Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Hafız Olmak İçin Önerileriniz Nelerdir?

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Aslında ezberlemek kolayda, düzenli olarak tekrarlayıp unutmamak bana zor geliyor. Hafız değilim.

E Çevrimdışı

Ebu Munzir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kuran'ı hıfz etmeye çalışalım kardeşler gerçektende çok büyük ecri var inşeAllah. zor gelsede Allah'a dua ederek ve Ondan yardım isteyerek cehdu gayret gösterelim.

Şunuda belirteyim hıfz ettikten sonra unutursan ve tekrar hıfz etmek için çaba sarfetmezsen günahkar olursun.

ebu_zerr Çevrimdışı

ebu_zerr

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Namazlarda oku ayetleri kuvetlendirisin

T Çevrimdışı

Tahir Baştuğ

Üye
İslam-TR Üyesi
Hafız olmak isteyen değerli kardeşlerim. Biliyorsunuz ki Kuranı Arapçasından anlayan birinin ezber yapması çok daha kolay oluyor. Arapçayı ekstra çaba sarf etmeden çok rahat bir şekilde öğrenmenin yolu var: Kelime mealli Kuran okumak. Bu değerli eserlerle hem güzel kitabımızı Türkçe mealinden okuyup onu anlama ve hayatınıza geçirme yolunda adımlar atmış olursunuz hem de kelime mealinden bakarak zaman ile Arapçayı da öğrenebilirsiniz. Ve sonuç olarak birkaö sene bu şekilde okuduktan ve Arapçayı bir seviyeye getirdikten sonra ezber yapmanız çok ama çok daha kolay olacaktır.

Ben böyle okuya okuya Kuranın çok büyük bir kısmını Arapçadan anlayabilecek bir seviyeye geldim Elhamdulillah. Birkaç sene Kuranı bu şekilde okuyan bir kardeşimizin varacağı Araça seviyeyi bir düşünün!!! Hem de hiç öyle özel ekstra bir emek ve para vermeden. Ve bu yöntem aynı zamanda çok zevkli çünkü Rabbimizin kitabını okuyorsunuz. Biraz daha sıkıcı olan kelime ezberleme veya gramer öğrenme için çaba sarf etmiyorsunuz. Sadece okuyorsunuz ve zamanla o kelimeler aklınızda kalıyor. Tabii dilerseniz başlangıç olarak bir gramer temeli oturtabilirsiniz ki bu çok güzel olur.

Şu iki Kelime Mealli Kuranı tavsiye ederim:

Kelime Mealli Kuran 1
Kelime Mealli Kuran 2

İyi okumalar dilerim

Üst Ana Sayfa Alt