Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Engelli Kişi İçin Memuriyet Caiz midir?

irmiya Çevrimdışı

irmiya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm ve rahmetullahi
Benim şöyle bir sıkıntım var ki ben paranoid şizofreni hastasıyım. Engelliyim. %45 engel oranım var. Normal iş yerlerinde genelde beni eziyorlar, hakkımı gasp ediyor ve zulm ediyorlar. Dışlanıyorum ve saf yerine konuluyorum. Ayrıca annem ve babam ben 5 yaşındayken ayrıldı. Babamda paranoid şizofrendi zaten. Şu an 7/24 kesilmeyen sesler duyarak yaşıyor. Ondan genetik miras. Ama ALLAH Azze ve Celle ‘ye hamd olsun ki ben bu hastalığa şükrediyorum çünkü bu bir rahmettir. Neyse soruma geleyim kusura bakmayın; Ben devlete ekpss ile memur olarak girebiliyorum ama dümdüz memur olarak. Veznedar gibi düşünebilirsiniz hiç önemli işleri yapmıyorum. Yada hizmetli olabiliyorum yani temizlik yada getir götür işleri. Şöyle bir husus daha da var ki bu sene engelliler için kamuda işçi kadrosu da açılacak. Böyle bir durum da hüküm nasıl olur? Yaşım 23, bana kalsa devletin suyunu bile içmem, gerçekten tiksiniyorum fakat annem artık yaşlandı ve geçimimi kendim sağlamak zorundayım. Asgari ücrete çalışsam evin geçimi zorlaşacak kiradayız. Ki inanın özel sektörde çalışmayı da pek beceremiyorum dediğim gibi hor görüyorlar yada zaten ben güç yetiremiyorum. Sizlerden yanıt bekliyorum. Ve inanın benim için şu önemli yarın ben aldığım maaştan sadaka versem rabbim bunu direkt red mi edecek? Buradan gelen kazanç temiz mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim

Engelli de olsan Daru'l Harbde Kamu'da Memur olarak çalışmanın sıkıntıları vardır. Çünkü
Tağut’un kurumlarında memur olarak çalışmak, bulunuan makam ve yapılan iş çeşidine göre küfür, haram ve mekruh türlerindendir.

Tağutî sistemin meşrulaştırılması, yönetimi, korunması vs. işleri küfürdür. Mesela yönetici kadrodan olma, milletvekili olma, hâkim, savcı, polis, asker, istihbarat elemanı olmak gibi.

Tağutî sistemin tekel, vergi , Fatura toplama, banka kuruluşları vs. gibi alanlarında çalışmak haramdır.

Tağutî sistemde temizlikçi olmak, çöpçü olmak vs. alanlarda çalışmakta mekruhtur.

Bu sistemin işine girerken, çalışırken belki küfür, haram ve mekruhlarda yaptırabilirler. Yapılan amele, şartlara ve manilere göre hüküm değişir. Mesela en basitinden çalışan kişiye sakal kesme mecburiyeti varsa iş mekruh dahi olsa harama dönüşür. Çünkü zarûuri hal olmadığı müddetçe sakal kesmek haramdır.

Ulu’l-âzim peygamberlerden olan Musa (aleyhisselam), günahkar mucrimlere destekçi olmanın Allah’ın nimetlerine karşı nankörlük olacağını bizlere şu sözüyle işaret ediyor:
Dedi ki: "Rabb'im, bana verdiğin nîmetler adına, artık suçlu günahkarlara destekçi olmayacağım." (Kasas, 17)

Yazdıklarından Anlaşılana göre gerek hastalığınız ve gerek statünüz gereği amirden ziyade memur olarak pasif şekilde engelli kadrosundan faydalandırılacak şekilde görev verilecektir. Engelli olmandan dolayı dışarıda özel kurumlarda çalışamıyor, bulsan da çok sıkıntılar başınıza geliyor ve düzgün iş bulamıyorsan, basit ve pasif konumda memur olabilirsin. Bunda da Sana gitme dediğimde alternatif özel bir iş sunamamamın etkisi de vardır.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm ve rahmetullahi
Benim şöyle bir sıkıntım var ki ben paranoid şizofreni hastasıyım. Engelliyim. %45 engel oranım var. Normal iş yerlerinde genelde beni eziyorlar, hakkımı gasp ediyor ve zulm ediyorlar. Dışlanıyorum ve saf yerine konuluyorum. Ayrıca annem ve babam ben 5 yaşındayken ayrıldı. Babamda paranoid şizofrendi zaten. Şu an 7/24 kesilmeyen sesler duyarak yaşıyor. Ondan genetik miras. Ama ALLAH Azze ve Celle ‘ye hamd olsun ki ben bu hastalığa şükrediyorum çünkü bu bir rahmettir. Neyse soruma geleyim kusura bakmayın; Ben devlete ekpss ile memur olarak girebiliyorum ama dümdüz memur olarak. Veznedar gibi düşünebilirsiniz hiç önemli işleri yapmıyorum. Yada hizmetli olabiliyorum yani temizlik yada getir götür işleri. Şöyle bir husus daha da var ki bu sene engelliler için kamuda işçi kadrosu da açılacak. Böyle bir durum da hüküm nasıl olur? Yaşım 23, bana kalsa devletin suyunu bile içmem, gerçekten tiksiniyorum fakat annem artık yaşlandı ve geçimimi kendim sağlamak zorundayım. Asgari ücrete çalışsam evin geçimi zorlaşacak kiradayız. Ki inanın özel sektörde çalışmayı da pek beceremiyorum dediğim gibi hor görüyorlar yada zaten ben güç yetiremiyorum. Sizlerden yanıt bekliyorum. Ve inanın benim için şu önemli yarın ben aldığım maaştan sadaka versem rabbim bunu direkt red mi edecek? Buradan gelen kazanç temiz mi?
Rabbim sıkıntılarınızı gidersin

Üst Ana Sayfa Alt