Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Video MÖ. 10.000 Senesinde Dünya ve İnsanlar | Kozmik ve Mitolojik Bağlamda

S Çevrimdışı

SalihBerat

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
abi bilemedim ya düz dünya çok absürt bir fikir geliyor yan
Rahman sûresi 33. Âyete bak.

Ey insanlar ve cinler topluluğu! Ölümden ve Allah'ın azabından kurtulmak için, göklerin ve yeryüzünün çevresini aşıp gitmeye gücünüz yeterse, geçin kaçın bakalım. Ama geçip kaçamazsınız, O sizi her yönden kuşatmıştır, O'nun hükmünden kurtulamazsınız, böyle bir güç ve kuvvet size verilmemiştir.

Küre Dünya'da yeryüzünün çevresinden kaçma ihtimâli yoktur. İstediğin kadar yürü aynı yere gelirsin. Ama eğer Düz Dünya mantığı ile bakarsak belli bir yere kadar geldiğimizde orada bir sınır olduğunu görürüz ve geçmeye çalıştığımızda suldân olmadan geçemeyiz. (Âyette geçen bisuldân ifâdesi.) Kur'an'da daha bir çok delil vardır Küre Dünya'yı çürüten.

Âyetler ile açıklayan bir kanal: https://www.youtube.com/channel/UCJt4LR0ge2HNpSaKhDWV6xA

S Çevrimdışı

SalihBerat

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kehf sûresinde güneşin doğduğu ve battığı bahs edilir. Küre Dünya'da güneş sâbittir. Düz Dünya'da güneş Dünya'dan küçüktür ve bir yörünge üzerinde döner.

Kâf dağı ile alâkalı hadislere bakabilirsin. Düz Dünya mantığı ile bakarsak Antartika'nın Kaf dağı olduğu düşünülüyor. (Gidip görmedim, bu yüzden Antartika var mı onu bilmiyorum.)

Şems Sûresi ilk 2 âyet ayın güneşi tâkip ettiği anlaşılıyor.

Düz Dünya ile düşününce Kur'an daha anlaşılır oluyor. Güneşin battığı yerin neresi olduğu daha mantıklı oturuyor kafada.

S Çevrimdışı

SalihBerat

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Rahman sûresi 33. Âyete bak.

Ey insanlar ve cinler topluluğu! Ölümden ve Allah'ın azabından kurtulmak için, göklerin ve yeryüzünün çevresini aşıp gitmeye gücünüz yeterse, geçin kaçın bakalım. Ama geçip kaçamazsınız, O sizi her yönden kuşatmıştır, O'nun hükmünden kurtulamazsınız, böyle bir güç ve kuvvet size verilmemiştir.

Küre Dünya'da yeryüzünün çevresinden kaçma ihtimâli yoktur. İstediğin kadar yürü aynı yere gelirsin. Ama eğer Düz Dünya mantığı ile bakarsak belli bir yere kadar geldiğimizde orada bir sınır olduğunu görürüz ve geçmeye çalıştığımızda suldân olmadan geçemeyiz. (Âyette geçen bisuldân ifâdesi.) Kur'an'da daha bir çok delil vardır Küre Dünya'yı çürüten.

Âyetler ile açıklayan bir kanal: https://www.youtube.com/channel/UCJt4LR0ge2HNpSaKhDWV6xA
kuranmeali.com'dan almıştım meali pek beğenmedim sonunu, şu mealle değiştirmek istiyorum:

Ey cin ve ins toplulukları, eğer göklerin ve yerin bucaklarından aşıp-geçmeye güç yetirebilirseniz, hemen aşın; ancak 'üstün bir güç (sultan)' olmaksızın aşamazsınız.

Lucifer Çatlatan Çevrimdışı

Lucifer Çatlatan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
abi kaynakalr için sağol ancak şu anki bulundugumuz durumda net konuşamıyoruz tabii bunun için bir heyet oluşturulup inceleme için bir çalışma yapılırsa o ayrı ve diger dünyaalr ile iletişim kurmama ve ya belirgin bir ipucu da olmalı bana göre neyse abi yaşarsak beraber gidelim antarkiğaya ben de merak ediyorum