Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dünden Bugüne Irak Şam Islam Devleti (işid)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aklınla bin yaşa.
şu an , işid israil için neden bir tehlike değil?
Suriyede İşidin hızlı ilerlediği günlerde böyle bikaç ses çıkmıştı. İlerleyişi de o izlenimi vermişti. Suriyenin Kuzeyinden Lübnana doğru bir yay çizerek ilerlemişti. O zaman hedefleri israili diye düşünmüştüm. Ama bir anda durum değişti.
İŞİD öyle şeyler yapıyor ki, ne kadar da sui zan beslesem, onları savunacak yer bırakmıyorlar. Ellerindeki bayrak, ve dini söylemleri onlara kin beslememin önüne geçiyor. LAKİN yaptıkları şeylerin haberleri gelince ....... İŞİD galibiyet aldı Irakta diye bir anda güçlünün tarafına sempati duymak doğru değil. İŞİD i anlamak çok zor. Belki de anlaşılmaz ve gizemli olmak istiyorlar.
ŞİMDİ Irakta bu ilerleyişe ümmet olarak sevinemiyor olmak çok acı. İŞİD e olan sempati de eskiye nazaran epey azalmış görünüyor. Sosyal medyada ben bu kanıya vardım. İŞİD in fetih haberleri düşüyor. AMA sevinç naraları yok ortada!!! ( hoş ben ıraktaki bu ilerleyişi işide maletmiyorum artık. Bu ortak sünni bir başkaldırı gibi görünüyor artık iyiden iyiye)

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ortadogu kizişiyor gitgide...kisa zamanda cok sey degisiyor.4 yil once ve sonrasinda daglar kadar fark var sam bolgesinde...

M Çevrimdışı

muhammed murat

Üyeliği İptal Edildi
Banned
peygamber sallallahu aleyhi vas sellemin savas tektigi nasildi ?bir ona bakin ve karsilasdirin.sadece tebuk savasinda tektigini degisdirdi ve nereye gidecegini sahabilere bildirdi.isidi seviyorum beri falanda deyilim

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ağalar ne kötü hüküm veriyorsunuz mücahidlere tekfirci ve harici gibi yakıştırmalarda bulunuyorsunuz.

ALLAHIN izni ve inayetiyle ışid İslami devlet çok kısa bir sürede bir çok fetihler gerçekleştirdi. Çok basit bir örnek vermek gerekirse mesela tabi olduğunuz El kaide 20 yıldır uğraşıyor bir toprak ele geçirmiş değil. Allahu Teala'ya hamd olsun ki Allah müminleri destekliyor.

Bu gerekçe değil

M Çevrimdışı

muhammed murat

Üyeliği İptal Edildi
Banned
hatta işid için şunu da ilave
edeyim, modern çağın haricileri
bile diyebiliriz.
kullandığı bunca silah ve
lojistiği kim sağlıyor acaba??
vallahi de , ben hepsinden
beriyim.(gulnisa bu senin mesajin)

diyorsun modern devrin haricileri tamam.haricilerin sadece bir kolu su anda mevcut durumda ibadiyye firkasi bu birinci.ikinci haricilerin ozellikleri nelerdir?bana sakin buyuk gunah sahiblerini tekfir ediyorlar deme cunki havaricler bunda ittifak etmemisdir.modern devrin havaricleri olmasi icin once havariclerin ittifak ettigi konulara onlarda riza gostermelilerki asla buna riza gostermezler in şəə Allah. sahabileri euzubilleh kim tekfir ediyor?evet simdi soyleyin bakalim isid havaricmi?siz sahabilerii kanini dokenle isidi birmi yapiyorsunuz?diyeceksiniz musluman kani dokuyor.hala iside havaric diyorsaniz bu onlari musluman gordugunuz anlamina geliyor.ee o zaman diger tum sahve qruplarida ilk isidin kanini onlar dokdu.bakin isid hepsini bir olmaya cagirdi sonra cephe cevlanide bir olmaya cagirdi simdi kim kime biat etmeli?devlet bir cemaata degil cemaatlar devlete biat eder bu buyuk cihad alimlerimizin sozleri

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ağalar ne kötü hüküm veriyorsunuz mücahidlere tekfirci ve harici gibi yakıştırmalarda bulunuyorsunuz.

ALLAHIN izni ve inayetiyle ışid İslami devlet çok kısa bir sürede bir çok fetihler gerçekleştirdi. Çok basit bir örnek vermek gerekirse mesela tabi olduğunuz El kaide 20 yıldır uğraşıyor bir toprak ele geçirmiş değil. Allahu Teala'ya hamd olsun ki Allah müminleri destekliyor.
Kaideyi hafife alacak kadar bilgisiz misin? yoksa İŞİD taassbundan mı bunu söyledin.
Kaide tevhid ve cihad fikrinin yayılmasına bu kadar katkı yapmışken hem de!!!! Bunu ne batı ne de işid inkar etmiyorlar.

