Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Eşim Başka Bir Erkekle Sadece Konuşarak Beni Aldatmıştır, Ne Yapmalıyım?

M Çevrimdışı

mehmet erguney

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
hocam esim baska bir erkekle sadece konusarak beni aldatmistir bunun dinimizdeki hukmu ve yeri nedir. Nikahimiz dusmusmudur beni bilgilendirirseniz cok sevinirim bu konu aklimi kurcalayip duruyor. 2 ay bir sure boyunca yalnizca telefonda konusmuslar ve ben yakaladim suan cok pisman affetmemi istiyor. ne yapmaliyim

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
hocam esim baska bir erkekle sadece konusarak beni aldatmistir bunun dinimizdeki hukmu ve yeri nedir. Nikahimiz dusmusmudur beni bilgilendirirseniz cok sevinirim bu konu aklimi kurcalayip duruyor. 2 ay bir sure boyunca yalnizca telefonda konusmuslar ve ben yakaladim suan cok pisman affetmemi istiyor. ne yapmaliyim

Nikahınız altındaki eşinizin, gizlice başka bir erkekle yakışıksız hareketler içerisine girerek sözlü aldatmasından dolayı nikah düşmez, kopmaz. Fakat bu durum boşanma sebebi de olabilir.
Fakat tevbe ediyor, halinde samimiyet, pişmanlık ve cehalet görüyorsanız kendisine bir şans daha verebilirsiniz.

Kadının serkeşlik, hafiflik davranışlar sergilemesi görülmesi üzerine;
"Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. Bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar. İyi kadınlar, itaatkar olanlar ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır.
Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince:
Önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse dövün. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedir, çok büyüktür
." (Nisa 34)

Allah (cc), erkeklerin riyasetindeki kadınları iki sınıfa ayırarak hallerini beyan etmektedir. Kadınlardan bir kısmı saliha ve Allah (cc)'ın emirlerine itaatkârdır. İkinci kısmı ise asi ve serkeştirler.
Salih kadınlar kocalarına itaat ederler, Allah (cc)'ın emirlerine harfiyyen uyarlar. İffet ve namuslarını hakkıyla korurlar. Kocalarının evden uzak olduğu zamanlarda onların mallarını israf etmezler, iktisatlı kullanırlar. Her hususta emin ve güvenilir kadınlardır.
Asi ve serkeş kadınlar ise kocalarına karşı dilleri uzun, hiçbir hususta itaat etmeyen ve zaman zaman kocalarına alçak gözle bakan kadınlardır. Allah (cc) bu gibi kadınlarla geçinmenin, onları tedib etmenin yollarını şöyle göstermektedir:
Böylesi kadınlar önce nasihatla terbiye edilmeye çalışılmalıdır, Nasihatla terbiye olmazlarsa yatağını ayırarak, onlarla konuşmayarak ve yaklaşmayarak terbiye etmek lazımdır. Bu yolla da ıslah olmadıkları takdirde yüzlerine vurmamak şartıyla acıtacak şekilde dövmelidir. Şâyet ıslah olurlarsa başkaca eziyet ve cefa yapılmamalıdır. Çünkü Allah (cc) herkesten büyük ve kadınlara zulum yapanlardan hakkıyla intikam alandır.

Tüm tedbirlere rağmen, kadına söz geçirilememesi durumunda ;
Bu durumda kocanın yapması gereken, hakkında çok daha ciddi kanıtlar olması ve zina iddiasına dört şahid olmaması durumunda, bir kâdı (hakim) huzurunda yemin ve lanetleşme (mulâne, li'an) yoluna giderek boşananma yoluna gidebilirdi.

" Namuslu kadınlara zina isnadında bulunup, sonra (bunu ispat için) dört şahid getiremeyenlere seksener sopa vurun ve artık onların şahidliğini hiçbir zaman kabul etmeyin. Onlar tamamen günahkardırlar. Ancak bundan sonra tevbe edip ıslah olanlar mustesnadır. Çünkü Allah çok bağışlayıcı ve merhametlidir.
Kendi eşlerine (zina suçu) atan ve kendileri dışında şahidleri bulunmayanlar ise, onlardan da her birinin şahidliği, Allah adına dört (kere yemin) ile kendisinin hiç şüphesiz doğru söyleyenlerden olduğuna şahidlik etmektedir.

Beşinci (yemini) ise, eğer yalan söyleyenlerdense, Allah'ın lanetinin muhakkak kendi üzerinde olması(nı kabul etmesi) dır.
Onun (kadının) da dört kere Allah adına (yeminle) onun (kocasının) hiç şubhesiz yalan söyleyenlerden olduğuna şahidlik etmesi kendisinden cezayı uzaklaştırır.
Beşinci (yemini) ise, eğer o (kocası) doğruyu söyleyenlerden ise, Allah'ın gazabının muhakkak kendi üzerinde olması(nı kabul etmesi) dır.
Eğer Allah'ın sizin üzerinizde fazlı ve rahmeti olmasaydı ve Allah gerçekten tevbeleri kabul eden hüküm ve hikmet sahibi olmasaydı (ne yapardınız)?" (Nûr 4 - 10)

İlgili Konu:

Zina Yapmadan, Sadece Namahremle Konuşarak Kocasını Aldatan Kadının Hükmü Ve Çocukların Durumu?
https://www.islam-tr.org/konu/zina-...tan-kadinin-hukmu-ve-cocuklarin-durumu.30259/