Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Zinet Eşyalarının Erkeklere Câiz Olmaması ve Suraka bin Mâlik'in (radıyallahu anh) Kisra'nın Bileziklerini Takması

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Esselamu Âleykum we Rahmatullâhi we Berekâtuh

"...Surakâ b. Malik dedi ki: Sonra Rasûlullah (ﷺ) bana bakarak, "Ey Surakâ! Kisra'nın bileziklerini kollarında görür gibiyim" buyurdu.
Ben, "Krallar kralı Kisra b. Hürmüz'ün mü?" diye hayretle sordum.
Rasûlullah da "Evet, Kisra'nın!" buyurdu."
Bu hadis gelecekte vukû bulacak bir olayı müjdeliyor.

"Ömer (radıyallahu anh) Suraka b. Malik'i (radıyallahu anh) çağırdı ve ona Kisra'nın gömleğini, pantolonunu, çizmelerini ve diğer elbiselerini giydirdi. Kisra'nın kılıç ve kemerini de taktı, başına tacını koydu...Bileziklerini taktırdı. Bu sırada Müslümanlar, 'ALLAHu Ekber.. ALLAHu Ekber... ALLAHu Ekber" diye bağırıyorlardı! Ömer, Suraka'ya döndü: "Vay! Başında Kisra'nın tacı ve kollarında bilezikleri olan Benî Mudlicli bir bedevicik!' dedi.
Daha sonra başını gökyüzüne kaldırıp şöyle dedi: 'ALLAH'ım! Bu malları, Rasûlüne vermedin. Onu benden daha çok severdin. O, senin yanında daha değerliydi...Ebû Bekir'e de vermedin. Onu benden daha çok severdin ve senin yanında daha değerliydi...O malı bana verdin ama onu, beni cezalandırmak için vermiş olmandan Sana sığınırım."

Soru biraz gereksiz ama bu kıssayı ya da kıssayla ilgili bir şey okuduğumda aklıma geliyor, erkekler için bilezik takmak kadın aksesuarı olduğu için câiz olmadığını biliyordum. Öyleyse Kisra'nın bilezikleri neden Suraka bin Malik'e (radıyallahu anh) veriliyor, ve hadiste de böyle müjdeleniyor? Bu (nun câizliği) örfe göre değişebilen bir şey midir, yoksa Suraka bin Malik'in (radıyallahu anh) hayrını, derecesini belli etme amacıyla mı böyle olmuştur? ALLAH Subhanahu we Teâlâ sizden razı olsun, ilminizi artırsın.

Üst Ana Sayfa Alt