Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Gıyabi Cenaze Namazı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
K Çevrimdışı

Kübra-22

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Soru: Fıkıh hep Hadisle çelişir. Özellikle Hanefi Fıkhı. Mesela Gıyabi Cenaze namazı hakkında hadis var. Peki neden hadisle değil de fıkıhla amel ediyorlar?

Cevap: Muhterem Kardeşim hadisle Fıkıh asla çelişmez. Sen öyle zannedersin. Bu da Bütün Hadis kitaplarına vakıf olmamandan kaynaklanır. Hanefi Mezhebinde Gıyabi Cenaze namazı yoktur. Ancak Hanefilerin de bu konuda Kuvvetli delilleri mevcuttur. Ancak ben bu konuyla ilgili sadece bir kaç sorum olacaktır. Daha sonra ki günlerde daha detaylı deliller sunacağım inşallah. Eğer Gıyabi Cenaze namazı çok önemli bir sünnet ise o zaman şu sorulara cevap viriniz.

1-Peygamber sallallahu aleyhi vesellem vefat ettiğinde cenazesinde bulunamayan yani uzak yerlerde olan sahabeler Acaba gıyabi cenaze namazını kıldırlar mı?

2- Hz. Ebu Bekir radıyallahu anh vefat ettiği zaman orada hazır olmayanlar onun gıyabi cenaze namazını kıldılar mı?

3- Aynı şekilde Hz. Ömer, Osman ve Ali radıyallahu anhum vefat ettiklerinde orda bulunmayanlar bu yüce zaatların gıyabi cenaze namazlarını kıldılar mı?

4- Raşit Halifeler döneminde fetihler yapılırken şehit olanların gıyabi cenaze namazları kılınıyor muydu?

5- Peygamber sallallahu aleyhi vesellem necaşiden başka uzaklarda vefat eden sahabelerin gıyabi cenaze namazlarını kılmışlar mıdır?

kargı1 Çevrimdışı

kargı1

Üye
İslam-TR Üyesi
selamunaleykum

şehide cenaze namazı kılınmasada olur yıkanmasına da gerek yoktur çünkü elbisesi ile göülür

evet peygamberimiz necaşi vefat edin ce gıyabında cenaze namazı kılmıştır

DAVA Çevrimdışı

DAVA

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Fıkıh hep Hadisle çelişir. demek, ben ahmakim Fikh Hadisi Serif nedir, Kuran nedir bilmiyorum ama Fıkıh hep Hadisle çelişir diyorum demektir...

Bu tür Sacma Basliklari acmaya devam ettiginiz taktirde Sizi Banlamak zorunda kalacagim kardesim..

selametle

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt