Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ey Allah'ın Rasulü, Kördüğüm Ne Alemde? Hadisin Sıhhati Nedir?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Soru:

Selamun aleykum bir kardeşimiz bu hadisin uydurma olduğunu duymuş. Bunun doğruluğu nedir acaba?
Hz. Aişe validemiz Peygamberimiz'le (Aleyhissalatu Vesselam) yeni evlenmişti.Eşinin kendisini sevip sevmediğini ; ne kadar ve nasıl sevdiğini merak etmekteydi.

Hz. Aişe validemiz bu düşüncesini Peygamberimiz'le (Aleyhissalatu Vesselam) konuşmadan edemedi.

"Ey Allah’ın Resulü,beni seviyor musun?

“Peygamberimiz: Evet, ya Aişe, tabi seviyorum! dedi."

Hz. Aişe validemiz nasıl sevdiğini de merak ediyordu.? Hemen sordu."Beni nasıl seviyorsun?"

Peygamberimiz sevgi şeklini tanımladı sevgili eşine: "Kördüğüm gibi."

Bu cevap Hz Aişe validemizi çok sevindirmişti. Çünkü kördüğüm açılmazdı. Açılmayan,bitmeyen sırlı bir sevgi demekti.

Alacağı cevap onu çok mutlu ettiği için, Hz Aişe validemiz Peygamberimiz'e sık sık sorardı: "Ey ’ın Resulü, kördüğüm ne alemde?"

Peygamberimiz, Aişe validemizi memnun eden cevabı verirdi her defasında: "İlk günkü gibi..."
(İbn Hanbel, Müsned, 6; 210)
Âleykum selam we rahmetullah ;

Sorduğunuz Rivâyet Uydurmadır!

Rivâyetin geçtiği hadis kitabında (Ahmed İbn Hanbel, Musned, 6; 210) böyle bir hadis bulunmamaktadır. Hadisin kaynağı olarak verilen numarada şu sahih rivâyet bulunmaktadır:
Âişe (r.anha), şöyle demiştir:
"Ben ve Rasûlullah (s.a.v.) cunub iken aynı kaptan guslederdik."
(Ahmed b. Hanbel, Musned, 6, 210; Muslim, Sahih, Hayz, 43, 46; Ebu Davud, Sunen, Temizlik, 39)

Sorduğunuz Kördüğüm rivâyeti hakkında :
Ebi'l-Fadl Şehabeddin Ahmed İbn Hacer el-Askalânî
(rahimehullah), "Lisan'ul Mizan" ( لسان الميزان ) isimli eserinde bildirdiğine göre; Dârakutnî, bu rivayeti "Ğarâibu Mâlik" ( غرائب مالك ) adlı eserde zikredildiğini ve bunun bâtıl / mevdu - uydurma olduğunu belirtmiştir. (İbn Hacer, Lisanu’l-Mizan, Beyrut, 1390/1971- 1/242)
Bu rivayetin senedinde yer alan
râvilerin -ikisi hariç- hepsi zayıftır. Bilhassa Muhammed b. Sehl el-Attar isimli râvi hadis uydurmakla meşhur olmuştur.

Usman ibn Abdullah Yalancı ravidir. İmam Malik gibi meşhur imamlar üzerinden uydurma hadisler rivayet etmiştir. İbn Adiy, el-Kâmil, 6/301-304
es-Siczî, Suâlât, sy. 82
el-Cevrakânî, el-Ebâtîl ve'l-Menâkir, 1/146.

Çözüldü - Ey Allah'ın Rasulü, Kördüğüm Ne Alemde? Hadisin Sıhhati Nedir?

Üst Ana Sayfa Alt