Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Devlet-i Âliyye

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kimsenin bu soruya cevap yazmasını tavsiye etmiyorum tüm kardeşlerime duyurulur....

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayırdır neden? Battı mı Osmanlı?
Selamun Aleykum... Konuşma üslubumuza lütfen dikkat edelim !... sevgili kardeşim osmanlı devleti şeriat ile yönetiliyordu, son 200 yılını saymasak daha isabetli cevaplar verebiliriz... hataları da vardır osmanlının ama doğruları daha fazladır... selamun aleykum...

J Çevrimdışı

jihat fisabilillah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu sorunun cevabı kabaca şöyle olmalı bence.raşhidun hilafeti emevilerden, emeviler abbasilerden, abbasiler memlüklerden, memlüklüler de osmanlılardan daha iyiydi.Osmanlı da bugünki devletlerden daha iyiydi.Mantık bunun böyle olması gerektiğini söylüyor bana

Islam85 Çevrimdışı

Islam85

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
22 milyon küsür kilometrekare toprak İslam egemenliğine girdi Osmanlı zamanında.Ve bunu sevmiyorsunuz:)

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Vealeykümselam.Osmanlıya saygı duymayana saygı duymam.Vesselam.
Tevhidi bilip Osmanlı Devletine hakaret edene rastlamadım ben, hataları olsa da fatih sultan mehmediyle, yavuzuyla, süleymanıyla TEVHİD için fetihler gerçekleştirmiş bir devletti...

Islam85 Çevrimdışı

Islam85

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum... Konuşma üslubumuza lütfen dikkat edelim !... sevgili kardeşim osmanlı devleti şeriat ile yönetiliyordu, son 200 yılını saymasak daha isabetli cevaplar verebiliriz... hataları da vardır osmanlının ama doğruları daha fazladır... selamun aleykum...

Vealeykümselam.Osmanlıya saygı duymayana saygı duymam.Vesselam.

Islam85 Çevrimdışı

Islam85

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kapının yolunu herkes bilir.Ben Osmanlıyı sevmeyeni sevmem bu kadar.İster at forumdan,ister tut.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Kapının yolunu herkes bilir.Ben Osmanlıyı sevmeyeni sevmem bu kadar.İster at forumdan,ister tut.

Aklınız yerinizdemi, sizi zorla buraya getiren olmadı, zorla konu aç diyen olmadı, biz de osmanlıyı putlaştıranı sevmeyiz. Osmanlı hataları ile bizim atamızdır. Doğrularının yanında yanlışlarının karşısındayız, kimse osmanlıya hakaret etmiyor, kimse osmanlıyı motomot eleştirmezken papağan gibi sevmeyeni sevmem diyerek ciddi şekilde komik duruma düşüyorsun.

Sana verilen yanıtı bile okumuyorsun, yazık... Sevgi gözünü kapamış.

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yönetici İslam4Ever üslubuna dikkat etmeni söyledi, bu karşılık resmen ben forumda durmak istemiyorum demenle eşdeğerdedir... osmanlıya karşı duran hakaret eden yok ! fakat sende kabul edersin ki hatalar insanlar içindir... lütfen yönetici arkadaştan özür dile hakka giriyorsun farkına var ve inşaallah faydalı ve üslubu doğru şekilde paylaşımlarda bulun sevgili din kardeşim... selamun aleykum...

C Çevrimdışı

cihad_38

Üye
İslam-TR Üyesi
kısaca şöyle diyebiliriz,Şeyh Edebâli, Ahmet Yesevî Hazretleri'nin Uzakşark'ta yetiştirip, mürşid, muallim, mübelliğ olarak Batı Türklüğüne gönderdiği Horasan erenleri zincirindendir. Osman Bey, Şeyh Edebâli Hazretleri'ni sık sık ziyaret eder, onun tatlı sohbetlerini dinlemekten çok zevk alırdı.mürşidine sıkıca bağlı bir sufi idi.
Edebâli Hazretleri, Allah'ın kendisine bildirmesiyle biliyordu ki; Osman Bey'in kuracağı devlet, teslim dînini tüm dünyaya yaymak için yaşayacak, âleme nizam verecek, Allah için savaşacaktı. Bu devletin temelini atma vakti geldiği zaman, Edebâli Hazretleri mübarek eliyle bizzat Osman Bey'e kılıç kuşattı ve Osman Bey adına okunan ilk hutbenin besmelesini de kendisi çekti.
şöyle de denebilir;osmanlının kurucusu bir mürşide bağlı ve tasavvuf ehli idi.tasavvufcuların hepsi himmete,rabıtaya,tevessüle itibar ettiği için bir müşrikin kurduğu imparatorluk kuruluştan hatalıdır.
yanlış mıyım?

Islam85 Çevrimdışı

Islam85

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Aklınız yerinizdemi, sizi zorla buraya getiren olmadı, zorla konu aç diyen olmadı, biz de osmanlıyı putlaştıranı sevmeyiz. Osmanlı hataları ile bizim atamızdır. Doğrularının yanında yanlışlarının karşısındayız, kimse osmanlıya hakaret etmiyor, kimse osmanlıyı motomot eleştirmezken papağan gibi sevmeyeni sevmem diyerek ciddi şekilde komik duruma düşüyorsun.

Sana verilen yanıtı bile okumuyorsun, yazık... Sevgi gözünü kapamış.

