Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ebu Zerkaya Verilen Cevap

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A Çevrimdışı

asdasd

Üye
İslam-TR Üyesi

Ebu Zerkaya Cevabımız...

بِسْــــــــــــــــــمِ اﷲِالرَّحْمَنِ اارَّحِيم

Ebu Zerkanın şahsımıza yönelttiği münazara talebine dair cevabımızı ehliyet sahipleriyle görüştükten sonra Allah subhanehu ve tealanın tevfikiyle yayınlamaktayız.

Ebu Zerka ile hocamız Ebu Hanzalanın görüşme kararı almış olması ve bizim de İSLAMDAVETİ olarak onun söylediğinin dışında bir sözümüz olmadığı ve aksi bir itikad ortaya koymamız söz konusu olmadığı için bu şahsın davetine icabet etmemizin gerekli olmadığı kararına vardık.

Kardeşiniz Ebu Ubeyde

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
"Cahile cevap vermek ona lütufta bulunmaktır."

Tek sermayesi cedel ve tartışma olan bu kimseye umarım istediğini vermezler. İnsanlar bu adamı piyasadaki malum bir şahsın Maide Suresi 44. ayet üzerine yaptığı münazara sonrası tanıdı. Şahsen ben o ses kaydından sonra tanıdım.

Bu adam kendi çevresi tarafından bile sevilmeyen, kendilerine selefi diyen fakat selefle uzak-yakın alakası olamayan bu güruh tarafından bile nefret edilen bir adamdır. Bu sebeple Müslümanların bu insanları kâle alıp onu meşhur etmeleri doğru değildir. Ayrıca bu karakterde bir şahısla münazara ve cedel yapmak selefin menhecinde yoktur. Herkes itikadını anlatsın ve dinini yaşasın. Allah hem bu dünyada hem ahirette hak olan taifenin yüzünü ağartacak, batıl ehlini de rezil rüsvay edecektir.

Ebu Zerka ve onun itikadını taşıyan son asrın bu bidât mezhebi sahiplerinin anlattıkları dinin, Abdullah oğlu Muhammed (aleyhisselatu vesselam)'ın Sahabe (radiyallahu anhum)'a öğrettiği din olmadığına tüm kalbimle şehadet ediyorum.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ilyasin gene karin agrisi tutmustur.halisi de bahane ediyor

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ben sabırsızlıkla bekliyorum ikiside bence çok bilgili fakat biri yanlış anlamış ve bilmiş benim itikatım Rabbim ondan razı olsun hanzala hocanın haklı çıkacağı yönündedir tabiki kim deliille gelirse ona tabi oluruz

G Çevrimdışı

gulyabanii

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ebu ubeyde (ilyas), ebu zerka ile boy atışamaz bunu kendisi çok iyi biliyor, en akıllısını yapmış ebu hanzala ya havale etmiş, ebu hanzala bu tartışmadan haklı çıkarsa adam zaten hocam diyor, yok haksız çıkarsa ebu hanzala haksız çıkmış sayılacak, ben zaten çok şaşırmıştım davetini degerlendiriyoruz yazısını gordugum zaman, kendi kendime dedim ebu ubeyde eger katılırsa ki buyuk ihtmal kayıtta olur, ebu zerka onu yer, bu adam yani ebu zerka hakikaten cin gibi, bi ordan bi burdan konu getirir ilyas öyle bakakalır, ama ebu hanzalanın olması denge olmuş, ebu hanzala da akıllı biri tahmin ediyordur nasıl bir şey ile karşılaşacağını,
zira 23 yaşındaki ilyasın tek bildigi şey tekfirdir, onun dışında pek bir bilgisi yok, polenden aldıgı kitablarla oluşturmuş ilmini!, insan hoca deyince dine vakıf bir hoca algısı oluşuyor kafasında, ama şimdi tekfiri bilen hoca oluyor, devir çoluk çocuk devri, ahir zaman ümmeti olmanın yanısıra, peygamber s.a.v den 1400 yıl sonra yaşamak hakikaten zormuş..

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ebu ubeyde (ilyas), ebu zerka ile boy atışamaz bunu kendisi çok iyi biliyor, en akıllısını yapmış ebu hanzala ya havale etmiş, ebu hanzala bu tartışmadan haklı çıkarsa adam zaten hocam diyor, yok haksız çıkarsa ebu hanzala haksız çıkmış sayılacak, ben zaten çok şaşırmıştım davetini degerlendiriyoruz yazısını gordugum zaman, kendi kendime dedim ebu ubeyde eger katılırsa ki buyuk ihtmal kayıtta olur, ebu zerka onu yer, bu adam yani ebu zerka hakikaten cin gibi, bi ordan bi burdan konu getirir ilyas öyle bakakalır, ama ebu hanzalanın olması denge olmuş, ebu hanzala da akıllı biri tahmin ediyordur nasıl bir şey ile karşılaşacağını,
zira 23 yaşındaki ilyasın tek bildigi şey tekfirdir, onun dışında pek bir bilgisi yok, polenden aldıgı kitablarla oluşturmuş ilmini!, insan hoca deyince dine vakıf bir hoca algısı oluşuyor kafasında, ama şimdi tekfiri bilen hoca oluyor, devir çoluk çocuk devri, ahir zaman ümmeti olmanın yanısıra, peygamber s.a.v den 1400 yıl sonra yaşamak hakikaten zormuş..

bu senin ZAN in .. bence bos bos konusmayin Allah swt dan bu munazaranin ummete hayirli olmasini dileyin ..

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ben sabırsızlıkla bekliyorum ikiside bence çok bilgili fakat biri yanlış anlamış ve bilmiş benim itikatım Rabbim ondan razı olsun hanzala hocanın haklı çıkacağı yönündedir tabiki kim deliille gelirse ona tabi oluruz

rahman seni sevsin kardesim .. rabbim nefsimize birakmasin ..

(Takva elbisesini kendine şiar kıl.İnsafı elden bırakma.Hakkı aramak mezhebin.Hakkı ehline teslim etmek prensibin olsun.Taassup pınarından sakın içme, konunun hakikati anlaşıldığında onu kabul edip teslim olmaktan çekinme. Şatibi ,El Muvafakat )

Taassup pınarından içmekten Allah swt ya siginirim ..

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayr, hayırlı adamlarla olur..

BUDA SENIN ZAN IN

Buharî'de gelen vechine göre, ashâbtan Ebû Hüreyre ve Sehl İbnu Sa'd (Allah ikisinden de razı olsun) anlatıyorlar: "Biz, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'la birlikte Hayber Gazvesi'ne katılmıştık. Müslüman olarak askerler arasında yer alan bir kişi için Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Falan kişi cehennemliktir" buyurdu. Savaş başladığı zaman (Kuzmân) herkesin dikkatini çekecek şekilde kahramanca vuruştu. Sağda solda grubtan ayrılmış olan kimseleri birer birer yakalayıp kılıçtan geçiriyordu. O kadar ki, cengâverliğini Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a anlattılar ve: "Ey Allah'ın Resûlü, bizden hiç kimse onun gösterdiği kahramanlık derecesine ulaşmadı" dediler. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) yine: "Fakat, o cehennemliklerden!" buyurdu. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in bu sözü, neredeyse bazılarınca tereddüdle karşılanmıştı. (Hayrette ileri gidip mes'eleyi zihinde) büyütenlerden Huzâî Eksüm adında biri:
"Öyle ise ben onun peşine takılıp ne yaptığını gözetliyeceğim" dedi.

Râvi Sehl İbnu Sa'd der ki: "Huzâî, (Kuzmân'ın) peşinde harp sahasına çıktı. Her gittiği yerde onu tâkip ediyordu. Öyle ki, o nerede durdu ise, bu da orada durdu. Nerede koştu ise bu da koştu. Nihâyet (Kuzmân) ağır yaralandı. Yaranın acısına dayanamayarak bir an evvel ölmek için, kılıcının sırtını yere koydu. Keskin tarafını da iki memesi arasına koyarak var gücüyle üzerine yüklendi. Kendisini bu şekilde öldürdü.

"Bunun üzerine Huzâî Eksüm, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a gelerek: "Ey Allah'ın Resûlü! Şehâdet ederim ki, sen muhakkak Allah'ın peygamberisin" dedi. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): "Ne olsu, bunu niye söylüyorsun?" dedi. Huzâî anlattı:

"Ya Resûlallah, az önce, şu cehennemliklerden olduğunu haber verdiğin kişi (Kuzmân) var ya, hakikaten o, cehennemliklerdendir. Siz onun cehennemlik olduğunu söyleyince halk bunu kafalarında büyütüp (hayretle karşılamıştı). Ben de: "Bu adamı takip ve tarassut edeceğim" demiştim. Ve hakikaten, ardı sıra çıkıp, onun her hareketini araştırdım. Nihayet bu adam, ağır surette yaralandı ve bir an önce ölmek için kılıcın demirini yere, keskin ağzını iki memesi arasına koydu. Sonra kılıcının üstüne yüklendi ve bu suretle intihar etti."

"Huzâî'nin bu sözleri üzerine Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "İnsanlardan bâzıları vardı ki, halka, görünüşe göre, ehl-i cennete yaraşan hayırlı işler yaparlar. Halbuki onlar cehennemliktir. Yine insanlardan diğer bâzısı vardır ki, halkın görüşüne göre cehennemliklere yaraşan kötü işler yaparlar. Halbuki onlar cennetliktir" buyurdu.

Bunu söyledikten sonra Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), Bilâl-i Habeşî (radıyallahu anh)'yi çağırarak: "Ey Bilâl! Haydi şunu halka ilân et" diye emretti:

"Cennete ancak mü'minler girer. (Bu müntehirin mücâhedesine gelince) muhakkak ki, Allah, İslâm dinini (dilerse) fâcir bir kişi ile de te'yid edip kuvvetlendirir."

BEN SENINLE GEREK EBU ZERKA GEREK EBU HANZALA ADINA KONUSMUYORUM DIYORUMKI bos bos konusmayin Allah swt dan bu munazaranin ummete hayirli olmasini dileyin .. sana gore bu kisiler hayirli olmayabilir, ama onlardan Allahin izniyle hayir cikabilir .. iste sende dua et hayir olsun ...

G Çevrimdışı

gulyabanii

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
senin için demiştim ve birkaç tane ifritliye

Merak etme biliyorum, cevap verip gereksiz bir diyaloğa girmek istemedim seninle ondan sadece tebessüm ettim, hem hocalarını seversin hemde hocalarını tekfir eden adamları, garip bir sevgi anlayamadım henüz, 'zannımca' tekfirci olsun çamurdan olsun mantıgı var sende..

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Adam kendisini nasıl pazarlamışsa artık sizler bile adamı boy atışılmayacak bir adam sanıyorsunuz. Ben münazalarını dinledim, özellikle Maide Suresi 44. ayet üzerine olan münazarasını, sizin düşüncenizde olan bazı kimseler o münazarada "Ebu zerka rezil etmiş" diyorlardı. Halbuki Ebu Zerka o konuşmada yerin dinine girmiş tabii ki gören gözler için.

Suud'un şeytanlarından el Anberi'nin kitabında gördüğü "icma" yı hiç tahkik etmeden "Maide 44 için istihlal şartı olduğunda icma var" diyebilen bir adamı ancak ilimden nasipsizler galip olarak görür. Halbuki icma iddiası tamamen yalandır. Suud Müftüleri bile bu icmanın yalan olduğunu, böyle bir icmanın olmadığına fetva verdiler ve El Anberi'nin kitabını yasakladılar. Bir akıl sahibi de çıkıp "Yahu bu nasıl icma öyle hiçbir müfessir, hiçbir muhaddis, hiçbir muhakkik nakletmemiş, İbn Kayyım gibi alimler bu konuda 8 tane görüş getirmiş" demedi.

Bu konuşmadan sonra birçok yerde Ebu Zerka'nın fiyaskosu ortaya çıktı fakat her şeye açıklama yapan bu şahıs bir kere ağzını açmadı. Yani sahte ve asılsız iddialarla sözlerini süsleyen bu adamın ne kadar basiretsiz ve cahil olduğunu sizler göremediniz.

En son insanları münazaraya davet ettiği konuşmasında da bazı kimseler hakkında söylediklerinin yalan olduğunu o kimseler kendileri açıkladılar. Ben şahsen diğer söylediklerinin de yalan olduğuna tüm kalbimle inanıyorum. Yok o benden ders istedi ben vermedim, yok o beni her gün arar soru sorar, bunlara ancak Ebu Zerka'yı adalet sahibi bir Müslüman olarak gören sefihler itimad eder.

En son sitesinde gündeme getirdiği "Hüccetin ikamesi için muhatabın anlaması şart" meselesi de cehlinin bir göstergesi. Bu meselede El Bani'den başka bir alimden de delil getiremeyeceğini kendisi de bildiği için onun sözlerini yazmış. Allah için soruyorum size bu mesele İslam tarihinde El Bani'ye kadar konuşulmadı mı da El Bani'den nakil yapıyorlar? O nakili okuyan El Bani'nin de bu konularda ne kadar şuursuz olduğunu görür.

Madem öyle o halde İbn Teymiyye'den, İbnu'l Kayyım'dan, Muhammed İbn Abdulvehhab ve torunlarından nakiller koysalar ya? Mesela Şeyh Muhammed İbn Abdulvehhab'ın torunu Abdurrahman İbn Hasan'ın oğlu İshak'ın bir risalesi var "Fark'u Beyne Kıyam’il Hucce ve Fehmu'l Hucce" "Hüccetin ikamesi ile anlaşılması arasındaki fark" risale baştan sonra El Bani gibi hüccetin ikamesi için anlaşılmasının şart olduğunu söyleyenlere reddiye olarak yazılmıştır. Neden bu risaleden bahsetmiyorlar acaba? Ve neden Muhammed İbn Abdulvehhab'ın "Allah'ın hücceti Kur'andır. Kime Kur'an ulaşmışsa ona hüccet ulaşmıştır" sözünü getirmiyorlar?

İşte bunları ölçüp tartamayanlar bu kimseleri gözlerinde büyütüyorlar. Bazı isimleri zikredip duruyorsunuz tamam sevmiyor olabilirsiniz fakat onların dinleri batıl mı da galip gelemeyecekler? Allah azze ve celle Tağutları Müslüman gören Ebu Zerka'nın dininden mi razı da onun galip geleceğine garanti veriyorsunuz? Vallah'i biz nice şöhret bulmuş insanların ilim talebesi bile olmayan Müslümanlara karşı nasıl rezil olduklarını onlarca kez gördük ve görmeye devam ediyoruz. Muhammed ibn Abdulvehhab'ın çok güzel bir sözü var diyor ki:"Müslümanların avamından bir kimse, kafirlerin yüz alimine galip gelir."

A Çevrimdışı

asdasd

Üye
İslam-TR Üyesi
Merak etme biliyorum, cevap verip gereksiz bir diyaloğa girmek istemedim seninle ondan sadece tebessüm ettim, hem hocalarını seversin hemde hocalarını tekfir eden adamları, garip bir sevgi anlayamadım henüz, 'zannımca' tekfirci olsun çamurdan olsun mantıgı var sende..

hocalarımızı elbette severiz onu tekfir edenleri sevdiğimizi nerden çikardın gulyabani

Lalekai Çevrimdışı

Lalekai

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Tamam.Bahsedilen kişileri sevmiyorsunuz.Bu en doğal hakkınız ama bari iftara atmayın,şu ağızınıza biraz sahip çıkın.Tadı kaçmış sakızı dışarıya atar gibi kelimeleri ağzınızdan bırakıyorsunuz.Hesap günündende mi KORKMUYORSUNUZ?
İnsanları eleştirirken biraz düzgün eleştirinki ciddiye alınasınız.Yok 22,23 yaşında,polenden aldığı kitaplarla,tekfirden başka bir şey bilmez,benim topumu patlattı bende onu şikayet ettim vs..şakamısın sen ya?Hoca Allah rızası için okumuş Allah s.v.t gencecik yaşında ona ilim vermiş,verdiği o ilimi aktarması için talebeler vermiş,ben bugün onun kadar talebe yetiştiren birisini daha duymadım,görmedim.Ben kendisini internetden hem yazılı hemde sesli derslerinden takip ediyorum,vallahi konulara,meselelere onun getirdiği izahları,yaptığı tafsilatları ben türkiyede başka kimseden duymadım.Ortaya koyduğu çalışmaların yanında burhan var.Hamd ediyorum.Allah ona bu ilmi 20'li yaşlarında vermiş.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
o zaman ilyasa ilyas hoca ya da ebu ubeyde demek haksızlık olur.

ona şeyh ebu ubeyde veya alleme ilyas hocaefendi demek lazım gelmez mi ?

sonra zibidi serseri diyince kötü olunuyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt