Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü "Fitneler Çıktığı Zaman İman Şam'da Olacaktır" Hadisî Sahih mî?

Suraka Çevrimdışı

Suraka

Jihad today, Jannah tomorrow...
İslam-TR Üyesi
Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu..

Kitap yığınlarının yastığımın altından çekildiğini gördüm. Bir de baktım ki Şam tarafına doğru bir nur direği dikilmiş!
Dikkat edin!
Fitneler çıktığı zaman iman Şam'da olacaktır!

Ahmed b. Hanbel, IV, 198. Heysemî hadisin zayıf olduğuna işaret etmiştir. Bkz. Heysemî, Mecmau'z-Zevâid, IV, 349.)

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ النَّصْرِ الْأَزْدِيُّ، ثنا مُعَاوِيَةُ بْنُ عَمْرٍو، عَنْ أَبِي إِسْحَاقَ، عَنْ سَعِيدِ بْنِ عَبْدِ الْعَزِيزِ، ثنا ابْنُ حَلْبَسٍ، عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَمْرٍو، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «إِنِّي رَأَيْتُ أَنَّ عَمُودَ الْكِتَابِ انْتُزِعَ مِنْ تَحْتِ وِسَادَتِي فَأَتْبَعْتُهُ بَصَرِي فَإِذَا هُوَ نُورٌ سَاطِعٌ عُمِدَ بِهِ إِلَى الشَّامِ أَلَا وَإِنَّ الْإِيمَانَ إِذَا وَقَعَتِ الْفِتَنُ فِي الشَّامِ»
Abdullah ibni Ömer (r.anhuma), Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
"Bir ara ben uyumaktayken, kitabın direğinin, yastığımın altından çıkarılıp kaldırıldığını gördüm. Onun götürüleceğini zannettim. Gözlerimle onu takib ettim. O direk Şam'a götürüldü. Dikkat edin fitne koptuğu zaman iman Şam'dadır."
(Taberani, Musned-i Şamiyyin, C. 1, S. 395)
İbn Hâcer, Hadisin sahih veya hasen olduğun belirtmiştir. (İbn Hacer, Fethul Bari, Kitabu't Ta'bir, Babu'l Amud'ul Kistas)

Beyhâki, bu hadisin senedinin sahih olduğunu söylemiş ve Abdullah b. Amr´dan da şöyle bir rivayette bulunmuştur:
“Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki:

Kitab direğinin yastığımın altından çekilip alındığını gördüm. Baktım ki o, parlayan bir nurdur. Şam´a götürüldü. Dikkat edin, fitne çıktığı zaman iman Şam´da olacaktır.”
Kıyamete kadar hak üzere olacak ordu Şam ordusudur.

Suraka Çevrimdışı

Suraka

Jihad today, Jannah tomorrow...
İslam-TR Üyesi
Abdullah ini Ömer (r.anhuma), Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
"Bir ara ben uyumaktayken, kitabın direğinin, yastığımın altından çıkarılıp kaldırıldığını gördüm. Gözlerimle onu takib ettim. O direk Şam'a götürüldü. Dikkat edin fitne koptuğu zaman iman Şam'dadır."
(Taberani, Musned-i Şamiyyin, C. 1, S. 395)

Beyhâki, bu hadisin senedinin sahih olduğunu söylemiştir.

İbn Hâcer, Hadisin sahih veya hasen olduğun belirtmiştir. (İbn Hacer, Fethul Bari, Kitabu't Ta'bir, Babu'l Amud'ul Kistas)

Allah razı olsun abi.

Üst Ana Sayfa Alt