Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Erdoğan darbeye meydan okudu

Ebu Muhammed ALİ Çevrimdışı

Ebu Muhammed ALİ

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
erdogan-pressmedya.Jpeg

Erdoğan darbeye meydan okudu Başbakan Erdoğan Mısır'daki darbeye meydan okudu. Tüm dünya liderleri içerisinde darbeye karşı en sert ve net tavır koyan lider Erdoğan oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz Mısır'da, sadece Mısır'ın huzuru, Mısır'ın istikrarı, özellikle de demokrasinin tarafındayız. Mısır halkının tamamı bizim kardeşimizdir. Biz, Mısır'ın tamamını bir görüyor, beraber görüyor, Mısır halkının tamamını kardeşlerimiz olarak kucaklıyoruz'' dedi.
Başbakan Erdoğan, Bağcılar Meydanı'nda, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, Esenler Otogar-Bağcılar-Mahmutbey- Olimpiyatköy- Başakşehir metro hattının açılışındaki konuşmasında, Mısır'ın, Türkiye'nin öz kardeşi, Kahire'nin de İstanbul'un öz kardeşi olduğunu ifade etti.

Kur'an-ı Kerim'in Mekke'de nazil olduğunu, Kahire'de okunduğunu ve İstanbul'da yazıldığını belirten Erdoğan, ''Bu 3 şehir, ortak medeniyetimizin 3 yıldız şehridir, 3 kardeş şehridir'' dedi.

Mısır'daki son gelişmeleri çok büyük bir kaygıyla izlediklerini belirten Erdoğan, şunları söyledi:
''Öncelikle şunu açık açık ifade etmek istiyorum; Biz Mısır'da, sadece Mısır'ın huzuru, Mısır'ın istikrarı, özellikle de demokrasinin tarafındayız. Mısır halkının tamamı bizim kardeşimizdir. Biz, Mısır'ın tamamını bir görüyor, beraber görüyor, Mısır halkının tamamını kardeşlerimiz olarak kucaklıyoruz. Mısır'da son günlerde hayatını kaybedenlere, hangi taraftan olursa olsun, hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet niyaz ediyor, Mısır halkının başı sağolsun diyoruz.
Önce şu ilkeyi çok net bir şekilde ortaya koyacağız; Mısır'da bir darbe yapılmıştır. Kimse kimseyi aldatmasın. Darbe, kime yönelik olursa olsun, kimi hedef alırsa alsın, kimi koltuğundan indirirse indirsin, kötüdür, zararlıdır, demokrasinin ve geleceğin katilidir. İktidardakini sevmiyor olabilirsiniz. İktidarı kusurlu görüyor olabilirsiniz. İktidarı başarısız görüyor olabilirsiniz. Demokrasilerde süre vardır. Demokrasilerde sandık vardır. Hesap, o süre içinde, sandıkta görülür. Bunun dışındaki her yol gayrimeşrudur, haksızdır, hukuksuzdur.''

Yaklaşık 70 yıl otokratik rejimle yönetilen Mısır'da, bir yıl önce seçim yapıldığını, bu seçimin neticesinde yüzde 52 oyla Mursi'nin Cumhurbaşkanı seçildiğini hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:
''Bir yıl... bir yıl içinde 'Mursi, sen bu işi başaramadın...' içeriden ve dışarıdan her türlü tezgahlar kuruluyor. En ufak bir destek gelmiyor dışarıdan, Katar ve Türkiye'nin dışında. Sadece bu iki ülke... Meydanlara toplanmak demokratik bir haktır ama meydandaki kalabalığa, coşkuya, sloganlara aldanıp, hiç kimse meydanları bütün bir ülkenin fotoğrafı olarak sunamaz. Buradan soruyorum; Tahrir'i görenler acaba Adaviye Meydanı'nı neden görmüyorlar? Oradakiler Mısır halkı değil mi? Mısır halkı sadece Tahrir'de mi? Adeviye Meydanı'nda da Mısır halkı var. 'Tahrir Mısır'ın fotoğrafıdır' diyenler, Adeviye Meydanı karşısında neden susuyorlar ?''

''Darbeye açık açık darbe diyemeyen, darbenin destekçisidir''

Mısır'daki olaylar karşısında, tüm dünyanın çok açık bir samimiyet testi içinde olduğunu kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bizlerle özel görüşmelerinde hep darbelere karşı olduğunu söyleyen Batı, neden susuyorsun? Konuşsana, şimdi neden konuşmuyorsun? Mısır halkının iradesine saygı duyulmasını niçin istemiyorsun? Uluslararası toplum ve uluslararası kuruluşlar gözlerimizin önündeki bu haksızlık, bu zulüm, bu adaletsizlik karşısında, ilkeli, samimi bir duruş sergilemediler. Darbeye açık açık darbe diyemeyen, darbenin destekçisidir. Bazıları bize şunu diyebilir, Türkiye'deki ana muhalefet gibi, garip garip açıklamalar yapıyor. Bir taraftan 'darbenin yanında değiliz' öbür taraftan 'Mısır'daki yeni yönetim hayırlı olsun' . Biz zaten ana muhalefetin Türkiye'de cemaziyelevvelini biliriz. Türkiye'deki ana muhalefet tarihi boyunca hep darbelerle beslenerek büyümüştür. Sandıklardan gelmemiştir bu CHP. Hep darbelerle gelmiştir, bunlar hala o beklenti içinde. Darbeyi kınamayanlar kendi içlerinde birbirlerine girdiler.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Mısır'da tutuklanan, gözaltına alınan başta sayın Mursi, sayın Başbakan olmak üzere tüm siyasetçilerin, derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz" dedi.
Erdoğan, Esenler-Otogar-Bağcılar-Mahmutbey-Olimpiyatköy-Başakşehir metrosunun açılış töreninde yaptığı konuşmada, Mısır'da yaşanan olayların Türkiye'de de bazı kesimlerin farklı düşüncelere kapılmasına neden olduğunu belirterek, "Ne dediler? 'Demokrasinin sandık dışında da bir yolu olduğunu görsünler' dediler. Kim dedi? CHP'nin ileri gelenleri. Sevsinler sizi. Benim milletim, bizim milletimiz, sandık dışında yol arayanalara hiçbir zaman geçit vermeyecek, ben buna inanıyorum. Darbeyi kınamayanlar, darbeler karşısında tavır takınmayanlar, 'Ama' diyenler, 'Ancak' diyenler, 'Lakin' diyenler, ilkesizlik, samimiyetsizlik içindeki apoletli sivillerdir" diye konuştu.
Mısır'daki darbenin üzerinden 4 gün geçtiğini anımsatan Başbakan Erdoğan, darbecilerin yanında olmadıklarını ve bunu herkesin bilmesi gerektiğini aktardı.

Erdoğan, AK Parti'nin sandığın işaret ettiği şekilde hereket ettiğini kaydederek, Avrupa Birliği(AB) ve Birleşmiş Milletler'in (BM) darbeyi kınayan herhangi bir açıklama yapmadığına dikkati çekti.
AB'nin kendi müktesebatına uymadığını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:
"Hani sizin AB müktesebatınız? Niye ona saygı duymuyorsunuz? Birleşmiş Milletler (BM) henüz kararlı bir açıklama yapmadı. Dün akşam BM Genel Sekreteri'yle de görüştüm. 'Görüşüyoruz, çalışıyoruz' dediler. Temenni ederim ki en kısa zamanda bu açıklamayı yaparlar. Adaletin, Hakk'ın, hukukun yanında olmaları beklenen bazı İslam ülkeleri çıkıp, cesaretle bu meş'um darbeyi lanetleyemedi. Afrika Birliği'nin, samimiyetle, son derece ilkeli, son derece cesur biçimde yaptığı açıklamayı, AB yapamadı, BM yapamadı, bölge ülkeleri, dünya ülkeleri yapamadı. Eğer darbeye karşı net bir tutum benimsenmiş olsaydı, eğer darbeye karşı ilkeli bir duruş sergilenmiş olsaydı, Mısır bugün meydanlara bölünmeyecek, onlarca kardeşimiz hayatını kaybetmeyecek, mesele sandıkta çözülecekti."
"Mursi ve Başbakan serbest bırakılmalı"
Başbakan Erdoğan, Mursi yönetimindeki Mısır'ı yalnız bırakanların, darbecilere sahip çıkarak, Mısır halkını cezalandırdığını kaydederek, şunları söyledi:
"Mısır'da yapılan yanlışı derhal telafi etmeleri gerekir, Mısır halkını çatışmaya sürükleyecek her davranıştan özenle kaçınılmalıdır. Mısır'da tutuklanan, gözaltına alınan başta sayın Mursi, sayın Başbakan olmak üzere tüm siyasetçilerin, derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz. Bunu Mısır'ın şu an ki yönetimi, sözde yönetimi 'Türkiye, içişlerimize karşımasın' gibi açıklamalar yapabilir. Biz Mısır'ın içişlerine karışmıyoruz. Mısır halkının yanında olduğumuzu ve ilkelerimizi ortaya koyuyoruz."
Mısır halkının her türlü tahrikten uzak kalması gerektiğini anlatan Erdoğan, İstanbul'dan Kahire'ye selam gönderdi.
Erdoğan, Türkiye halkının Mısır halkının yanında olduğunu ifade ederek, "Türkiye her zaman olduğu gibi Hakk'ın, adaletin, hukukun yanındadır. Hiçbir zamn zalimlerle beraber olmadık. Bundan sonra da olmayacağız. Her zaman mazlumların yanında olduk yine mazlumların yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

"İşte Halep'i, Humus'u bombalıyorlar. Nerede dünya?"
Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin, çok acılar yaşadığı, çok ağır bedeller ödediği, darbelerin kesin, net biçimde karşısında olduğunu vurgulayarak, Suriye'de de bir darbe rejimi olduğunu aktardı.
Suriye'de demokrasi olmadığına işaret eden Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:
"100 bin insan öldürüldü şu Suriye'de? Soruyorum. Dünya nerede? İşte Halep'i, Humus'u bombalıyorlar. Nerede dünya? Bize diyorlar ki 'Türkiye niye karşıyor bu işe?' Tarihini okursan niye karıştığımızı anlarsın. Nerede ve kime karşı olursa olsun, her darbeyi kınıyor, her darbeyi halkın geleceğinin, halkın umutlarının katili olarak görüyoruz. Türkiye olarak, Hakk'ın ve haklının yanında durmaya, adaletin safında saf tutmaya devam edeceğiz. Kalbimiz, Mısır halkının kalbiyle bir atıyor. Mısır'ın, Mısırlılar'ın tekrar ayağa kalkması için, her türlü desteği vermeye, özellikle dualarımızı Mısırlı kardeşlerimize yollamaya devam edeceğiz."
Yarın akşam ilk teravihin kılınacağını hatırlatan Başbakan Erdoğan, ramazanın ilk gecesinde Mısır halkı ve tüm Müslümanlar için dua edilmesini istedi.
Erdoğan, ramazan ayı içerisinde yoksulların hatırlanmasını ve beş yıldızlı oteller yerine yoksulların sofralarına misafir olunmasını dile getirerek, metro hattının tüm İstanbullular'a hayırlı omasını diledi.
Konuşmanın ardından Başbakan Erdoğan, beraberindekilerle kurdele keserek, metronun açılışını gerçekleştirdi.

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hayret bugün erdoğanı rüyamda gördüm :) bana diyordu ki: siz beni desteklemiyorsunuz! sitem ediyordu :)
Allah hayırlı kılsın.Amin

A Çevrimdışı

Adamın_Biri

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Merhaba. Yazıyı okumadım, yorumum bununla ilgili olmayacak.
Sevgili kardeşlerim, Türkiye'de bir çok ülke gibi "Tağut"tur. Bu nedenledir ki yöneten(-ler)ini desteklemek apaçık, Allah'ın kurallarını inkardır. Lütfen, en kısa sürede hatalarınızın farkına varın, yanlışlarınızdan dönün, tövbe edin.
Selam ve dua ile..

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
erdoğanının gittiği yol desteklenmez,çünkü tağutun hakimiyetindedir,ama islama ve müslümanlara zarar gelecek ve zulüm altına girilecek yerlerde de zulme sessiz kalınmaz ve adalet için saf tutulur.Her amel,allah için ve adaleti ayağa kaldırıp zulmü yok etmek için olmalı.Zalimler de mazlumlar da belli olduktan sonra sessiz kalmak ta zulme yarar.Basiretli bir müslüman mazlumu ve zalimi birbirinden ayırabilecek kadar aydın olmalıdır.Nerede duracağını iyi bilmelidir.Çünkü müslüman duracağı yeri bilemezse,zalimler onu istediği yerde durdurur.

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
buradada darbe çığırtganlığı yapıyor gibi geldi..:hoşgeldin CUNTA.!!!

Üst Ana Sayfa Alt