Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Haber Fotograflarında Arka Planda Haram Şeyler Bulunması

dogeradem Çevrimdışı

dogeradem

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Haber sitelerine eklemek üzere bazı fotoğraflar derliyorum
bunların bazılarında asıl olayın anlattığı , göstermek istediği şeyler haricinde haram şeyler bulunabiliyor. Mesela sokakta yürüyen başı açık kadınlar ya da şortla gezen erkekler // bazen öyle oluyor ki dikkat edilmezse görülmeyecek kadar geri plandalar ama ben dikkat etmesem de başkaları edebilir ve görebilir.

Başka bir mesela da : haber yaptığımız konu kadın üzerine oluyor // açlığını sefaletini yapılan zulmü göstermek istiyorum // fakat kadının başı açık , boynu açık olabiliyor // ıslah haberde bazen bakıyorum suriyeden myammardan haber resimleri var ve bazı kadınların başları açık // bu konuda bu görselleri fotografları haber yapmakta ya da paylaşmakta sıkıntı var? mı caiz mi?

Bu ebola virusu ile ilgili bir haberden arka planda kadının başı açık örneğin

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kardeşim haber paylaşımı dâhi olsa, haram olan bölgelerin / uzuv gösterilmesi haramdır. Kaş yapayım derken göz çıkarmamak lazım. Bunları örtmek yahut görülüp anlaşılmayacak şekilde flu hale getirerek yayınlanması gerekir.

Ölmüş Birinin Resmini Çekmek Câiz mi?

https://www.islam-tr.org/konu/olmus-birinin-resmini-cekmek-caiz-mi.22733/#post-159617

Şehidlerin Resimlerini Anma Amaçlı Asmak; Anahtarlık, Rozet Yaptırmak Câiz mi?
https://www.islam-tr.org/konu/sehid...mak-anahtarlik-rozet-yaptirmak-caiz-mi.30813/

Haram ve Helalin Karıştığı Bir Durumda Tavrımız Nasıl Olmalıdır?
https://www.islam-tr.org/konu/haram-ve-helalin-karistigi-bir-durumda-tavrimiz-nasil-olmalidir.33965/

dogeradem Çevrimdışı

dogeradem

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razi olsun
Öyleyse yukarıdaki resimi kaldırabilir misiniz

dogeradem Çevrimdışı

dogeradem

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Boyle resimleri tek tek inceleyip düzenlemek çok zor oluyor
Acikcasi ruhsat var mi diye sormustum :)
Ruhsat yoksa yapacak birşey yok

dogeradem Çevrimdışı

dogeradem

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sa
kardeşim tekrar bir şey daha sormak istiyorum
şimdi bir yerin fotoğrafı çekilmiş

bu fotoğrafta arka planda heykeller ya da canlı hayvanların çizilmiş resimleri ya da tabloları bulunuyor

mesela bir evde bulunan kedi resmi çizilmiş tablo
ya da mısırdaki piramitlerdeki hayvan çizimleri gibi

şimdi canlı resmi çizmek caiz değil - sorum şu canlı resmi çizilmiş tablonun fotoğrafını çekmek sıkıntılı mı ?

niye soruyorum çünkü resmi ben çizmedim sadece cansız bir tablonun fotoğrafını çektim ya da çekilmesi caiz mi ?

kafam karıştı ..

bu resimlere daha çok siteye eklerken " gezilecek yerler " kısmında " tarihi alanlar " bölümünde denk geliyorum

Altta bir örnek vereyim

dogeradem Çevrimdışı

dogeradem

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dünyanın yeni yedi harikası finalisti Angkor resimleri fotografları gezilecek yerleri (4).jpg

Bu fotoğraf tarihi bir yerin fotoğrafı

burada mekan olduğu gibi fotoğrafa yansıtılmış

şimdi bu heykelleri yapmak caiz değil

ama bunları fotoğrafa çekmek caiz mi ?

dogeradem Çevrimdışı

dogeradem

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu arada maksadım işi sulandırmak değil
fakat bu işi yaparken ayrım yapmak için kafamda netleştirmek için soruyorum
İlgilendiğiniz için Allah razı olsun