Sevgi gözümü filan kapamadı.Sadece ceddim gibi bende Ehl-i Sünnet dışı "fırka"ların tamamına karşıyım.Şiayla,vahhabiyle,rafiziyle,hariciyle,mutezile ile vs. vahdet değil savaş yanlısıyım.Osmanlıyı arkadan vuran vahhabilerden de nefret ediyorum.Bu yazılardan dolayı sana göre ya kara cahilim,ya da fitneci.Ne dersen de.Tarikata şirk diyorsunuz,nice tasavvuf büyükleri yetiştirmiş Osmanlı'yı hataları dışında seviyoruz diyorsunuz.Sorsam Fatih Sultan Mehmed'i seversiniz,ama Ebu'l Vefâ Hazretlerine manen bağlanmak istediğini söylesem şirk dersiniz.Bu ne tas be nu hamam beyler! İster inanın,ister inanmayın,TARİKAT CANLANACAK VE İSLAM DÜNYAYA O ZAMAN EGEMEN olacak inşaAllah.Şimdi sayın yöneticilier,istediğinizi yapabilirsiniz.VESSELAM.

Islam85 Çevrimdışı

Islam85

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
kısaca şöyle diyebiliriz,Şeyh Edebâli, Ahmet Yesevî Hazretleri'nin Uzakşark'ta yetiştirip, mürşid, muallim, mübelliğ olarak Batı Türklüğüne gönderdiği Horasan erenleri zincirindendir. Osman Bey, Şeyh Edebâli Hazretleri'ni sık sık ziyaret eder, onun tatlı sohbetlerini dinlemekten çok zevk alırdı.mürşidine sıkıca bağlı bir sufi idi.
Edebâli Hazretleri, Allah'ın kendisine bildirmesiyle biliyordu ki; Osman Bey'in kuracağı devlet, teslim dînini tüm dünyaya yaymak için yaşayacak, âleme nizam verecek, Allah için savaşacaktı. Bu devletin temelini atma vakti geldiği zaman, Edebâli Hazretleri mübarek eliyle bizzat Osman Bey'e kılıç kuşattı ve Osman Bey adına okunan ilk hutbenin besmelesini de kendisi çekti.
şöyle de denebilir;osmanlının kurucusu bir mürşide bağlı ve tasavvuf ehli idi.tasavvufcuların hepsi himmete,rabıtaya,tevessüle itibar ettiği için bir müşrikin kurduğu imparatorluk kuruluştan hatalıdır.
yanlış mıyım?

Müşrik dediğin (estağfirullah) 623 sene küffarla çarpıştı. Sen ne yaptın klavye mücahidi?Vehhabiliğin ne olduğunu merak eden ingiliz casusunun itiraflarını okusun.

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sevgi gözümü filan kapamadı.Sadece ceddim gibi bende Ehl-i Sünnet dışı "fırka"ların tamamına karşıyım.Şiayla,vahhabiyle,rafiziyle,hariciyle,mutezile ile vs. vahdet değil savaş yanlısıyım.Osmanlıyı arkadan vuran vahhabilerden de nefret ediyorum.Bu yazılardan dolayı sana göre ya kara cahilim,ya da fitneci.Ne dersen de.Tarikata şirk diyorsunuz,nice tasavvuf büyükleri yetiştirmiş Osmanlı'yı hataları dışında seviyoruz diyorsunuz.Sorsam Fatih Sultan Mehmed'i seversiniz,ama Ebu'l Vefâ Hazretlerine manen bağlanmak istediğini söylesem şirk dersiniz.Bu ne tas be nu hamam beyler! İster inanın,ister inanmayın,TARİKAT CANLANACAK VE İSLAM DÜNYAYA O ZAMAN EGEMEN olacak inşaAllah.Şimdi sayın yöneticilier,istediğinizi yapabilirsiniz.VESSELAM.
Gözünü hırs bürümüş senin.Bir grubun yaptığını bütün herkese mal edemezsin.Sen ittihat ve terakkicilerin araplara ne işkenceler yaptığını biliyor musun?Ayrıca osmanlı sadece şeriatla yönetilmiyordu saltanat da vardı.Yani osmanlı tam olarak islam hukukuna göre yönetilmiyordu.Tabi bu devletten aha iyiydi orası başka.

J Çevrimdışı

jihat fisabilillah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Osmanlıyı arkadan vuran vahhabilerden de nefret ediyorum

suud yanlış zamanda osmanlıya karşı durdu

peki osmanlı niye memlük hilafetine karşı savaştı da müslümanı müslümana kırdırdı mesela yavuz şiilerin kökünü kazıyabilirdi o orduyla veya avrupaya gidebilrdi mısırlılılar da osmanlıya kızarsa napacağız bu kafa ile nereye gideriz

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu nasıl bir uslûp, konuyu fitne çıkarmak için mi açtınız?

Böyle devam edeceksen kardeş hiç uğraşma, kapının yeri malumdur.

Sorunuzun yanıtı..

https://www.islam-tr.org/yeni-selef...rijinal-sapiklara-seyh-zevahiriden-tokat.html

bu tarz bir soru ile konu açanın lafı nereye getireceği belli idi.... sizleri bu şahsı adam yerine koyup cevap yazmama konusunda uyarmıştım da neyse... o senin söylediğin lafa çok güzel bir cevap var ama islamımın verdiği trbiye buna müsade etmiyor....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...