Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Erkekler Başı Açık

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A Çevrimdışı

AMR BİN ÂS........

Üyeliği İptal Edildi
Banned
selamünaleyküm

Özbekistan’ın başşehri Taşkent’te öğle namazı kılmak için Ubeydullah Ahrar Camii’ne gitmiştim. Ezan’a birkaç dakika vardı. Dikkat ettim, camiye gelen herkes istisnâsız iki rekat tahiyyetülmescid namazı kılıyordu. Arka tarafta bir yere oturdum, cemaate baktım. Kılık kıyafetleri düzgündü, yine istisnasız herkesin başında takke vardı. Başı açık bir tek Müslüman görmedim. Ezan okundu, sünnet kılındı, kamet getirildi, arkadaki hücresinden imam efendi mihraba doğru yürümeye başladı. Açık renk çok güzel bir cüppesi vardı, hele sarığı muhteşemdi, bizdeki gibi fes üzerine tülbent şeklinde değildi, külah üzerine sarılmıştı. Sakalı koyu sarıydı, yüzünden önemli bir kişi olduğu anlaşılıyordu. Yürüyüşünde bir asalet vardı.
Bizde maalesef son yıllarda Müslüman erkeklerin baş açık namaz kılmaları bid’ati ve laubaliliği iyice yaygın hale geldi. İslâm âdâb-ı muaşeretinde (görgüsünde) erkeklerin mutlaka başlarının kapalı olması gerekir. Sarık, fes, külah, takke, poşu, kavuk, agel kefiye. Müslüman şapka giymez. Osmanlılar zamanında Müslüman bir erkeğin, bir gencin, hattâ bir çocuğun başı açık dolaşması çok ayıptı.

Osmanlı’da Erkek Çocukların Bile Başı Açık Gezmeleri Ayıplanırdı
Bundan yıllar önce, senaryosu İkinci Meşrutiyet devriyle ilgili yerli bir film seyretmiştim. Bir sahnesi şöyleydi: Baş rolde oynayan genç, bir evin kapısını çalıyor. İçeriye giriyor, başından fesini çıkartıyor, fes portmantoya asılıyor. Bu kadar cahillik olmaz! Böyle bir şey Osmanlı terbiye ve âdâbına uymaz.
Reformcu ilahiyatçılar, erkeklerin namazda başlarını örtmelerinin dinî bir mecburiyet olmadığını söyleyip yazıyorlar. Tabiî ki, yanılıyorlar. Namaz kılan bir erkeğin başını örtmesi namazının sıhhat şartlarından değildir. Değildir ama başı örtmek namazın sünnetlerinden ve edeplerindendir. Bu husus bütün fıkıh ve mufassal (geniş ayrıntılı) ilmihal kitaplarımızda yazılıdır.
Bendeniz bir camiye gittiğimde, küçük bir cemaat gördüğümde, imam olan zatın başı örtülü ise ona uyuyorum, değil ise uymuyorum. Google’ın görsel kısmında “Eid prayer in China” resimlerini arayınız. Çinli Müslüman kardeşlerimizin hep başları takkeli olarak ibadet ettiklerini göreceksiniz.
Seytan Resimli Tişört ile Cuma Namazına Gelen Bir Türk Genci.
Şeytan Diyor: Tanrı meşgul, ben yardımcı olayım mı?
Bir Müslüman sadece tezellül niyetiyle başı açık olarak namaz kılabilir. Başı açık olmak zillettir. Nefsini horlamak, aşağılamak için başını açabilir. Resulullah Efendimiz (Salat ve selam olsun ona) başı açık olarak namaz kılmamıştır. Şöyle buyurmuşlardır: “İmame (sarık) ile kılınan namaz, sarıksız kılınan namazdan yetmiş misli faziletlidir.” (Ebu Nuaym)
Müslümanların değerli, güvenilir, muteber, sahih, mübarek ilmihal kitaplarından biri olan Nimet-i İslâm’da “Başı açık olarak namaz kılmak (erkekler için) mekruhtur” yazılmaktadır. (Namazın mekruhları bölümünde)
Müslüman erkeklerin namazı başları örtülü olarak kılmalarında küfre, dalalete, nifaka muhalefet vardır ki, sadece bu husus bile başı örtmeye gerekçe olarak yeter. Her şeye para veriyoruz, cep telefonunu neredeyse kutsal hale getirdik ama namaz takkesine gelince önem vermiyoruz, ihmal ediyoruz. Namaz kılan her Müslüman erkeğin cebinde güzel ve sanatlı bir takke bulunmalıdır. Bazen bir camide güzel ve sanatlı bir takkesi olan bir kişiyi görüyorum, takkenin şeklinden onun meşrebini anlıyorum. Cerrahî. Uşşakî.
Reformculara aldanmayalım. Müslümanların sarıkları, takkeleri, külahları onların bir tür bayrağıdır, alamet-i fârikasıdır. Sarık veya takke Müslümanı güzel gösterir, ona vakar ve heybet verir. Melaike-i kiramın taylasan sarıklarla ibadet ettiklerine dair rivayetler vardır. Yalın ayak, başı kabak, çok kısa kollu tişörtlü, kot pantolunlu, yaka paça bir tarafta Müslümanlar olmayalım. Bizi gören yabancılar “Aaa ne güzel insanlar. Kıyafetleri, tavır ve hareketleri ne kadar asaletli” desin!
Üsküdar tarafından Çiçekçi semtinde merhum hattat, müzehhib, ressam İsmail Hakkı Altınbezer’in kızının evine gitmiştim. Salonda bir eski zaman ihtiyarının büyük boy yağlı tablosu asılıydı. Üstü başı çok eskiydi, elbisesinde yamalar, yırtıklar, sökükler görünüyordu. Sakalı uzundu, başında sarık vardı. Yüzünden hüzünlü bir asalet akıyordu. Dünün fukarası (belki dilencisi) bile bugünün yaka paça bir tarafta baş açık Müslümanlarından daha vakarlı idi.
(M. Şevket Eygi,

alıntıdır baştan belirteyim

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu cehilde sarık takıyordu acaba sünnet diyemi..... Ya da sarığın sünnet olduğuna dair bir delil varmı... Rasulullah bu benim sünnetimdir demişmi...

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
akhi bu link ana sayfaya geri döndürüyor... ancak başlık üzerinden giderek konuyu buldum....yanlız sarığın sünnet olduğuna dair bir çıkarımda bulunamaım.....şunu iyi anlayalım Rasulullahın her yaptığını sünnet olarak almalımıyız.... mesela ö dönemde ebu lehebde ebu cehilde sarık takıyorlardı bu kıyafet o toplumda geleneksek birşey idi.... getirilen delillerde bağlayıcı bir hadise raslamadım

Р Çevrimdışı

Ринат

Üye
İslam-TR Üyesi
Sübhanallah hiç aklımdan cıkmaz 7,8 yıl bundan onçe özbek cumurbaşkani şöyle demişti nerdesiniz ey musluman ilim ehli alimler gelin islamı davet edin insanlara hakkı davet edin o zamanlar rusya özbekistani kendi adetlerine cekmişti ama cumurbaskani ilim ehlini kendi ülkesine davet etti ülke davete acikti subhanallah o zamanlar kardeşler gitmişti kardeşleri güzel karşilamistilar.

o zamanlar medinede gitmiştiler arkadaşlar rusça bilen medineli ilim ehli gelmiştiler 5,6 aya inanilmaz davet gitti :) o gunler ne gunler idi

Abdulmuizz Fida

Admin
Rus Ajanı Munafık! İslam Abduğanıyeviç Kerimov
220px-Islam_Karimov_%282009%29.jpg

(d. 30 Ocak1938, Semerkant), 1990 yılından beri Özbekistan Devlet Başkanıdır.
Aslen Tacik olduğu söylenen Kerimov SSCB'ne ait bir yurtta yetişip, daha sonra Taşkent'te Makine Mühendisliği ve İktisat okudu.
1964 yılında Komunist partiye katıldı. Devlet İdaresine geçmeden önce Mühendis olarak Uçak sanayisinde çalışmıştır. 1983 ve 1986 yılları arasında Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. Adı yolsuzluk ve rüşvete karıştığı için 11 Ağustos1984'de KGB tarafından Mayıs 1987'ye kadar gözaltı hapsinde tutuldu. 1989'da Özbekistan SSC'inde Komunist Parti'nin Birinci Sekreteri oldu. 24 Mart1990'da Özbekistan SSCB'inde En Üst Sovyetlerin Başkanı oldu. Bu zaman içinde bütün SSC'nin bagımsızlığı için mücadelede bulundu ve 31 Ağustos1991'de Özbekistan'nın bağımsızlığını ilan etti.
29 Aralık1991'de, Özbekistan'nın ilk seçimlerinde % 86 oranındaki oylarla Özbekistan Cumhuriyeti'nin ilk Devlet Başkanı seçildi. 1995'de tartışmalı bir referandumla görev süresini 2000 yılına kadar uzattı. 9 Ocak 2000'de, tek ve zayıf bir rakibe karşı yarıştığı devlet başkanlığı seçimlerini % 91.9 ile kazandı. 27 Ocak 2002'de, devlet başkanlığı süresini 5'ten 7 yıla uzatan ikinci bir referandumda daha istediği sonucu aldı.
11 Eylül 2001 Saldırıları'nın ardından ABD'nin Orta Asya'daki yakın müttefiklerinden biri haline geldi. 2001 yılında Afganistan'daki Taliban rejimine yönelik yapılan saldırılar için bir hava üssünü ABD güçlerine kullandırdı. ABD'nin lojistik destek karşılığında Kerimov rejiminin insan hakları ihlallerini görmezden gelmesi pekçok insan hakları kuruluşunun tepkisini çekti.
Mayıs 2005'de meydana gelen Andican olayları sırasında hükümet güçlerinin sert müdahalesi ABD hükümeti tarafından eleştirildi, bunun üzerine Kerimov ABD güçlerini sınıdışı etti. Terörist bir grup olarak kabul ettiği Özbekistan İslami Hareketi liderlerinden Tahir Yoldaş ve Cuma Hocayev'i gıyablarında idama mahkûm edildi.
Aralık 2007'de yapılan devlet başkanlığı seçimleri öncesinde üçüncü bir dönem daha aday olmak istemesi tartışmalara neden oldu. Kanunlara aykırı olmasına rağmen üçüncü bir dönem başvurduğu adaylığı seçim komisyonu tarafından kabul edildi. Batılı gözlemcilerin hayli tartışmalı bulduğu seçimleri, Özbekistan Liberal Demokratik Partisinin adayı olarak % 90.6 ile kazandı. Seçimler Şanghay İşbirliği Örgütü ve Bağımsız Devletler Topluluğu gibi örgütlerinin gözlemcilerince olumlu biçimde değerlendirilirken, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın gözlemcilerince eleştirildi.

Suudi Arabistan Kralına Ve Özbek Diktatör İslam Kerimov'a neden birşey olmuyor?

http://blog.milliyet.com.tr/suudi-arabistan-kralina-ve-ozbek-diktator-islam-kerimov-a-neden-birsey-olmuyor-/Blog/?BlogNo=291787

Abdulmuizz Fida

Admin
Şehid Muhammed Tahir, Özbekistan'ın Şu anki Cumhurbaşkan İslam Kerimov'dan Söz Alması.
Muhammed Tahir (Mikrofondaki genç) , Rusya'nın Turki cumhuriyetleri 1991 yılında sözde serbest (!) bırakmasından sonra Cumhurbaşkanı olarak çıkardığı kuklası Özbek İslam Kerimov ile görüşüyor ve Özbekistanda Şeriata göre yönetmesi için söz alıyor, nasihatlerde bulunuyor.

Rusya İstihbarat Örgütü K G B ve İslam Kerimov Ajanı CASUS Hayrullah Sultan'ın ,
Özbekistan İslami Hareketi Emiri Mucahid Muhammed Tahir Can'a Suikast İçin Gönderilmesi, Yakalanışı ve İnfazı

https://www.islam-tr.org/islami-videolar/29027-veziristan-ozbek-cundullah-mucahidleri-2.html

A Çevrimdışı

AMR BİN ÂS........

Üyeliği İptal Edildi
Banned
slm. olay erkeklerin başı açık ve kapalı olma olayı. konuyu ne hale getirdiniz.
insan piskolojinde, sürekli bir şeylere karşıt olma gibi bir fıtrata sahiptir.
duruma bakılırsa yukardakiler cevabı bu şekilde vermişler
yöre insanlarının törelerine göre fes, takke, sarık, bere,yemeni,v,s şeyler kulanılmaktadır
önemli olan başı açıkmı edepli olunur,yoksa başı kapalımı.
konulara, okunmalı analiz edilmeli ana temasının ne olduğuna bakılmalı

Abdulmuizz Fida kardeşimiz olaya başka pencereden bakmıştır dorudur. diğerlerinin lağobali cevapları
kınanacak şekildedir
saygılarımla

Abdulmuizz Fida

Admin
Kardeşim senin verdiğin örneği yazan Mehmed Şevket Eygi , hala başında fes ile dolaşan
axsiy02.jpg
Osmanlı Delisi olup Cahil sofinin tekidir.
Özbekistandaki halkın çoğu , La İslam La Kerimov tarafından cahil bırakılmıştır. Halkın camilere gitmesi Kerimovun razı olduğu İslam şekli olduğu içindir. Kerimov, KGB nin özbek ajanı Hayrullah Sultan'a, Özbek mucahidlerin Selefi hocası şeyh AbdulVeli Kari'nin oğlunu öldürtüp kendisini zindanda faili meçhul hale getirmiş, camisini yaktırmıştır!
Sünnet bile olmayan Takkeyi takmamaya Bidat diyerek kendi fes'ine delil getirirken, Farz olan sakalını her gün annesi gibi olmak için kazımaktadır!

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hay ağzına sağlık akhii.... olay nihayee ermiş konu bence bu cevaptan sonra kapanmıştır...

A Çevrimdışı

AMR BİN ÂS........

Üyeliği İptal Edildi
Banned
akhi bu link ana sayfaya geri döndürüyor... ancak başlık üzerinden giderek konuyu buldum....yanlız sarığın sünnet olduğuna dair bir çıkarımda bulunamaım.....şunu iyi anlayalım Rasulullahın her yaptığını sünnet olarak almalımıyız.... mesela ö dönemde ebu lehebde ebu cehilde sarık takıyorlardı bu kıyafet o toplumda geleneksek birşey idi.... getirilen delillerde bağlayıcı bir hadise raslamadım

slm. onasıl yani peygamber efendimizin her yaptığını sünnet olarak almayalım derken neyi kastettiniz
bunu bir açıklarsanız memnun olurum.

neden siz osmanmlı düşmanımısın osmanlı delisi derken osmanlıyı sevmiyormusunuz yoksa

bir kaç kişini yaptığı olaylar özbek istan müslümanlarının tamamını lav mı edelim yani yapmayın kardeşlerim
bu tür tartışmalarla bir yere varamayız

Abdulmuizz Fida

Admin
neden siz osmanmlı düşmanımısın osmanlı delisi derken osmanlıyı sevmiyormusunuz yoksa

bir kaç kişini yaptığı olaylar özbek istan müslümanlarının tamamını lav mı edelim yani yapmayın kardeşlerim
bu tür tartışmalarla bir yere varamayız
Osmanlıyı gunahıyla sevabıyla kabul edip, sevmek ayrı şey, putlaştırmak ayrı şey!

Kardeşim Özbekistan ve muslumanları hakkında bir şey bilmiyorsun. Takke'yi takmamanın Bid'at olduğuna inanan bir adamı ve inancı (hem de burada) hala delilsiz savunuyorsun!
Akıl sağlığında problem yoksa otur ve sahih sunneti araştır!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt