu edeceğimiz tek şey: "Keşke biraz daha hayır yapsaydım" olacağına göre, vaktimiz varken buna odaklanalım inşaAllah.
 

Deniz

İyi Bilinen Üye
Üye
Aleykum selam ve rahmetullah. Whatsapptaki paylaşımlara bakarak türk halkının evde kalınca çok sıkıldığını ve kafayı sıyırdıklarını öğrendim :) Bazıları komiklik ve eğlenceye bazıları yemeklere kafayı takmış durumda.

Kendim ne öğrendim, ölüme hazırlıklı olma düşüncesiyle yaptıklarım tıpkı bayram temizliğine benziyor. Bunu farkedince ölüme bakış açım değişti, Allah sonumuzu hayırlı eylesin.
 

Muddessir

İyi Bilinen Üye
Yönetici
Frm. Yöneticisi
Üye
Ben koronadan şunu öğrendim.

Büyük şehirlerde ürkütücü bir sessizlik var. Kıyamette herkesin tanıdıklarından kaçtıgı gibi insanların birbirinden tiksinerek kaçtığını, Yıllarca açıklığı savunup peçeye, cilbaba düşman olanların maske ve eldivenlerle kendilerini setrettiklerini, temizlik imandandır hadisi cihetiyle degilde saçma bir el yıkama stiliyle insanların temizliğe önem verdiğini, üst makamkardaki şahısların dahi büyük bir emir nedeniyle degilde küçük bir virüs vesilesiyle kadın erkek tokalaşmasını yapmadığını vs vs vs gördüm. Ve şunu bir kez daha anladım ki. Allahın askerleri coktur ve kafirler ister istesinler ister istemesinler Allah nurunu tamamlayacaktır.

Ve biz Müslümanlar Resullahın şu nebevi tavsiyesini de her daim hayatımıza aksettirmeye çaba göstereceğiz.

Elhamdülillahi ala kulli hal...

Çünkü ne demişti seleften bir zat.

Eger imtihan bizi Allaha yaklaştırırsa bela degil nimettir, eger uzaklaştırırsa o bela bir cezadır...
 

Ademoqlu

Sözünde duranlar; durdular sözünde..
Üye
Nasihatler daha etkili oluyor. Bugün bir kardeş "kanka namaza başladım." diye mesaj atmış. Kazaları bile kılmaya başlamış MaşaAllah. Bu aralar ölüm, ahiret, ibadet ile ilgili uyarıcı mesajlar paylaşılabilir.
 

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
Üye
Biraz önce bir haber sitesinde yorumlara biraz göz attım..millet imana geliyor Buhari’den Müslim’den dualar paylaşıyorlar..MaşaAllah..biz illa bir musibetmi görmemiz lazım imana gelmek için diye düşünmedim değil...inşaallah bu virüs vesilesiyle tevhide dönerlerde tevbe edip bu küfür ve şirk sistemlerini red edip çökertirler..
 

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Üye
Biraz önce bir haber sitesinde yorumlara biraz göz attım..millet imana geliyor Buhari’den Müslim’den dualar paylaşıyorlar..MaşaAllah..biz illa bir musibetmi görmemiz lazım imana gelmek için diye düşünmedim değil...inşaallah bu virüs vesilesiyle tevhide dönerlerde tevbe edip bu küfür ve şirk sistemlerini red edip çökertirler..
Amin kardeşim, inşaAllah.
 

Firak

🍁
Üye
Ben koronadan şunu öğrendim:

Allah teala o kadar azamet sahibi ki o kadar yüce ki başını öne eğmeyen kibirzade kafirleri görünmeyen ordularıyla dize getirdi. O kadar önemsiz ki kafirler gözle dahi görülemeyecek ordularıyla çaresiz bıraktı koca koca devletleri.
Nemrudu bir sinek ile helak etmişti şimdi ise bir virüs.
Şahsım adına ise bir türlü oturtamadığım bir düzenim vardı ona vesile oldu Elhamdulillah.
Şunu görüyoruz aslında biz insanoğlu illa kırılacağız yoksa yeşermiyoruz..
 

JuNDuLLAH

İyi Bilinen Üye
Üye
BU virüsün bir iç yüzünü birde eğer nasip olursa dış yüzünü göreceğiz.

Çünkü ALLAH zulcelal bu şekilde bir imtihan gönderdiğinde kulların durumunu quranda açıklamıştır.Sonrasınıda bizlere açıklamıştır.

Yani insanlar başlarına felaket geldiklerinde tamam biz iman ettik derler.Ama sonra o azap onlardan kaldırıldığında ise çok azı hariç sanki hiçbirşey olmamış gibi eski kötü küfr durumlarına geri dönerler.

Aslında bu durum defalarca tüm ümmetlere gönderilmiş yaşanmış bir durumdur.

buradan da sunu anlıyoruz ki ALLAH ın ayetlerini müminlerin imanını kafirlerin ise küfrünü artırmaktadır.
ALLAH bizlerin canını kendisine hakkıyla iman etmiş kimseler olarak alsın amin.

Bu günlerde Çokca tevbe etmeli kulluk bilincimizi hatırlamalı ve ALLAH dan afiyet istemeliyiz. Zira dünya fani,Dünyada cennet gibi bir mutluluk yok.Dünyada veya herhangi bir yerde baki kalacak hiçbirsey yok ALLAH tan başka.

Bunu çokca hatırlamalı Ve ebedi olan Ahiret yurdumuz için çalışmalı cehennem azabından kurtulmak için günahlarımızı terketmeliyiz.

ALLAH ın rızasını kazanırsak eğer o bizi herkezin korkudan kırılacağı o günde emin ve güzel bir şekilde ağırlayacaktır.

İmtihan dünyasında tüm iman eden kardeşlerime başarılar diliyorum..! Bu gerçek asla unutulmamalı..
 
Son düzenleme:

Benzer konular

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt