Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Hak Yol Üzere Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Selamün aleyküm. Belki de geçmişten bugüne kadar Müslümanların en çok dert ettiği şeylerden biri. Kişi hak yol üzere olduğunu nasıl anlar ?
Uzun süredir aklıma takılıyor. Ya Allah'ın huzuruna çıktığımda bütün amellerin boşa gitti batıl yoldaydın denirse. Yolumdan emin olamadığım için ibadetlerimden tad da alamıyorum. Kur'an ve sünneteki vasıfları hayatıma uygulayım diyorum bir konu hakkında birden fazla yorum çıkıyor. Burda eleme ölçüsü kalp mı oluyor?

D Çevrimdışı

Deniz

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm. Belki de geçmişten bugüne kadar Müslümanların en çok dert ettiği şeylerden biri. Kişi hak yol üzere olduğunu nasıl anlar ?

Uzun süredir aklıma takılıyor. Ya Allah'ın huzuruna çıktığımda bütün amellerin boşa gitti batıl yoldaydın denirse. Yolumdan emin olamadığım için ibadetlerimden tad da alamıyorum. Kur'an ve sünneteki vasıfları hayatıma uygulayım diyorum bir konu hakkında birden fazla yorum çıkıyor. Burda eleme ölçüsü kalp mı oluyor?

Aleykum selam kardeşim. Bildiğim kadarını anlaşılır olsun diye madde madde yazayım, eksikleri kardeşler tamamlar inşaAllah.

1. Öncelikle Fatiha Suresi ile her zaman Allah'tan doğru yolu talep edin. Kendi ilminize güvenirseniz yarı yolda kalırsınız, Allah'a güvenirseniz, O (c.c) Kendisine sığınan kimseyi yarı yolda bırakmaz.

2. Şeytan ilminiz olmayan bir konuda aklınıza kuşku atarsa, Allah'a sığınarak ilim sahipleri bu konuda neler demiş araştırın. Ve şüphelilerden sakınarak delili kuvvetli olan görüşe uyun.

3. Bir de küçük, büyük, gizli, açık her günahınıza gecikmeden tevbe edin. Çünkü hangi günahımızın bizi uçuruma sürükleyeceğini bilemeyiz.

Ebû Abdurrahman Bilâl İbni'l–Hâris el–Müzenî radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Kul, Allah'ın hoşnut olduğu bir sözü söyler, fakat onunla Allah'ın rızâsını kazanacağı hiç aklına gelmez. Halbuki Allah, o söz sebebiyle, kendisine kavuştuğu kıyamet gününe kadar o kimseden hoşnut olur.

Yine bir kul da Allah'ın gazabını gerektiren bir söz söyler fakat o sözün kendisini Allah'ın gazabına çarptıracağını düşünmez. Oysa Allah, o kimseye o kötü söz sebebiyle kendisine kavuşacağı kıyamet gününe kadar gazap eder."

(Muvatta, Kelâm 5; Tirmizî, Zühd 12. Ayrıca bk. İbni Mâce, Fiten 12.)

5. Sizden ilim ve takva açısından düşük düzeydeki kişileri horgörmeyin. Merhamet edin, onlara öğretin ve onları sabırla düzeltmeye çalışın. Bu şekilde sahip olduğunuz durumun şükrünü eda etmiş, “...Andolsun, eğer şükrederseniz elbette size nimetimi artırırım. Eğer nankörlük ederseniz, hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir.” (İbrahim:7) diyen Rabbimizden bu şükrünüzün ecrini almaya aday olabilirsiniz.

Bunlara dikkat edin, gerisini Allah'a bırakın. Dediğim gibi Allah (c.c), Kendisine güveneni yarı yolda bırakmaz, ayaklarımızı dini üzere sabit kılsın amin.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Aleykum selam kardeşim. Bildiğim kadarını anlaşılır olsun diye madde madde yazayım, eksikleri kardeşler tamamlar inşaAllah.

1. Öncelikle Fatiha Suresi ile her zaman Allah'tan doğru yolu talep edin. Kendi ilminize güvenirseniz yarı yolda kalırsınız, Allah'a güvenirseniz, O (c.c) Kendisine sığınan kimseyi yarı yolda bırakmaz.

2. Şeytan ilminiz olmayan bir konuda aklınıza kuşku atarsa, Allah'a sığınarak ilim sahipleri bu konuda neler demiş araştırın. Ve şüphelilerden sakınarak delili kuvvetli olan görüşe uyun.

3. Bir de küçük, büyük, gizli, açık her günahınıza gecikmeden tevbe edin. Çünkü hangi günahımızın bizi uçuruma sürükleyeceğini bilemeyiz.

Ebû Abdurrahman Bilâl İbni'l–Hâris el–Müzenî radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Kul, Allah'ın hoşnut olduğu bir sözü söyler, fakat onunla Allah'ın rızâsını kazanacağı hiç aklına gelmez. Halbuki Allah, o söz sebebiyle, kendisine kavuştuğu kıyamet gününe kadar o kimseden hoşnut olur.

Yine bir kul da Allah'ın gazabını gerektiren bir söz söyler fakat o sözün kendisini Allah'ın gazabına çarptıracağını düşünmez. Oysa Allah, o kimseye o kötü söz sebebiyle kendisine kavuşacağı kıyamet gününe kadar gazap eder."

(Muvatta, Kelâm 5; Tirmizî, Zühd 12. Ayrıca bk. İbni Mâce, Fiten 12.)

5. Sizden ilim ve takva açısından düşük düzeydeki kişileri horgörmeyin. Merhamet edin, onlara öğretin ve onları sabırla düzeltmeye çalışın. Bu şekilde sahip olduğunuz durumun şükrünü eda etmiş, “...Andolsun, eğer şükrederseniz elbette size nimetimi artırırım. Eğer nankörlük ederseniz, hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir.” (İbrahim:7) diyen Rabbimizden bu şükrünüzün ecrini almaya aday olabilirsiniz.

Bunlara dikkat edin, gerisini Allah'a bırakın. Dediğim gibi Allah (c.c), Kendisine güveneni yarı yolda bırakmaz, ayaklarımızı dini üzere sabit kılsın amin.
Benim burda asıl sorduğum ölçünün ne olacağıdır. Kur'an ve sünnet denecek. İşte Kur'an ve sünnetteki cevabı ne? Ben bunu öğrenmek istiyorum.

D Çevrimdışı

Deniz

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim burda asıl sorduğum ölçünün ne olacağıdır. Kur'an ve sünnet denecek. İşte Kur'an ve sünnetteki cevabı ne? Ben bunu öğrenmek istiyorum.
Siz mezhepler arasındaki bazı fıkhi konulardaki farklı görüşleri soruyorsunuz galiba. Çünkü İslam'ın Temel İtikadi Konularında tüm ehli sünnet birleşmiştir ve aklınızı kurcalayacak bir çelişkileri yoktur. Kur'an ve Sünnet'e uyan birisinde ise, fıkhi açıdan çelişkili bir konuda hata ile yanlış görüşe uyduğunu düşünsek bile, ilk mesajınızda dediğiniz gibi "amelleri boşa çıkaracak" bir vebal söz konusu olmaz. Bu ancak hak mezheplerin dışında kalan batıl itikad sahipleri için söz konusudur.

Kısaca mezheplerle ilgili bilgi edinmenizi tavsiye ederim. Bu konular başlangıç için uygun olur inşaAllah:

https://www.islam-tr.org/konu/mezheplerin-farkli-fetvalarinin-sebebleri.29010/

https://www.islam-tr.org/konu/mezheb-ve-mezhebcilik.21883/

https://www.islam-tr.org/konu/mezheb-mezheblerin-cikis-sebebleri-ve-hukmu.21532/

Bahsettiğiniz farklı bir durumsa, örnek vererek anlatırsanız belki daha net anlaşılabilir, ben dediklerinizden bu şekil anladım.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Öyle ise bugün ümmet neden birbirini tekfir ediyor. Tekfir olmamalı.
Örneğin geçen sormuştum. İhtilaflar hakkında. Fakat cevap alamadım. Üç mezhebe göre namazı terk küfür değilken Hanbeli mezhebine göre küfürdür. Ya da sahabenin bir kısmı Maide 44 hakkında ihtilafa düşüyor. Bazısı küfürdür diyor fakat Ibn Abbas dinden çıkarmayan küfür diyor. O zaman iki gruptan birinin diğerini tekfir etmesi gerek miyor mu ? Aynı şey namaz konusunda da geçerli. Bu daha da arttırılabilir.
Namaz meselesinde fıkhı hükümdür denecekse nasıl akideye tasalluk edip dinden çıkarıyor.

D Çevrimdışı

Deniz

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öyle ise bugün ümmet neden birbirini tekfir ediyor.
Kardeşim Kur'an ile Sünnet ve ümmet diyorsunuz ama Kur'an ve Sünnet'e uyan ümmetten, bir diğerini tekfir eden kim var? "Kur'an ve Sünnete" uyan biri, yine "Kur'an ve Sünnete" uyan birisine, eğer görüşünde hatalı olduğunu düşünüyorsa, "hatalısın" der. Çünkü iki görüş de Kur'an ve Sünnet'ten. Tekfir eden, ancak aşırı gidenlerdir, ki onların yolu da ehli sünnetin yolu değildir.

İlk mesajımda dediğim gibi, aklınızı kurcalayan bir konu olduğunda araştırın ve şüpheliden kaçınarak, delili kuvvetli olana uyun. Bunun başka bir yolu yok, ancak ilminizi artırarak bu kafa karışıklığından kurtulabilirsiniz.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Örneğin oy meselesi, batıl da olsa oy kullanlar da Kur'an ve sünnetten delil getiriyor. Fakat örneğin bu forumda da olan bir görüşe göre hüccet ikamesinden sonra kullanmaya devam ederse tekfir ediliyor. Ben kullanmıyorum fakat bu kullananları tekfir etmem gerektiği manasına gelmiyor. Tabi maslahat, İslam'ın faydası için ya da batıl tevillerle kullanan şeriatın hakimiyetini isteyenler için söylüyorum. Yoksa demokrat laik müşrikleri çatır çatır tekfir ediyorum.

D Çevrimdışı

Deniz

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Örneğin oy meselesi, batıl da olsa oy kullanlar da Kur'an ve sünnetten delil getiriyor. Fakat örneğin bu forumda da olan bir görüşe göre hüccet ikamesinden sonra kullanmaya devam ederse tekfir ediliyor. Ben kullanmıyorum fakat bu kullananları tekfir etmem gerektiği manasına gelmiyor. Tabi maslahat, İslam'ın faydası için ya da batıl tevillerle kullanan şeriatın hakimiyetini isteyenler için söylüyorum. Yoksa demokrat laik müşrikleri çatır çatır tekfir ediyorum.

Forumda sizinkine benzer bir soruya cevap olarak verilmiş linkleri aşağıya ekliyorum. Bir kısmını daha önceden okumuştum, aradığınız cevapların içerisinde olduğunu umud ediyorum.

Kısaca benim özetlemem gerekirse tekfire engel olan cehalet, tevil, ikrah gibi durumlar var. Sizin bahsettiğiniz tevil ve huccet ulaşması durumunda ek olarak şu da önemli: Karşımızdaki kişinin gözünde, sözü dinlenir, ilim sahibi, akıllı biri gibi mi duruyoruz? Yoksa genç ve cahil, heyecanla bir fikre kapılmış biri gibi mi? Yani demek istediğim, bir hoca konuşur, insan pür dikkat kesilir, dinler. Ama biz konuştuğumuzda belki dikkatini hiç vermiyor, konumumuzdan ötürü söylediklerimizi önemsemiyorlar bile.

Özetle karşımızdakinin hakkı anlamamasındaki sorun, iman sorunu değil, bir iletişim sorunu bile olabilir. Bu yüzden karşımızdakinin dikkatini iyice çektiğimizden emin olmakla başlayarak, sabırla bilgileri güzelce aktarmak gerek. Tekfir ise bunlardan en sonraki iştir.

Bahsettiğim linkler bunlar:

İfrat ve Tefrit ile Tekfir Meseleleri

Çözüldü - İfrat ve Tefrit ile Tekfir Meseleleri

TEKFİRİN ŞARTLARI, ENGELLERİ VE SEBEPLERİ

İlmi Konu - Şeyh Makdisi : Tekfirin Şartları, Engelleri ve Sebebleri

İSLAM'DA , TEKFİRE MAZERET OLABİLECEK DURUMLAR

İlmi Konu - Şeyh Hasan Karakaya : Tekfire Mazeret Olabilecek Durumlar

Tekfir Meselesi

İlmi Konu - İbn Ebi'l İzz El Hanefi : Tekfir Meseleleri

İlmi Konu - Şeyh Makdisi : Seçimlere Katılan Herkesi Ayırım Yapmadan Tekfir Etmek

İlmi Konu - Şeyhu'l İslam İbn Teymiyye : Cehaletin Mazeret Olduğu Durumlar

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Bunun ıcındırkı 4 mezhep bize ısık tutuyor.
Isın ıcınde cıkmak ıcın allame olman lazım. Yani sahih hadisleri tam olarak bilmen ve quran ı tam anlamıyla kelimesi kelimesine hatmetmen veya hatmedenlerden işi ogrenmem gerekiyor.

Biz gevsek muslumanlar bunlardan cok dunya isine gonul verdiğimiz ıcın bu sekılde olması normal.

Onun ıcın kardesım ısı ehlinden ogrenmen gerekiyor ki gunumuzde sayısı az ama cogu zindanlarda olan alimler oldugu ıcın cokca arastirma yapmak gerekiyor.

Sitede konular hak olan sahih kaynaklara gore cevaplanmaktadır.

Batılla zaten isimiz yok.

Ehli sunnet alimleri bilirsen ve onlara gore hareket edersen hata etmezsin.
Boyle de dusuncelerle kendını yıpratmazsın.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Bunun ıcındırkı 4 mezhep bize ısık tutuyor.
Isın ıcınde cıkmak ıcın allame olman lazım. Yani sahih hadisleri tam olarak bilmen ve quran ı tam anlamıyla kelimesi kelimesine hatmetmen veya hatmedenlerden işi ogrenmem gerekiyor.

Biz gevsek muslumanlar bunlardan cok dunya isine gonul verdiğimiz ıcın bu sekılde olması normal.

Onun ıcın kardesım ısı ehlinden ogrenmen gerekiyor ki gunumuzde sayısı az ama cogu zindanlarda olan alimler oldugu ıcın cokca arastirma yapmak gerekiyor.

Sitede konular hak olan sahih kaynaklara gore cevaplanmaktadır.

Batılla zaten isimiz yok.

Ehli sunnet alimleri bilirsen ve onlara gore hareket edersen hata etmezsin.
Boyle de dusuncelerle kendını yıpratmazsın.
Fakat imam Ebu Hanifeye bu söylediklerin hak mıdır? diye sordukları zaman ; " bilmem, belki de hepsi yanlıştır" diyor.
Benim burda anlamak istediğim örneğin şu ve imanın alametidir, denebilecek olan işaretler belirtiler nelerdir. Örneğin sahabe Allah Rasûl'üne akıllarına kötü şeyler geldiğini bunları kabullenmektense gökten düşmeyi tercih ettiklerini söylüyorlar. Allah Rasûl'ü de onlara bunun imandan dolayı olduğunu söylüyor.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Fakat imam Ebu Hanifeye bu söylediklerin hak mıdır? diye sordukları zaman ; " bilmem, belki de hepsi yanlıştır" diyor.
Benim burda anlamak istediğim örneğin şu ve imanın alametidir, denebilecek olan işaretler belirtiler nelerdir. Örneğin sahabe Allah Rasûl'üne akıllarına kötü şeyler geldiğini bunları kabullenmektense gökten düşmeyi tercih ettiklerini söylüyorlar. Allah Rasûl'ü de onlara bunun imandan dolayı olduğunu söylüyor.

Kişi Sevdıgıne yanlıs yapmaktan korkar.Buda onu ne kadar cok sevdıgının onun ıcın bırseylerı goze aldıgının gostergesıdır.

SEn rabbıne karsı Sahabe gıbı yanlıs yapmaktan yanlıs dusunmekten korkuyormusun ? Ona ıbadet etmekte gevseklıkten korkuyormusun ?

Eger korkuyorsan evet bunun adı ıman. SEn Yanlızca ALLAH a ıman etmıssın ve yanlızca ondan korkuyorsun.

Hanı basıt bır dılle anlatmaya calısıyorum.

imam safının su sozu ne guzel

Sahih bir hadis bulursanız, o benim mezhebimdir. Kitabımda Resulullah’ın sünnetine aykırı bir şey görürseniz, sünnetle/sahih hadisle hükmedin ve benim dediklerimi -bir kenara- bırakın.

Bunu dıger 3 mezhep ımamıda soyluyor kardesım.

Herkez bulundugu zamanın olanak ve ımkanlarına gore hareket etmıslerdır.

D Çevrimdışı

Deniz

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Bu ayetler üzerinde tefekkür edin, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız diye umud ediyorum:

Allah'tan doğru yolu istemek:

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"(Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.

Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil.

Fatiha:5-6-7

Şeytandan Allah'a sığınmak:

"Eğer şeytandan gelen bir dürtmeye, bir kışkırtmaya uğrayacak olursan Allah'a sığın. Çünkü O, her şeyi işiten ve her şeyi bilendir.

Allah'tan korkanlar şeytandan gelen bir dürtmeye bir kışkırtmaya uğradıklarında, Allah'ın uyarılarını hatırlar ve hemen gerçeği görürler."

A'raf 200-201

Delil üzere olmak:

" (Ey muhammed!) Sözü dinleyip de en güzeline uyan kullarımı müjdele. Bunlar Allah'ın kendilerine hidayet ettiği kimselerdir; akıl sahipleri de bunlardır."

Zümer:18

"Allah, sözün en güzelini, âyetleri güzellikle birbirine benzeyen ve mükerrer olarak gelen bir kitap şeklinde indirmiştir. Allah'tan korkanların ondan tüyleri ürperir. Sonra Allah'ın zikriyle derileri ve kalpleri sükûna kavuşur. İşte bu kitap Allah'ın rehberidir ve onunla dilediğine hidayet eder. Allah, kimi de sapıklıkta bırakırsa, artık onun için hiçbir yol gösteren bulunmaz."

Zümer:23

Kısaca Allah'a hakkıyla tevekkül ederseniz (Önce Allah'tan isteyip, sonra gerçekleri iyice araştırıp, sonra da Rabbimize sığınır, güvenirseniz) içinizde, bulunduğunuz yolun yanlışlığına dair kuşku kalmaz. Bundan sonra gelen düşünceler ancak vesvesedir, vesvese durumunda ne yapmak gerekirse onu yaparsınız. Yani şeytandan Allah'a sığınıp, vesveseye takılmadan ilim üzere bildiğiniz yola devam edersiniz.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Bu ayetler üzerinde tefekkür edin, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız diye umud ediyorum:

Allah'tan doğru yolu istemek:

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"(Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.

Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil.

Fatiha:5-6-7

Şeytandan Allah'a sığınmak:

"Eğer şeytandan gelen bir dürtmeye, bir kışkırtmaya uğrayacak olursan Allah'a sığın. Çünkü O, her şeyi işiten ve her şeyi bilendir.

Allah'tan korkanlar şeytandan gelen bir dürtmeye bir kışkırtmaya uğradıklarında, Allah'ın uyarılarını hatırlar ve hemen gerçeği görürler."

A'raf 200-201

Delil üzere olmak:

" (Ey muhammed!) Sözü dinleyip de en güzeline uyan kullarımı müjdele. Bunlar Allah'ın kendilerine hidayet ettiği kimselerdir; akıl sahipleri de bunlardır."

Zümer:18

"Allah, sözün en güzelini, âyetleri güzellikle birbirine benzeyen ve mükerrer olarak gelen bir kitap şeklinde indirmiştir. Allah'tan korkanların ondan tüyleri ürperir. Sonra Allah'ın zikriyle derileri ve kalpleri sükûna kavuşur. İşte bu kitap Allah'ın rehberidir ve onunla dilediğine hidayet eder. Allah, kimi de sapıklıkta bırakırsa, artık onun için hiçbir yol gösteren bulunmaz."

Zümer:23

Kısaca Allah'a hakkıyla tevekkül ederseniz (Önce Allah'tan isteyip, sonra gerçekleri iyice araştırıp, sonra da Rabbimize sığınır, güvenirseniz) içinizde, bulunduğunuz yolun yanlışlığına dair kuşku kalmaz. Bundan sonra gelen düşünceler ancak vesvesedir, vesvese durumunda ne yapmak gerekirse onu yaparsınız. Yani şeytandan Allah'a sığınıp, vesveseye takılmadan ilim üzere bildiğiniz yola devam edersiniz.
Kişi Sevdıgıne yanlıs yapmaktan korkar.Buda onu ne kadar cok sevdıgının onun ıcın bırseylerı goze aldıgının gostergesıdır.

SEn rabbıne karsı Sahabe gıbı yanlıs yapmaktan yanlıs dusunmekten korkuyormusun ? Ona ıbadet etmekte gevseklıkten korkuyormusun ?

Eger korkuyorsan evet bunun adı ıman. SEn Yanlızca ALLAH a ıman etmıssın ve yanlızca ondan korkuyorsun.

Hanı basıt bır dılle anlatmaya calısıyorum.

imam safının su sozu ne guzel

Sahih bir hadis bulursanız, o benim mezhebimdir. Kitabımda Resulullah’ın sünnetine aykırı bir şey görürseniz, sünnetle/sahih hadisle hükmedin ve benim dediklerimi -bir kenara- bırakın.

Bunu dıger 3 mezhep ımamıda soyluyor kardesım.

Herkez bulundugu zamanın olanak ve ımkanlarına gore hareket etmıslerdır.
Allah sizden razı olsun ve bizi hidayet üzere sabit kılsın.

Üst Ana Sayfa Alt