Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Güzel Ahlakla Ilgili Hadisler

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1809-ahlaknedir2.jpg

Amr İbn-i Şuayb (ra) babasından, o da dedesinden rivayet ettiğine göre, dedesi, Peygamber (s.a.v.)’in şöyle buyurduğunu işitti:

“Bana en sevgili olanınızı ve kıyamet günü oturma bakımından bana en yakın olanınızı size haber vereyim?”

(Hazır bulunan) topluluk sükut etti. Peygamber iki veya üç defa bu sözü tekrarladı. Topluluk:

“Evet (haber ver), ey Allah’ın Rasûlü!” dedi.

Hz. Peygamber (s.a.v.):

“Ahlak bakımından en güzelinizdir.” buyurdu.

(İmam Buhari,Edebul Müfret,sayfa 113)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
11102655_819467674807768_3766446763604141917_n.jpg

Ebû Hureyre (ra)’den rivayet edildiğine göre, Rasûlullah (s.a.v.)’den soruldu ki, Cennet’e koyan şeyin en çoğu hangisidir? Peygamber (s.a.v.):

“- Allah korkusu (takva) ve güzel ahlaktır” buyurdu.

Yine soruldu:

- Cehennem’e koyan şeyin çoğu nedir? Peygamber:

“- Ağız ve avret yeridir ” buyurdu.

(Tirmizi,Bİr,2072-İbn Mace,Zühd,4246

________

Ümmü’d-Derdâ (ra)’dan rivayet edildiğine göre, şöyle demiştir:

“- Bir gece (kocam) Ebu’d-Derdâ kalktı namaz kılıyordu. Sonra ağlamaya başladı ve sabah oluncaya dek şöyle diyordu:

-Allah’ım! Benim yaratılışımı güzel yaptın, ahlakımı da güzel yap.

(Ben, kocam) Ebu’d-Derdâ’ya dedim ki, geceden beri senin duân yalnız güzel ahlak için oldu? (Bana) cevaben:

- Ey Ümmü’d-Derdâ! Müslüman kul, ahlakını güzelleştirirse, bu güzel ahlakı onu Cennete koyar. Ahlakı kötü olursa, bu kötü ahlakı onu Cehenneme koyar. Müslüman kul da, uyku halinde iken bağışlanır (mağfiret olunur) dedi.

Bunun üzerine ben de dedim ki:

-Ey Ebu’d-Derdâ! Kul uykuda iken nasıl bağışlanır? O da şöyle dedi:

-Onun kardeşi gece kalkar, teheccüd ibadetinde bulunur; Aziz ve celil olan Allah’a duâ eder, Allah da duasını kendisi için kabul eder. (uykuda olan) kardeşine de dua eder de, Allah, dua ettiği şeyi, kardeşi için kabul eder. (Böylece uykudaki kardeş bağışlanmış olur)”

(İmam Buhari,Edebul Müfret,sayfa 119)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah ibn Amr r.a ,Rasulullah a.s'in su duayi cok yaptigini rivayet etmistir." ALLAH'im ben senden saglik,iffet,emin olmak, guzel ahlak ve kadere riza isterim. "(imam Buhari,Edebul Mufret)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Cehennemin kendisine haram olduğu kimseyi haber vereyim mi? İnsarlarla kolay anlaşan,yumuşak tabiatlı ve insanlara yakınlık gösterene Cehennem haramdır." Tirmizi

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“İnsanları en çok cennete girdiren şey, Allah’a karşı takvalı olmak ve güzel ahlaktır. İnsanları en çok ateşe girdiren şey ise kişinin ağzı ve zekeridir (cinsel orğanı).”

İbni Mace 4246, Albânî Sahiha 977

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbni Ömer radıyallâhu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, utangaç kardeşine bu huyunu terketmesini söyleyen Medine’li bir müslümanın yanından geçerken ona:

“Onu kendi haline bırak; zira hayâ imandandır” buyurdu.

(muttefekun aleyh.)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dininizi şu iki hasletle süsleyin. Cömertlik, güzel ahlak.
Hadis-i Şerif | Taberani

FB_IMG_1502460169312.jpg

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Rasulü sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmaktadır :

İnsanlardan her yumuşak huylu, ince kalpli, hoş geçimli ve cana yakın kimse cehennem ateşine haram kılınmıştır. )

Camius’ Sağır : 2./.1957. - Ahmed Müsned : 1/415

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
FB_IMG_1505494253777.jpg

Cömert Allah’a yakındır, insanlara yakındır, cennete yakındır ve cehennemden uzaktır. Cimri ise Allah’tan uzaktır, insanlardan uzaktır, cennetten uzaktır, cehenneme yakındır. Allahu Teâlâ cahil cömerdi, cimri ibadet düşkününden daha çok sever.”

Tirmizî, c.4, s.342, Birr 40,

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullâh b. Amr b. el-Âs (r.anhümâ)’dan:

Muâz b. Cebel (r.a.), (bir yere) yolculuk yapmak istediği bir
sırada Resûlullah Efendimiz’e şöyle söyledi:
– Ey Allah’›n Resûlü! Bana öğüt ver. Resûlullah:
– Allah’a ibâdet et, O’na hiçbir şeyi şerik (ortak) koşma,
buyurdu.
Muâz yine:
– Ey Allah’›n Resûlü! Bana öğüdünü arttır, dedi, Resûlullah:
– (Bir) Fenâlık yaptığında hemen iyilik yap, buyurdu.
Muâz (yine):
– Ey Allah’n Rasûlü! Bana -öğüdünü- arttır, dedi. Resûlullah: (sav)
– Dosdoğru ol , ahlâkın güzelleşsin, buyurdular.

(‹bn Hibban, Birr, 524, II, 283)

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
tumblr_ntoqautNuc1rx141fo1_540.jpg

Rasulullah (sallAllahu aleyhi ve sellem) buyurdu ki ;

"Yumuşaklıktan mahrum olan, hayırdan mahrum olur."

Muslim, el-Cami'us Sahih 2592.

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
tumblr_p644q9X0WB1u3u3h0o1_540.jpg

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Adsızİ.png

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
27751482_1605195656229178_1765047014725634929_n.jpg

حدثنا عبد الله بن محمد قال حدثنا بن عيينة عن عمرو عن بن أبى مليكة عن يعلى بن مملك عن أم الدرداء عن أبى الدرداء عن النبي صلى الله عليه وسلم قال : من أعطى حظه من الرفق فقد أعطى حظه من الخير ومن حرم حظه من الرفق فقد حرم حظه من الخير أثقل شيء في ميزان المؤمن يوم القيامة حسن الخلق وإن الله ليبغض الفاحش البذى

— Ebu'd-Derdâ, Peygamber (SaHallahü Aleyhi ve Sellem) 'den rivayet ettiğine göre, Hazreti Peygamber şöyle buyurdu: «— Kime, yumuşak huyluluktan nasibi verilmişse, ona hayırdan na-sîbi verilmiştir. Kİm de yumuşak huyluluk nasibinden mahrum kılınmış-sa, hayır nasibinden mahrum olmuştur. Kıyamet günü, müminin tartıda en ağır gelen şeyi (iyi ameli) güzel ahlâktır. Gerçekten Allah, kötü iş işleyen kötü sözlüye buğzeder.»
Buhari, Edebü'l-Müfred, 164