Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ensarullah Olmak..

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

Allah azze we celle'nin Dinine Yardım Etmek..

"Ey iman edenler! Eğer siz Allah'a yardım ederseniz O'da size yardım eder ve ayaklarınızı sabit kılar." (Muhammed/7)

Allah azze we celle ayetinde bizden onun dini için Ensarullah yani yardımcılar olmamızı istiyor. Dikkat ederseniz bir istekte bulunup karşılığında iki mükafat veriyor.
1-Yardım edeceğini,
2-Ayaklarımızı sabit kılacağını vaat ediyor.
Her halükarda bu alışverişte bizler kazançlıyız.
Alla azze we celle bazı ayetlerinde yardımcı olmamızı istemiştir . Örneğin;
"Ey iman edenler Allah'ın yardımcıları olun."(Saf/14)
Peki Allah azze we celle bizim yardımımıza muhtaçmıdır?
Tabiki hayır.
Allah el-Gani'dir hiçbir şeye muhtaç değildir.
Peki bizden neden yardım istiyor?
1-İmtihan etmek için.
"Her kim cihad ederse, ancak kendisi için cihad etmiş olur. Şüphesiz Allah, alemlere muhtaç değildir." (Ankebut/6)

Dünya bir imtihan yurdudur. Kulların amellerinin açığa çıkarılıp, ahirette bir belge ilr ellerini teslim edilmesi için, Allah azze we celle kullarını imtihan eder.

2-Kulların hangi safta yer alacağını açığa çıkarmak için.
"Andolsun ki , biz peygamberlerimizi açık delillerle gönderdik ve insanların adaleti yerine getirmeleri için beraberlerinde kitabı ve mizanı indirdik. Bir de içinde müthiş bir güç ve insanlar için birçok faydalar bulunan demiri indirdik. Ta ki Allah (bu sayede) görmediği halde kendisine ve Rasulüne yardım edenleri seçip ayırsın. Şüphesiz Allah kuvvetlidir, daima üstündür." (Hadit/25)

Allah azze we celle bu şekilde kendi dinine yardım edenleri ortaya çıkarmak ister.

3-Kafirleri bizim ellerimizle cezalandırmak istemesi.
"(Savaşta) Kafirlerle karşılaştığınız zaman boyunlarını vurun. Nihayet onları çökertip etkisiz hale getirdiğinizde bağı sıkı bağlayın (sağ kalanları esir alın). Artık bundan sonra (esirleri) ya karşılıksız ya da fidye karşılığı salıverin. Ta ki savaş sona ersin. Eğer Allah dileseydi, onlardan (kendisi) intikam alırdı. Fakat sizi birbiriniz ile denemek için böyle yapıyor. Allah yolunda öldürülenlere gelince, Allah onların amellerini asla boşa çıkarmayacaktır. (Muhammed/4)
Görüyorsunuz ki, Allah azze we celle muhtaç olduğu için değil, bizlerin hayrı için bizden yardım istemektedir. Bizler Allah'ın dinine nasıl yardım edebiliriz!
Kimi canıyla,
Kimi bedeniyle,
Kimi malıyla,
Kimi kalemiyle,
Kimi vaktiyle,
Kimi irşad ve yönlendirmesiyle,
Kimi davet ve tebliğiyle,
Kimi çocuğuyla,
Kimi islami kimliğiyle,
Kimi ahlakıyla,
Kimi de duasıyla yardım edebilir.

Peki Allah bize yardım etmiyosa nedeni nedir?
Bu sorunun cevabını yine kendimizde aramalıyız. Yapmış olduğumuz bir hata, bir günah veya yapmadığımız farzlar veya sünnetler.
Bakın şimdi duyduğumda çok hoşuma giden ve Hz. Ömer radıyallahu anh'a ithaf edilen bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum. Olay şöyle anlatılıyor;
Hz. Ömer radıyallahu anh Şam bölgesinde bir kale'yi kuşatıyor. Fakat epey bir zaman geçmesine rağmen bir türlü zafer elde edilmiyor. Bunun üzerine Hz. Ömer radıyallahu anh mücahitleri toplayıp konuşmaya başlıyor onlarla.
Ve şöyle sesleniyor; "Bu kuşatma çok uzadı, acaba işlediğimiz bir günah yada yaptığımız hatalar nedeni ile olmasın" demiş ve sorgulamaya başlamış. Ve bakmış ki mücahitler misvak kullanmayı bırakmış. Derhal emir vermiş ve ağaçlardan misvak yapmalarını istemiş. Mücahitler misvakları getirip ağızlarında çiğnemeye başlamış. Tabi bu olayı kale'de bulunan kafirler izlemekte. Ve bu olayı görünce korkmaya başlıyorlar ve şöyle diyorlar;
"Vallahi bunlar ağaçları yiyorlarsa bizi de çiğ çiğ yerler" deyip anlaşma imzalamak istiyorlar.
Bakın sahabe döneminde onların sünnete bile bağlılığı böyle idi. Şimdi düşünün ki Allah'ın dinine bir sünnet ile yardım etmenin sonuçlarını.
Bizler Rabbine ve Rabbinin yardımcı olmasını istediği şeylere yardım etmeli, Allah’ın dini için ensar olmayı bilmeliyiz. Bunu gerçekleştirdiğimizde Rabbimiz de bize olan vaadini gerçekleştirecek ve bizi hak yol üzere sabit kılacaktır vesselâm..