Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

EBUHASENEL MAKDİSİ VE DİĞER SUNNİLER ARKADAŞLARA

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
S Çevrimdışı

suskun-

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Selamun aleyküm,

Sunni arkadaşlara ve ebuhasenel makdisi ye yazdığım mektup ve sorularımın karşılığını burada o kadar aramama rağmen bulmadım,

Madem ki mektubumuzun önemi yok, bir aya yakın bir zaman sorduğumuz sorularımızı tekrarlayım inşallah cevabımızı bulur ve münazaramıza başlarız?

Ebuhasenel makdisi arkadaşımız özel olarak mesaj atmış ben soruları tekrar buradan sorayım?

1) İNSANOĞLU BİR ŞEYİ NASIL UNUTUR, NASIL HATIRLAR?

2) İNSANOĞLU NASIL AMCASINA VEYA DAYISINA BENZER ?

3) ASHABI RESS HAKKINDA, NASIL YOK OLDULAR, NEYE İNANIYORLARDI, PEYGAMBERLERİ VARMIYDI? (Kuranı Kerimde 2 yerde zikredilmiştir)

4) İBDAIN SUSKUN BİR MAHLUK MUDUR?

S Çevrimdışı

suskun-

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ASHABI RESS HAKKINDA, NASIL YOK OLDULAR, NEYE İNANIYORLARDI, PEYGAMBERLERİ VARMIYDI? (Kuranı Kerimde 2 yerde zikredilmiştir

H Çevrimdışı

hattabi

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ress ashabı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bu konuda müfessirler farklı şeyler söylemişlerse de, hiç biri tatmin edici değildir. Haklarında söylenebilecek tek şey, onların peygamberlerini bir "rese"e (eski ve susuz bir kuyu) atarak veya içine asarak öldüren bir topluluk olduğudur.

R Çevrimdışı

rizademir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Selamun aleyküm,

Sunni arkadaşlara ve ebuhasenel makdisi ye yazdığım mektup ve sorularımın karşılığını burada o kadar aramama rağmen bulmadım,

Madem ki mektubumuzun önemi yok, bir aya yakın bir zaman sorduğumuz sorularımızı tekrarlayım inşallah cevabımızı bulur ve münazaramıza başlarız?

Ebuhasenel makdisi arkadaşımız özel olarak mesaj atmış ben soruları tekrar buradan sorayım?

1) İNSANOĞLU BİR ŞEYİ NASIL UNUTUR, NASIL HATIRLAR?

2) İNSANOĞLU NASIL AMCASINA VEYA DAYISINA BENZER ?

3) ASHABI RESS HAKKINDA, NASIL YOK OLDULAR, NEYE İNANIYORLARDI, PEYGAMBERLERİ VARMIYDI? (Kuranı Kerimde 2 yerde zikredilmiştir)

4) İBDAIN SUSKUN BİR MAHLUK MUDUR?

Aleykum Selam

1.bu soruları sormandaki amacı sen biliyormusun
2.bu soruların cevabımı bizleri cennete götürecek
3.bu sorulardaki yanıt akidemizimi etkileyecek (eğer gerçekten etkileyecekse bütün zamanımızı bu sorulara ayırırız)
4.bu konularla ilgili alimlerin görüşlerini hiç araştırdınmı?
5.eğer araştırıpda bulamadıysan bize ne faydası ne zararı olacak şeylerle uğraşma
4.

S Çevrimdışı

suskun-

Üyeliği İptal Edildi
Banned
2) Münazarada her sorulan veya cevapları insanı cennete götürecek diye kaide yok. Hz Muhammed (s.a.a) diğer alimlerin zamanında bu böyleydi ararşıtırsan görürsün. Münazara insanların Allah katındaki ilimlerinin öğrenilmesi veya tartışılan bir konuda kimin haklı olduğunu öğrenmek için yapılır

3) Soruların cevabı biz de mevcut o yüzden araştırma yapma gereği duymadım.

4) Allah islam dinini tamamlamış ve hiç bir eksiklik bırakmamıştır.

1) ALLAH (c.c) izniyle maksadım kendisine hayrı olmayan, günahkar, rabbinin verdiği nimetlere hakkıyla şükür edemeyen, bir toz zerresi kadar bilgim olmayan kul olaran ben bu soruları soruyorum,

BURADA HZ MUHAMMED (S.A.A) VE ON İKİ İMAMI takip eden herkese sapık diyen siz değerli ALİMLERLER den şu zahiri 4 soruyun cevabını istiyorum

R Çevrimdışı

rizademir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
2) Münazarada her sorulan veya cevapları insanı cennete götürecek diye kaide yok. Hz Muhammed (s.a.a) diğer alimlerin zamanında bu böyleydi ararşıtırsan görürsün. Münazara insanların Allah katındaki ilimlerinin öğrenilmesi veya tartışılan bir konuda kimin haklı olduğunu öğrenmek için yapılır

3) Soruların cevabı biz de mevcut o yüzden araştırma yapma gereği duymadım.

