Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dün başıma gelen olay

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamunaleykum her şeyden önce,uzun zamandır yazmıyordum ama takip ediyordum,cep den forumu,dün başıma çok ilginç bir olay geldi, x tarikatından ha'lı hu'lu zikir çeken grubun başında ki hocalardan biriyle karşılaştık yiğenimi götürdüm başka şehirden geldi illa götür abi beni onların içindeyim v.s diye,hoca sende geliyorsun diyince,tarikatlara inanmıyorum,islam da en gereksiz kurum,müslümanların uyuşturucusu diyince bir anda parladı,hz ebubekir r.a ve peygamberimiz s.a.v arasında geçen rabıtayı v.s anlattı mağarada geçmiş bu olay v.s

zayıf hadislerle gelme hocam dedim,müslümanlar öyle şeytana uyduki,bu devirde bile sıfırdan hadis kitabı yazabilecek kendini bilmezler var v.s dedim,sonra yegenimi bıraktım oraya,çocuk ışıkları kapatmışlar,zikir çekmişler,geri aldığımda çocuk korkudan gözleri yerlerinden fırlamıştı:D dedim ki oğlum ;senin tarikatla işin ne yatsı ezanı vakti zikir çekiyorlarmış da,namazını kıl duanı et,kuranı oku,hadislere göre hayatının gidişatını belirle gibi şeyler dedim,çocuk gece dersine bile kalkmadı,bu arada hoca benim için bu deli demiş,ha bu arada unutmadan selef-i salihin'i takip ediyorum dedim arada:D

tek soru sormak istiyorum şimdi

gerçekten peygamberimize isnat edilen rabıta meselesi hangi hadis de veya rivayet de geçiyor?

benim bildiğim kadarıyla da bağdadi zamanından sonra hint mistisizminden etkilenerek tarikatlara eklendi v.s diye biliyorum

selamunaleykum tekrardan

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ABDULHAK ın yazısından alıntı abi :
https://www.islam-tr.org/tevhid/11948-rabitanin-ic-yuzu-fecr-i-sadik-dogdu-maske-goruldu-kitap.html
"Muhammed Halid Hazretleri, Risale-i Halidiye’sinde şöyle buyuruyor:

Rabıtanın en üstün derecesi, iki gözün arasında olan hayal hazinesi ile mürşidin ruhaniyetinin yüzüne hatta iki gözünün arasına bakmaktır. Zira orası feyiz kaynağıdır. Ondan sonra mürşide karşı kendini alçaltarak, son derece tevazu ile yalvarmak ve onu Mevlâ ile kendi arana vesile kılmak üzere, mürşidin ruhaniyetinin hayal hazinesine girip oradan kalbine ve derinliklerine yavaş yavaş indiğini düşünüp, senin de peşinden yavaş yavaş oraya aktığını ve indiğini hayal ederek, şeyhini, kendi nefsinden geçinceye kadar hayal gözünden kaybetmemektir.
(Ruhu'l-Furkân cII,s 79)

Bunu da şu söze dayandırmaktadırlar :
“Hz Ebubekr radıyALLAHu anh kaza-i hacet (tuvalet) için Efendimiz sallALLAHu aleyhi ve sellemden hali bir yer bulamadığından, bu durumu Efendimiz’e şikayet etti. Efendimiz de ona ruhsat verdi” yani Hz. Ebubekir tuvalette, ihtiyacını karşılarken bile Muhammed sallALLAHu aleyhi ve sellemi hayal ediyordu.

Tabi bu durum ne derece delilleri olur ayrı bir konu çünkü çok sevdiği kişinin hayali insanın gözünün önünden gitmez. Şair, sevgilisi için “Gündüz hayalimde, gece düşümde” diyor. Bu gayet normaldir.
Hz. Ebubekir, hz Muhammed sallALLAHu aleyhi ve sellemi çok sevdiği için tuvalette bile aklından çıkaramadığını ifade etmektedir. Tarif edilen rabıtayla bunun bir ilgisi yoktur . Sebebi ise Rabıta sırasında şeyhin ruhaniyetinin müridin yanına geldiğini iddia etmektedirler. Şeyhin ruhaniyeti müridin yanına nereden geliyor ki mürit ondan yardım istesin?
Hz. Ebubekir (r.a.) efendimiz , tuvalette iken bile Hz. Muhammed (s.a.v) efendimizi ister istemez aklına hayaline geldiğini , bunda da bir sorumluluk olup olmadığını sorduğunda Rasulullah (s.a.v) efendimiz bunun fıtri bir şey olduğunu , önüne geçilemeyeceğini , bir vebali olmadığını bildirmiştir.
Burada dikkat edilmesi gereken bir husus ise Rasulullah (s.a.v) ben de senin tuvalette beni hayal ettiğini , düşündüğünü biliyorum , sana yardım ediyorum , nerede ne yaptığından haberdarım dememiştir !
Kişinin annesini , babasını, evladını , öğrencisini, şeyhini, işini vs düşünmesi hatırlamaktır . Rabıta değil. Çünkü rabıta da karşılıklı düşünme ve haberdar olma yardımlaşma ve ne yaptığından haberdar olmak anlatılmaktadır !

İşte bu tür sapkın anlayışlarda şeyhinin kendini her halde iken gördüğünü sanan cahil softalar tuvalet ve banyoya bile günlerce girememektedirler . ALLAH c.c. akıl fikir ve sahih bir itikat versin."

Üst Ana Sayfa Alt