Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Halay Çekmek (Çalgısız) Caiz midir?

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İslami düğün olarak tabir edilen yerlerde zaman zaman çalgılı olarak halay çekilmesini görüyoruz. Buralarda halay çekmenin caiz olmadığını söyleyenlere baktığımda hep çalgılı olarak ezgiler eşliğinde olduğundan dolayı halay çekmenin uygun olmadığını yazıyorlar.

Halay çekmenin mübah olduğuna delil sunanlarda şunları yazıyorlar.

Aişe der ki: "Bayram günü Sudanlılar kalkan ve hançerlerle oynuyorlardı. Ya ben, Resulullah'a (sallAllahu aleyhi ve alih); "Onlara bakabilir miyim?" diye sordum, ya da Resulullah'ın kendisi bana; "Bakmak istiyor musun?" dedi. Ben de; "Evet!" dedim. Bunun üzerine Resulullah beni omuzuna aldı. O anda yanağı yanağıma değiyor -Allah'a sığınırız ve "Ey Erfede'nin evlatları! Biraz yavaş!" diyordu. Benim yorulduğumu hissedince de; "Yeter mi?" dedi. Ben de; "Evet!" dedim. Bunun üzerine "Haydi git!" dedi."(1)

Yine Buhari, Sahih'inin "Nikah Kitabı, Kadının Habeşlilere Bakması Babı"nda Aişe'den şöyle nakleder: "Resulullah beni abasına sarmış, ben de camide oynayan Habeşlilere bakıyordum. Ben yoruluncaya kadar Resulullah beni öylece tutmuştu. Öyleyse yaşı az olup da oynamayı çok seven kızların değerini bilin."(2)

Müslim de, Sahih'inin "Bayram Namazları Kitabı, Oynamaya İzin Babı"nda Aişe'den şöyle nakleder: "Bayram günü bazı Habeşliler camiye gelerek oynamaya başladılar. Resulullah beni çağırdı. Ben başımı onun omuzlarına dayadığım halde onların oyununu seyrettim. Sonra da yorulup kenara çekildim."(3)

1- Sahih-i Buhari, c. 4, s. 47; Sahih-i Müslim, c. 2, s. 609, h. 892.
2- Sahih-i Buhari, c. 7, s. 47 - 48.
3- Sahih-i Müslim, c. 2, s. 609, h. 892.

Sadece insan sesi olarak şarkı eşliğinde (veya hadislerde izin verilen def ile beraber) halay çekmek (kadınlar olmaksızın, sadece erkekler olarak) caiz midir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aktardığınız hadis-i şeriflerin sahih olması, halay sorunuzu meşru kılmamaktadır.

Evvela şunu söyleyelim ki; Bu vakıa, hicab ayetinden önce yaşanmış olup, bir bayram günü Sudan'lı / Habeş'li erkekler, kendi aralarında (kadınların bulunmadığı ortamda/mescidde) muziksiz olarak ellerinde kılıç/hançer - kalkan olmak üzere savaş oyunlarıyla eğlenmeleridir.
O sırada küçük yaşta olan Aişe (radıyallahu anha), kadınlarla erkeklerin birbirlerini görmelerini yasaklayan hicab ayetinden önce onları seyretmiştir.

Sorunuza gelirsek; halay gibi örften sayılabilecek oyunların, başta tesettur olmak üzere haremlik ve selamlığa riayet edilerek, Bayram veya düğün gibi günlerde muziksiz olarak oynanmasında sakınca yoktur. (Allahu âlem)

Üst Ana Sayfa Alt