M Çevrimdışı

MUKATİL BİN SULEYMAN

Üyeliği İptal Edildi
Banned
IŞİD bir devlet ve kumandan Ebu Bekir El-Bağdadi bağiyleri veya kendisine biat etmeyi redd edenlere karşı savaş açmasını neden tekfirciliğe ve hariciliğe bağlıyorsunuz. Osmanlı da vaktiyle bir çok sözde Müslüman halkı bastırdı isyan ettikleri için. Kumandan Ebu Bekir Bağdadi ise aynen bir benzerini yapıyor İslami devlete karşı isyan edenlerle savaşıyor. Tekfir konusu ise çok basit bir mesele ama el kaideciler bu fıkhı öyle bir karmaşa haline getirdiler ki. yok şu şartı var yok bu şartı var. ya bırak babacığım tekfir sübjektiftir yani kişisel bir görüştür.

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
peygamber sallallahu aleyhi vas sellemin savas tektigi nasildi ?bir ona bakin ve karsilasdirin.sadece tebuk savasinda tektigini degisdirdi ve nereye gidecegini sahabilere bildirdi.isidi seviyorum beri falanda deyilim
Buyur karşılaştıralım,bakalım hiç bir benzerlik bulabilecekmisin?
ilk önce bilki eleştirilerin sebebi,taktiklerine değildir,mesele nereye gittikleri meselesi değildir,hiç büyle bir şeyden bahseden oldumu?kimse büyle bişey sorgulamadı..
mesele,taktik değil,anlayışlarınadır.sen hiç efendimizin sav savaş meydanında ,başka müslümanlara kılıç çektiğini duydunmu?sen hiç karşıda müşrik ordusu varken,sahabelerin birbirine kılıç çektiğini duydunmu?Abdullah bin ubey münafığı uhudta müslümanlara ihanet etti,diğer savaşlarda sürekli fitne yaptı tüm bunlara rağmen devletin,ümmetin maslahatı adına ona bişey yapmadığınıda biliyorsun,çünkü medinede halen etkisi vardı ve ona çekilen kılıçlar fitneye sebeb olabilirdi,bu taktikleri sergileyen efendimizden hiçmi ders almayız?
savaşta en önemli taktik,düşmanı ansızın çökertmek ve yenilgiye uğratmaktır.Müslümanların arasına fitne koyan bir taktik anlayışını siyerde gösterebilirmisin?
müslümanlar,bu fitne taktiğini kafirlerin,müşriklerin içine atarlar,tıpkı hendekte olduğu gibi,nuaym bin mesut örneğinde olduğu gibi,işte harb bir hiledir taktiği büyle sergilenir,aksi olursa taktik değildir.Benim bakışım budur..

M Çevrimdışı

MUKATİL BİN SULEYMAN

Üyeliği İptal Edildi
Banned
eskiden tekfir bu kadar şarta bağlanmaz idi hatta en basit meselelerde bile buna inanmayan kafirdir diyen alimler olmuştur mesela dünyanın düz olduğuna inanmayan kafirdir diyenler bile vardı

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Akhiler,hoşunuza gitmese de şunu izah etmeliyim,islamda risalet den sonra imamet farzdır.Bu imamet devletin başkanıdır.Cihad imamet ve devlet eliyle farzı ayın olur.cephe savaşlarında zulüme karşı farziyat,islam devleti ve imamet ile savaşlarda ise,hem küfre,hem zulme,hem fıska karşı topyekün savaş vardır ve farzı ayındır.Medine islam devleti kurulmadan önce de nusra benzeri mekkede ufak çaplı cephe savaşları olmuştur ama medine islam devleti kurulduktan sonra cihad bütün müslümanlara imamet ve nübüvvet üzere farz olmuştur.Burada islam devletine ve başkanı olan bir imama biat etmek cahiliye ölümü ile ölme korkusunu gidermektedir.Cahiliye ölümü ile herhangi bir imama ve devletine bağlı olunmadığı zaman,kişinin hesabı Allaha kalır.Niyeti üzerine haşr olur.Bir çoğumuz bu ölüm ile ölüp hesap verememekten elbette korkuyoruz.Bu yüzden cemaatleşme ve devletleşme müslüman üzerine farzı ayındır.İmamete ve devlete yanaşmayan bir çok tarikat ve laik islamcı takozlara bakarak tağutlara boyun eğmektense,herhangi bir islam devletine tabi olup kendimizi kurtarmaya bakalım inşallah.İslamda devletin muamelatına isyan edenler de baği olur.devlet islam üzerine ise devleti ve imamiyetini red edenler de mürted olur.Allah sonumuzu hayr eylesin.

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hatta işid için şunu da ilave
edeyim, modern çağın haricileri
bile diyebiliriz.
kullandığı bunca silah ve
lojistiği kim sağlıyor acaba??
vallahi de , ben hepsinden
beriyim.(gulnisa bu senin mesajin)

diyorsun modern devrin haricileri tamam.haricilerin sadece bir kolu su anda mevcut durumda ibadiyye firkasi bu birinci.ikinci haricilerin ozellikleri nelerdir?bana sakin buyuk gunah sahiblerini tekfir ediyorlar deme cunki havaricler bunda ittifak etmemisdir.modern devrin havaricleri olmasi icin once havariclerin ittifak ettigi konulara onlarda riza gostermelilerki asla buna riza gostermezler in şəə Allah. sahabileri euzubilleh kim tekfir ediyor?evet simdi soyleyin bakalim isid havaricmi?siz sahabilerii kanini dokenle isidi birmi yapiyorsunuz?diyeceksiniz musluman kani dokuyor.hala iside havaric diyorsaniz bu onlari musluman gordugunuz anlamina geliyor.ee o zaman diger tum sahve qruplarida ilk isidin kanini onlar dokdu.bakin isid hepsini bir olmaya cagirdi sonra cephe cevlanide bir olmaya cagirdi simdi kim kime biat etmeli?devlet bir cemaata degil cemaatlar devlete biat eder bu buyuk cihad alimlerimizin sozleri

kesin olarak eminim ki ışid'in çoğunluğu hatta araya karışan hariciler hariç büyük günah(haramlar)işleyenleri asla tekfir etmiyor.videolarında gözlerimle gördüm ayrıca resmi açıklaması da var büyük günah işleyenleri tekfir etmediklerini belirten.Yani harici demek doğru değil.Tekfirde hataları var demek daha doğru olabilir.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ntvmsnbc
Güncelleme: 16:46 TSİ 12 Haziran. 2014 Perşembe
Irak'ın en büyük kenti Musul'u ele geçiren IŞİD, kontrolü altında bulunan bölgelerde 16 maddeden oluşan bir manifesto yayımladı. IŞİD'in manifestosunda asıl amacın şeriat kuralllarının hakim olduğu bir halife devleti kurmak olduğu belirtiliyor.

IŞİD'in yayımladığı manifestonun önemli maddeleri şunlar:

• Kadınlar zorunlu olmadıkça evlerinden ayrılamayacak. Evden çıkanlar ise, İslami kurallara göre giyinmek zorunda.
  • Hırsızlar şeriat kurallarına göre cezalandırılır. Bu kural özellikle, kamuya ait para ve mallara el koyunlar için geçerli. Savaştan elde edilen ganimetin kullanılma biçimi ve dağıtılmasında sadece "Müslümanların Imam"ı yetkilidir. IŞİD'e göre, "Müslümanların Imamı" Ebu Bekir Bağdadi'dir.
  • Tüm Müslümanlar 5 vakit namazını, namaz saatlerinde camilerde kılar.
  • Musul ve çevresindeki aşiret liderlerinin, düşman ve hainlerle işbirliği içerisinde olması kesinlikle yasaktır.
  • "Dinsiz kurumlar" adına şimdiye kadar görev yapmış polis, asker ve taraftarlar tövbe etmeliler. Tövbe etmeyenler idamla cezalandırılır.
  • Alkol, sigara ve uyuşturucu yasaktır
  • IŞİD organizasyonu dışındaki tüm toplantı ve gösteriler yasaktır. IŞİD militanları dışında silah taşımak da yasaklar arasında.
  • Kentte ölüler anısına yapılan tüm türbeler, anıtlar ve mozoleler yıkılmalıdır.
'ŞİMDİ SIRA İSLAM DEVLETİ'NDE'
IŞİD tarafından yayımlanan iki sayfalık manifestoda, halkın şimdiye kadar laik tüm sistemleri denediği ve bu rejimler altında acı çektiği vurgulanıyor. Manifesto, "Şimdi sıra İslam Devleti'nde" sözleriyle bitiyor.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
kesin olarak eminim ki ışid'in çoğunluğu hatta araya karışan hariciler hariç büyük günah(haramlar)işleyenleri asla tekfir etmiyor.videolarında gözlerimle gördüm ayrıca resmi açıklaması da var büyük günah işleyenleri tekfir etmediklerini belirten.Yani harici demek doğru değil.Tekfirde hataları var demek daha doğru olabilir.

El kaide hangi hatasindan dolayi ibrahimin dininden döndü?
Ve öldürülen emirler hangi hatalarindan dolayi kafalari kesildi?

Forumdakiler gemi gibi masaAllah, rüzgar nasil dönerse yorumlarda o sekilde dönüyor..

Bu biat etmek gerek diyenler kendi kendilerine laf diyor ama bos bos lakirtidan öte bisey yok, madem iman ettiniz burada duruyorsaniz kendi imaninizi sorgulayin derim.

Ayrica bu gemi gibi olan kardeslerime diyorum ki, acele etmeyin, acele etmek seytanin islerindendir, acele edip isidin yaptigi zülme sevinerek dahi ortak olmayin.

Vallahi Allah rasulu sav böyle bir din getirmedi, Allah rasulu sav müslümanlara karsi yumusak idi, bu adamlarin Rasulullah savin metoduyla ufakdan yakindan herhangibi ilgisi olmadigi gibi son 2 senede suriyede yaptiklari gün gibi ortada.

Sevip sevmemek kisiye kalmistir, ancak bazi bos adamlar hala iclerinde bilmem ne olup kafir ve münafik gibi sözler yaziyor, bu konuyu kapatiyorum o yazip kacan sahsa özelden ulasacagim eger ki forumda acikdan özür dilemezse gereken yapilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...