4) Allah islam dinini tamamlamış ve hiç bir eksiklik bırakmamıştır.

1) ALLAH (c.c) izniyle maksadım kendisine hayrı olmayan, günahkar, rabbinin verdiği nimetlere hakkıyla şükür edemeyen, bir toz zerresi kadar bilgim olmayan kul olaran ben bu soruları soruyorum,

BURADA HZ MUHAMMED (S.A.A) VE ON İKİ İMAMI takip eden herkese sapık diyen siz değerli ALİMLERLER den şu zahiri 4 soruyun cevabını istiyorum

MEVCUTSA NİYE SORUYOSUN

KavlulFasl Çevrimdışı

KavlulFasl

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
aşkın velayeti

Sayın Arkadaşım..Sünni Müslümanlarda Tıpkı Şii olan Müslümanlar gibi ''12 İmam'' inancına sahipler...Bunun İsbatını vermek gerekiyorsa yazıyorum..

On iki imâm; Ali bin Ebî Tâlib, Hasen, Hüseyn, Zeyne'l-âbidîn, Muhammed Bâkır, Câfer-i Sâdık, Mûsâ Kâzım, Ali Rızâ, Muhammed Cevâd Takî, Ali Nakî, Hasen Askerî Zekî ve Muhammed Mehdî'dir. (Abdülazîz Dehlevî)

a) Müslim Sahih'inde (c.6, Kitab-ül İmare, Bab-u En-Nas-ü Tebaün Li Kureyş, s.3) ve Ahmed ibn-i Hanbel Müsnedi'nde (c.5,s.86, 89, 90, 98) Cabir İbn-i Semure'den Resul-i Ekrem'in şöyle buyurduğunu nakletmişlerdir:

1- "On iki halife var olduğu sürece İslam aziz olacaktır."
Ravi (Cabir) diyor ki: "Daha sonra bir şey buyurdu, fakat ben anlayamadım. Babam'dan Resulullah'ın (s.a.a) ne buyurduğunu sorduğumda dedi ki:
"Onların (halifelerin) hepsi de Kureyş'tendir." buyurdu.

2- Başka bir rivayette Cabir ibn-i Semure'den şöyle dediği nakledilmiştir: "Babamla birlikte Resulullah'ın (s.a.a) huzuruna vardık; buyurdular ki:
"Bu din, on iki imam var oldukça aziz ve ayakta duracaktır."
Daha sonra bir şey buyurdular, ama halk işitmeme mani oldu. Babamdan ne buyurduğunu sorduğumda dedi ki: "Hepsi Kureyşten'dir" buyurdular.

3- Yine aynı ravinin şöyle dediği nakledilmiştir.
Resulullah'tan şöyle buyurduğunu duydum:
"Kıyamet kopana dek veya hepsi Kureyş'ten olan on iki halife gelip geçinceye kadar İslam dini ayakta duracaktır."

b) Buhari Sahih'inde (c.9, Bab-ul İstihlaf, s.81) ve Ahmed ibn-i Hanbel de Müsned'inde (c.5, s.90-92-108) Cabir ibn-i Semure'den şöyle nakletmektedirler:

Resulullah (s.a.a) buyurdular ki: "(Benden sonra) Oniki emir (halife, imam) olacaktır."
Daha sonra bir şey buyurdular ki, ben duyamadım. Babam dedi ki: "Hepsi Kureyş'tendir." diye buyurdular.

c) Buhari Tarih-i Kebir'de (c.1, s.446) ve Ahmed ibn-i Hanbel Müsned'inde (c.5, s.92) ve yine Ebu Avane Müsned'inde (c.4, s.396) Resulullah'tan (s.a.a):
"Benden sonra on iki halife olacaktır" diye buyurduğunu naklederler.

ç) Tirmizi Sahih'inde (c.9, s.66), Ahmed ibn-i Hanbel Müsned'inde (c.5, s.108) Resulullah'tan (s.a.a) şöyle buyurduğunu naklederler:
"Benden sonra on iki emir olacaktır."

d) Ahmed ibn-i Hanbel'in Müsned'inde (c.1, s.398 ve Müntehabü Kenz-il Ummal'da (c.5, s.212) şöyle nakledilmiştir.
İbn-i Mes'ud'dan "Bu ümmetin kaç halifesi olacaktır?" diye soruldu. İbn-i Mes'ud dedi ki: Aynı meseleyi biz Resulullah'tan (s.a.a) sorduk. Resulullah (s.a.a) şöyle buyurdular:
"İsrail oğullarının güvenilir gözetleyicileri (reisleri) sayısınca on iki tane olacaktır."

e) Müntehab-ül Eser'de (s.24) isna Aşeriyye kitaplarından olan Kifayet-ül Eser'den naklen Abdullah ibn-i Mes'ud'dan şöyle dediği nakledilir: Resulullah buyurdular ki:
"Benden sonra imamlar on iki tanedir; hepsi de Kureyş'tendir."
Ben bunları buldum ama . Bilmiyorum bu konuda ne diyeceksiniz.

S Çevrimdışı

suskun-

Üyeliği İptal Edildi
Banned
BU YAZINDAN DOLAYI ALLAH SENDEN RAZI OLSUN.

BENİM DEMEK İSTEDİĞİM BAZI YAZILARDA SAPIK ŞİA DİYE TABİR EDİLİYOR. BUNUN DÜZELTİLMESİ LAZIM

R Çevrimdışı

rizademir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
değerli kardeşim kavlulfasl
Allahrasulunun sözünün üstüne söz söylemeye haddimiz yoktur Allahrasulunden gelen sahih rivayetlere muhammeden rasulullah gereği inanmak durumundayız. bu arkadşım sorduğu sorularla bunun ne alakası var

S Çevrimdışı

suskun-

Üyeliği İptal Edildi
Banned
BU SACMA SORULARA BURADA CEVAP BULABILECEGINI SANIYORSAN YANILIRSIN.....

BU SORULARIN SAÇMALIĞI NERESİNDE?

İLGİ ÇEKİCİ TAM AKSİNE?

1 TANESİ KURANI KERİM DEN

MÜSLÜMAN BİR İNSANA BİR ŞEY ÜZERİNDE İLMİ YOKSA BİLMİYORUM DEMEK YAKIŞIR ÇAMUR ATMAK DEĞİL DİYE DÜŞÜNÜYORUM

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bu sorularin hicbirisi ilim mevzusu olamazki riza demir adli kardesimizin aciklamasi bu konuda oldukca guzel lufen dikkatli okuyunuz.........

S Çevrimdışı

suskun-

Üyeliği İptal Edildi
Banned
selamun aleyküm,

bu soruların ilk 2 sini zamanında Hz Hızır (a.s), sormuştur.

Düşünsene Hz Hızır (a.s) ilmi niteliği taşımıyan saçma 2 adet soru sordu diyor HABİBULLAH isimli zat.

ALİ, kardeşim sen böyle insanlar gördüğün zaman namaz kıldığında Allah islah etsin diye dua et

HABİBULLAH isimli zat bunu yinede ilmi bir mevzu saymıyorsa, Kuranı kerim bir zahir vede batın ilmi vardır istiyorsan

Kuranı kerimin batın ilminden bir soru soralım?

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
KARDEŞLER ...HERKES BİRŞEY YAZMASIN LÜTFEN SADECE BİLGİSİ OLANLAR İLMİNİ KONUŞTURSUN YAZMIŞ OLMAK İÇİN YAZMAYALIM ..TARTIŞMA ÇIKARMAK İÇİN DE YAZMAYALIM ...FAKAT ANLAMADIĞIM ŞEY KARDEŞ BU SORULARI NE İÇİN SORUYOR MADEM Kİ ONDA CEVABI VAR CEVABI YAZSINDA BİLMEYENLERDE ÖĞRENSİN İNŞEALLAH ...

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bu sorulari yonelten kardesimiz lutfen hic saga veya sola donmeden bu sorularin senin tevhid inancina yaptigi katkiyi yapmis oldugun veya yapacak oldugun amellerine katkisini izah edebilirsen burada kardeslerimdnn yanlis yaptigim icin ozur dileyecegim,senin yapmis oldugun is kutuplara hic gitmeyecek olan namazda kilmayan kisinin kutuplarda neye gore amaz kilinir demeye benziyor cevap bekliyorum sana yapmis oldugu katkilari aciklayici bir tarzda yaparsaniz bzlerde sevinriz.....

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Cevabı Sorun Çıkarmak Problem Çıkarmak İçin Soruyor...Onlar Tonlarca Soru Sordu Ebuhasanelmakdisi Tek Soru sordu CEvap Veremediler...Cevap Bekledik..daha Soru Sormaya Devam Ettiler...konu Kilit...eski konuya dönün siz bilirsiniz...ve oradaki soruya cevap verin bu kadar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt