Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Evbir Sistemi Hk.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Bahsettiğin sistemi bilmiyorum lakin emin evim sistemi ile bi akramın ev sahibi olduğunu biliyorum

A Çevrimdışı

Ali Kerem

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ofislerini ziyaret ettim (Ankara’da) kendi oturduğum evin kirasınıda hesapladık bankaya göre 30 40 bin tl arası daha hesaplı çıkıyor mantıklı gözüküyor direk ilk taksiti vererek girebiliyorsunuz . Ben hala düşünüyorum dairesini alanlar var yalnız.

millatu_ibrahim Çevrimdışı

millatu_ibrahim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Vade farkı alsınlar da faiz istemesinler yeterki. Taksitle alınırdı o ev iş yeri filan. Vade farkıyla pahalıya da gelecek olsa.

Bence de akhiler bi araştırın bizi bilgilendirin. Araba vs gibi şeyler için de var mı bu imkanlar bilelim.

A Çevrimdışı

Aleyna

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ofislerini ziyaret ettim (Ankara’da) kendi oturduğum evin kirasınıda hesapladık bankaya göre 30 40 bin tl arası daha hesaplı çıkıyor mantıklı gözüküyor direk ilk taksiti vererek girebiliyorsunuz . Ben hala düşünüyorum dairesini alanlar var yalnız.

Ankara da arsası olanlarla ilgilenirler mi acaba ?

A Çevrimdışı

Ali Recep Sönmez

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Faizsiz daire sahibi yapıyorlar.Ne kadar aldıysanız o kadar ödüyorsunuz.Eminevimdeki gibi bir miktar artar ödemeleriniz,her yıl demiyorlar.Sabit ödüyorsunuz,şefaflar

dogeradem Çevrimdışı

dogeradem

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Özellikle büyük yazıyorum !!!

BURASI SİSTEMİNİZİ ÖVME YERİ DEĞİLDİR !!!

Googleda ön sıralarda çıkmak için buraya yazıp altına da bu sistem iyidir, güvenilirdir diye yazmayın

Yönetimden ricamdır // Sistemi övmek için girip tek mesaj yazıp milletin günahına giren bu tip avatarları silmenizi rica ediyorum -- forum tek mesajdan bir şey kaybetmez !!

---------------------------------------

Şimdi gelelim bu sisteme :

Emin evimden farkı :

- Peşinatı yok
- Sabit ödemeleri var ( emin evimde de böyle bir seçenek var aslında )
- Her ay değilde senede (2. seneden sonra) 40 kişiye birden para veriliyor

---------------------------------------

Şimdide İslami açıdan sakıncalı en önemli gördüğüm yere :

Aslında emin evimle aynı şeylerden dolayı sakıncalı :

- Faiz yok denmesine karşın 5. yılın sonunda herkese parası verilmiş oluyor ve herkes sisteme kira denilen faizi ödüyor
( 5. seneye kadar ki sistem 5. senenin sonunda herkes ev sahibi olduğu için kesilseydi uygun olurdu // Fakat !! sistemin asıl kazancı burada başlıyor : herkesten kira yani verdiği paranın taksitli hali + faizi ile geri ödeniyor )( Yani olaya şöyle bakın siz sistemden para alıyorsunuz ve sisteme faizi ile geri ödüyorsunuz )

Yani sistem iki türden para kazanıyor
1. Organizasyon ücreti : yüzde 5
2. 5. seneden sonraki kira yani faiz getirisi
bu da 600 lira için 5.seneden sonraki beş senede her ay için toplam 216 lira
yani 216 x 60 ay = 12 960

Sitemin toplam sizden aldığı 3600 + 12 960 = 15 540

Şimdi ayrıntıları ile bir daha bakalım

Mesela size 5. senenin sonunda kura çıktı ve siz toplamda sisteme şimdiye kadar 5 yıl x 12 ay x 600 lira ödediniz yani 36 000
sistem size 10 yıllık para verdi yani 72 000
sizde siteme yüzde beşlik yani 3 600 lira organizasyon parası verdiniz ve altıncı senenin 1. ayından itibaren sisteme her ay 600+ 216 (kira ama sisteme giden kira parası yani vatandaş faydalanmıyor -- hatta 120 kişinin hepsi siteme kira ödemeye devam ediyor ) yani 816 lira x 5 sene x 12 ay = 48960 lira ödüyorsunuz

Toplamda verdiğiniz 36 000 + 48 960 + 3600 = 88560
Toplamda aldığınız 72 000

Aslında durumu açıklamak için uzun uzadıya hesap ettim , çünkü burada bir faiz var ve bu durumda bir lira olması bile çok kötü ( cısss )

Buradan sonra diğer ayrıntılar için :

https://www.islam-tr.org/konu/eminevim-sistemi-caiz-mi.8337/
https://www.islam-tr.org/konu/eminevim-sistemi-hakkinda-genis-bilgi-ve-celiskiler.31672/

Konuyu İslami açıdan anlamaya çalışırsanız aslında faizli bir sistem olduğunu rahatça anlarsınız !!

dogeradem Çevrimdışı

dogeradem

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Burada sözleşme örneğini paylaşıyorum

sayfa 1.JPG
sayfa 2.JPG
sayfa 3.JPG
sayfa 4.JPG

A Çevrimdışı

Ali Recep Sönmez

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sistemin 5.yıla kadar olan işleyiş kısmını anlamışa benziyorsunuz.Fakat sistemi eminevimden farklı kılan ve insanların dini duygularını sömürmekten de ayıran net bir k.d.s(kira destek sistmeleri) var.Örneğin firma 216 TL KİRA yardımını gruptaki diğer kişilere aktırıyor.(60.ayda sizin grubunuzdaki herkes daire sahibi oluyor.Fakat sizin grubu finanse eden diğer gruplar hala kiracı).Burda almış olduğunuz gayrimenkulu zaten 350-400TL'den kiraya verebiliyorsunuz.216TL kira mı kaldı,?Burada da kişiler haksız kazanca girmesin diye yapılmış bir şey.
Ödemeler gecikince hadi bakalım tefe-tüfe ,gel gir yan cebe demiyorlar.:)

A Çevrimdışı

Ali Recep Sönmez

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Aynı zamanda burası bir forum sitesi siz nasıl yerebiliyorsanız övenlerde olabilir,insanları forumdan uzaklaştırmak nedir burdan admine mevlananın bir sözüyle sesleniyorum ne olursan ol yine de gel demedik mi?
Sayın admin.

dogeradem Çevrimdışı

dogeradem

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Burasi sizin bildiğiniz sitelerden değil :)

Ayrintili cevap yazacagim daha sonra inşAllah :)

dogeradem Çevrimdışı

dogeradem

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Beşinci yıldan sonra diğer grupları desteklemek" yalanı tamamen sallama bir fonksiyon bozukluğudur :)

Sistemi bilen herkes buna gerçekten GÜLER :) Ben ilk duyduğumda epey gülmüştüm :)

Şimdi bankaya gidiyorsunuz ve faizle kredi çekiyorsunuz, bankaya diyorsunuz ki : ben 72 bin lira çektim ama her ay 600 lira + 216 lira ödüyorum, bu 216 lira niye fazla Kİ?

bankada size olayı açıklıyor : diyor ki : bu sizin gibi para çeken diğer kişilere destek olarak gidiyor :) ha aha ha ha :)

siz de diyorsunuz ki : ben başkalarına destek olurum ama o zaman da bana başkaları yani benden önce kredi çekenler bana yardım yapmıştır o zaman ben yine 600 lira ödeyeceğim :)

tabi bu arada banka görevlisi mosmor olmuş ve sizin aylık 600 lira ödemenizi kabul etmiştir :) ha ha aha

ufacık da olsa faizden bahsedeyim : günümüzde en çok yapılan faiz şudur :
bankaya gidersiniz toplu para çekersiniz ve fazlasını taksit taksit ödersiniz , bu faizdir

ya da bankaya toplu para getirirsiniz, banka size biraz fazlası ile taksit taksit öder , faizin mantığı budur

Burada da durum aynı beşinci yılda toplu para alıyorsunuz sisteme fazlası ile taksit taksit yatırıyorsunuz

Neyse bu konu herkesin güleceği bir şey olduğu ve saçma sapan uyduruk bir yalan olduğu için ve her grubun da bu fazlalığı ödediğini bildiğimiz için başka bir şey kalmadı izah edilecek

İkinci mesele 216 liralık kira mı kalmış meselesi

- 216 lira değil 1 kuruş bile olsa faizli bir işlem olduğu için islâmî ölçülere yani şer'i hukuka göre ( bunu söyleyen keşke ben değil de islâm devleti reisleri emirleri olsaydı ) helal bir iş değildir

başka uydurulmuş sistemimiz varsa cevap verelim nasıl olsa millet işleyişi bilmiyor ya sallayın bakalım :)

açık bir harama helal demek nasıl bir vicdansızlıktır arkadaş

adam faiz alıyor bunu biliyor ve faiz olduğunu kabul ediyorsa bu günahkardır umulur ki tevbe eder de Allah tevbesini kabul eder

adam faiz almıyor fakat faiz haram değildir diyor hatta bunu bilerek isteyerek anlayarak milletin aklını karıştırmak için farklı bahaneler farklı isimler sistemler buluyorsa bu adam kâfirdir. Allah bu gibilere ( yani bu örnektekiler gibilerine ) fırsat vermesin amin

A Çevrimdışı

Ali Recep Sönmez

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Olay yanlış anlaşıldı galiba=) Öncelikle saygı çercevesinde olalım biraz argoya kaçmaya başladınız gibi . Bu 120 kişilik grupta her ay 1 daire parası birikiyor.Bu şekilde o zaman 60.ay 60 kişi daire sahibi olması gerekirken nasıl 120 kişi daire parasını alıyor?İyi okuyun lütfen ve güzelce araştırın İnsanları yanlış yönlendirmeyin. Haricinde Sayın Adem Bey sistemde kura öteleme hakkınız var Ben fazladan kira yardımı yapmıyım yada sizin saçma arkası boş araştırmadan düşünmüş olduğunuz faizi ödemeyim diyorsanız(yukarda yapmış oldugunuz saygısızlıgın karşılıgı için yazıyorum ) 120.ay evinizi alın=) Böylelikle kira destek sistemindende yararlanarak 90.Bin Küsür Tl para alın gerçi siz bu mantıklada paramı işletiyolar buda faiz falan dersiniz =) Onu da söyleyelim Grupta 36.aydan sonra daire sahibi olan insanların sizlere yapmış oldukları kira yardımıdır.Firma ilk alanın maliyeti yüksek çıkmasın diyede kira yardımlarınıda 36.aydan itibaren başlatmıştır.Teşekkür ediyorum.Başkada yazmak istemiyorum.Allaha emanet olun.

dogeradem Çevrimdışı

dogeradem

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnşALLAH gecikmeli olsa da cevap vereyim :)

***Olay yanlış anlaşıldı galiba=) Öncelikle saygı çercevesinde olalım biraz argoya kaçmaya başladınız gibi .

Matematikte argo olmaz arkadaşım // burada faiz var diyoruz // hesabını kitabını gösteriyoruz // yok diyorsanız buyrun hesabını kitabını gösterin de morarıp yerimize oturalım -- sizden de özür dileyelim

****Bu 120 kişilik grupta her ay 1 daire parası birikiyor.Bu şekilde o zaman 60.ay 60 kişi daire sahibi olması gerekirken nasıl 120 kişi daire parasını alıyor?

İşte biz de bunu söylüyoruz : 60. ayda sistem herkese toplu para vermiş oluyor ve bundan sonraki kira bedelleri vatandaşa değil sisteme gidiyor yani FAİZ

****İyi okuyun lütfen ve güzelce araştırın İnsanları yanlış yönlendirmeyin.

Ben de size aynısını söylüyorum // gerçi siz sistemin İslami olmayan açık noktalarını biliyorsunuz ama bunu açıklamıyorsunuz gibi geliyor ( eğer ağır olduysa özür dilerim )

****Haricinde Sayın Adem Bey sistemde kura öteleme hakkınız var Ben fazladan kira yardımı yapmıyım yada sizin saçma arkası boş araştırmadan düşünmüş olduğunuz faizi ödemeyim diyorsanız(yukarda yapmış oldugunuz saygısızlıgın karşılıgı için yazıyorum ) 120.ay evinizi alın=) Böylelikle kira destek sistemindende yararlanarak 90.Bin Küsür Tl para alın

Bu yazdıklarınız benim dediklerimi ve hesabımı destekliyor zaten :)
Sadece bir kişinin kira yardımını onuncu yıla kadar aldığını düşündüğümüzde grubun diğer kalan kişilerinin kira yardımları sadece bir kişi eksilerek sisteme gitmektedir // diğer kişilerde bahsettiğim faiz devam etmektedir // yani kiranın 5. yıl sonundan sonrası sisteme faiz olarak ödenmektedir açıklamamı destekliyorsunuz :) / teşekkürler

Hemen hesap edelim :
ben bir kişi olarak 10. yıla kadar kira desteği aldım
sistemde bulunan 100 kişi - ben = 99
99 kişi beş yıldan sonra kira desteği altında ekstra para ödeyecek
sistem 99 kişiden aldığı paranın sadece 1 kişilik kısmını bana ödeyecek
kendisine 98 kişilik lira kalacak :) yani her halükarda sistemin en fazla kazancı organize işlerden değil de kira destek sisteminden :)

( ha sistem şöyle olsaydı güzel olurdu :)
sistem tüm kira bedellerini ev almayan bana yani 10. yıla kadar kira desteği alanlara aktarsaydı iyiydi )

****gerçi siz bu mantıklada paramı işletiyolar buda faiz falan dersiniz =) Onu da söyleyelim Grupta 36.aydan sonra daire sahibi olan insanların sizlere yapmış oldukları kira yardımıdır.Firma ilk alanın maliyeti yüksek çıkmasın diyede kira yardımlarınıda 36.aydan itibaren başlatmıştır.Teşekkür ediyorum.Başkada yazmak istemiyorum.Allaha emanet olun.

valla isterseniz yazın - cevap vermekten bıkmayacağım

hatta gelin sistemi bana faizsiz nasıl çalışıyor gösterin ben de üye olayım , çünkü kira da oturuyorum :)

yerim yurdum belli :)

bununla beraber burada matematiksel olarak hesapları açıklayın , milleti inandırın faizsiz olduğuna
sonuçta bu logaritmik , fonksiyonel gibi bir sistem değil ki anlamasın millet // iyi okuyun yerine açıkla sistemi millete :) şeffaf olun biraz :)

dogeradem Çevrimdışı

dogeradem

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdiye kadar bu gibi sistemlerin kira yardımı altında faizli bir sistem olduğu üzerinde durduk :)

Şimdi de sistemin İslami açıdan sıkıntılı olduğu diğer yerlerini kısaca bahsetmek istiyorum madde madde :

1 - alınan mal üzerine ipotek koyma kısmı
2 - para ödenmediğinde haciz başlatılması kısmı
3 - para ödenmediğinde gecikme zammı ödenmesi

benim gördüğüm buralar istenirse ayrıntılı yazabilirim
yukarıdaki yazılarda verilen linklerde bu kısımlar ve başka kısımlardan da bahsedilmekte zaten

( aklıma gelmişken @Ali Recep Sönmez beye sorayım : hocam hani "Beşinci yıldan sonra diğer grupları desteklemek" diye bir sözünüz vardı, sonraki yazılarınız da o gruplardan göremedik :) )

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt